REKLAMA

Müller: Wypłata środków z KPO jest w perspektywie września

2022-05-18 08:42, akt.2022-05-18 10:26
publikacja
2022-05-18 08:42
aktualizacja
2022-05-18 10:26
Müller: Wypłata środków z KPO jest w perspektywie września
Müller: Wypłata środków z KPO jest w perspektywie września
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy to jest perspektywa pewnie września. Wcześniej trzeba jednak wypełnić kamienie milowe, które zostały wynegocjowane - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu w środowej rozmowie z wp.pl przypomniał, że "negocjacje w zakresie Krajowego Planu Odbudowy się zakończyły" i jest to już oficjalna informacja. "Szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała frakcjom politycznym, że w najbliższym czasie KPO będzie zaakceptowane przez Komisję" - dodał.

Polityk przekazał, że wypłata środków to perspektywa września, ponieważ KE lipiec oraz sierpień przeznaczy na "rozliczenie KPO". "Niestety biurokracja europejska, młyny europejskie mielą trochę dłużej" - ocenił.

"Chcę podkreślić jedną, ważną rzecz, że wcześniej wszystkie już projekty dotyczące Krajowego Planu Odbudowy normlanie będą uruchamiane w Polsce" - podkreślił. Dodał, że chodzi między innymi o przetargi i konkursy na poszczególne działania.

Rzecznik rządu zaznaczył, że konieczne do wypłacenia środków jest jednak "wypełnienie kamieni milowych, które zostały wynegocjowane", czyli przyjęcie bez większych korekt ustawy dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która obecnie jest procedowana w Sejmie.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. Szef komisji Marek Ast (PiS) wyraził przekonanie, iż na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Buda: Będziemy się starali, by ani jedno euro z KPO nie zostało stracone

Jestem optymistą, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z KPO, resorty już dziś przygotowują, prowadzą przetargi, przygotowują programy - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Będziemy się starali, by ani jedno euro z KPO nie zostało stracone - dodał.

Szef MRiT przekazał w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Krajowy Plan Odbudowy będzie zatwierdzony na początku czerwca, a pieniądze trafią do Polski kilka tygodni po złożeniu wniosku. "Wniosek złożymy w lipcu. Zakładam, że pieniądze będą końcówka sierpnia, początek września" - powiedział.

"Zawarliśmy porozumienie na poziomie negocjacyjnym, wysłaliśmy materiał, czyli aktualny KPO do zatwierdzenia przez Komisję. Teraz muszą się zadziać kroki formalne: czyli zatwierdzenie Komisji i zatwierdzenie Rady na podstawie tego materiału, który przygotowaliśmy wspólnie w negocjacjach" - poinformował Buda.

Dopytywany, czy jeśli nie dojdzie do porozumienia w koalicji rządzącej ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, to KPO nie zostanie zatwierdzone, Buda zapewnił, że tak nie będzie, bo reforma SN jest kwestią rozliczenia w ramach kamieni milowych, czyli etapów harmonogramu poszczególnych reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. "To musimy zrobić do końca czerwca tego roku, więc spokojnie do zatwierdzenia KPO przez Komisję i Radę dojdzie przed tym, a my jeszcze do końca czerwca mamy czas, by przeprowadzić proces legislacyjny" - wyjaśnił szef MRiT.

Na pytanie, czy są obawy, że Polska nie zdąży wydać pieniędzy z KPO, bo końca tego roku trzeba zakontraktować 70 proc. przyznanej nam kwoty, Buda przyznał, że będzie to duże wyzwanie, by wydać te środki. „Nie powiedziałbym jednak, że to się nie uda. Resorty już dziś się przygotowują, prowadzą przetargi, przygotowują programy, to się dzieje. Jestem optymistą. Będziemy się starali, by ani jedno euro nie zostało stracone" - zadeklarował.

Przypomniał, że tzw. ustawa wdrożeniowa przewiduje prefinansowanie wydatków na inwestycje z KPO środkami krajowymi. "Dziś można spokojnie realizować inwestycje zapisane w KPO. To się już dzieje. Dzisiaj są ogłoszone przetargi w PKP PLK ze środków KPO, wybierani są wykonawcy" - powiedział Buda.

Autorki: Karolina Mózgowiec, Aleksandra Kiełczykowska

ak/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
godunow2
Krajowy Fundusz Odbudowy CZEGO?
Co się zawaliło, że trzeba na rynek wypuścić dodatkowe 170 mld euro (136,4 mld euro z dotacji i 34,2 mld euro pożyczek) ?
chenoch
W końcu będziemy mogli dalej odbudowywać za to Ukrainę. Czym jest te 140 mld wobec tego co tam ładujemy?
tomkooo
tak tak przeciez ukraina walczy za wolnosc nasza i wasza ;) propaganda idzie pelna para, ani slowa o kosztach dla zwyklego obywatela... a nasi geniusze jeszcze chca ropy od kacapow zakazac ;) co tam, ich (osłów) stac - dali sobie 60% podwyzki
tomkooo
wrzesnia tego roku przyszlego czy jeszcze dalej ?
jak mozna narzekac na biurokracje w unii skoro to oni od przeszlo roku wiedza co musza zrobic ? :)

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki