REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Lekarz specjalista zarobi minimalnie 13 tys. zł? Związek zawodowy koryguje słowa posła

2021-05-24 12:34
publikacja
2021-05-24 12:34
Lekarz specjalista zarobi minimalnie 13 tys. zł? Związek zawodowy koryguje słowa posła
Lekarz specjalista zarobi minimalnie 13 tys. zł? Związek zawodowy koryguje słowa posła
fot. Darek Lewandowski / / FORUM

Poseł PiS Tadeusz Chrzan w czasie posiedzenia Sejmu w piątek wprowadził w błąd posłów, twierdząc, że zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o płacach minimalnych lekarz specjalista w 2021 roku będzie zarabiał minimalnie 13 tys. zł - przekazał w poniedziałek Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Poseł Tadeusz Chrzan (PiS) na posiedzeniu Sejmu w piątek, 21 maja, przestawiając stanowisko swojego ugrupowania w sprawie projektu nowelizacji zaznaczył, że "jeżeli przyjmiemy wskaźniki pracy określone w przedmiotowym projekcie, wysokość łącznych wynagrodzeń brutto, a więc wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków liczonych od pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego i ewentualnie, jeżeli są, dyżurów, przy zachowaniu proporcji zaproponowanym w tym projekcie, będzie się przedstawiać następująco".

"Dla przykładu podam: lekarz lub lekarz dentysta z II stopniem specjalizacji, patrząc na te wskaźniki i przyjmując dane ankietowe, będzie miał minimalną pensję wynoszącą 13 006 zł. Lekarz z I stopniem specjalizacji - 9 916 zł. Jeżeli chodzi np. o panie pielęgniarki z tytułem zawodowym i panie położne z tytułem zawodowym +magister+, to będzie to ponad 8 340 zł. Przypomnę, że dzisiaj ta średnia płaca wynosi 6,5 tys. zł. Nie ma grupy zawodowej, której wzrost tej minimalnej płacy by nie dotyczył. Są grupy, w których ten wzrost szacujemy na 97 do 100 proc." - kontynuował Chrzan.

Zarząd Krajowy OZZL odniósł się do tego wystąpienia wskazując, że poseł Chrzan "wprowadził w błąd posłów, twierdząc, że zgodnie z projektem lekarz specjalista w roku 2021 będzie zarabiał minimalnie 13 tys. złotych". OZZL zaznaczył, że "to nie jest prawda".

Zarząd wytłumaczył, że kwotę 13 tys. brutto lekarz specjalista z proponowanym współczynnikiem 1,31 może zarobić, jeśli przepracuje w miesiącu 40 dni roboczych. Ponadto wskazał, że oznacza to konieczność podjęcia dodatkowej pracy lub pełnienie licznych dyżurów w swoim szpitalu. Przypomniał, że wynagrodzenie za dodatkową pracę, powyżej norm czasu pracy to nie są dodatki do pensji zasadniczej.

"Takie przedstawianie sprawy służy ukryciu rzeczywistego poziomu płac lekarzy specjalistów proponowanemu przez ministra zdrowia. A jest ono takie, że +dniówka+ doświadczonego lekarza wyniesie ok. 270 złotych netto, co oznacza np., że za jedną poradę w poradni specjalistycznej lekarz otrzyma 9 złotych +na rękę+, a za wykonanie jednej operacji specjalista chirurg otrzyma 90 złotych" - wyjaśnił zarząd.

Podkreślił dalej, że "gdyby płaca minimalna lekarza specjalisty miała wynosić faktycznie 13 tys. zł brutto za etat, to współczynnik pracy musiałby wynosić 2,5". Równocześnie zarząd zaznaczył, że faktycznie w jego ocenie lekarze specjaliści na takie wynagrodzenie zasługują. Zwrócił się do parlamentarzystów - lekarzy, by odpowiednio zagłosowali w czasie procedowania projektu. "Nie pozostawiajcie swoich kolegów lekarzy w dotychczasowej beznadziejnej sytuacji" - zaapelowali.

Sejm w piątek zajął się na plenarnym posiedzeniu projektem ustawy zmieniającej ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach. Jak przypomniał OZZL ustala on współczynniki pracy, które określają relację między minimalną pensją zasadniczą danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły. Dla lekarzy specjalistów (z drugim stopniem lub tytułem specjalisty w określonej dziedzinie medycyny - PAP) współczynnik ten ma wynosić 1,31.

"Oznacza to, że minimalna pensja zasadnicza lekarza specjalisty w roku 2021 wyniosłaby 6 769 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce za rok 2020 wyniosło bowiem 5 167 złotych. Do pensji zasadniczej większość lekarzy ma dodatek stażowy. Wynosi on 1 proc. za każdy rok pracy w podmiocie leczniczym – maksymalnie 20 proc. Nie wszystkim jednak lekarzom ten dodatek przysługuje. Szpitale - spółki prawa handlowego z reguły takich dodatków nie wypłacają" - czytamy w oświadczeniu Zarządu OZZL.

W świetle zaproponowanych zmian w nowelizacji lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji zarabiałby od 1 lipca w podstawie wynagrodzenia nie mniej niż 6 201 zł przy wskaźniku 1,20. W myśl obecnych regulacji jest to wskaźnik 1,17 i kwota 6 046 zł.

Ponadto lekarz lub lekarz dentysta bez specjalizacji otrzymałby od lipca tego roku minimalne wynagrodzenie na poziomie 5 478 zł (wskaźnik 1,06).

Z kolei lekarz stażysta od połowy tego roku otrzymałby 4186 zł zamiast 3772 zł (wskaźnik podniesiony do 0,81 z 0,73). (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lipsk
W mętnej wodzie dobrze odnajdują się lekarze. I tak jest od lat. Tylko Pit prawdę powie ale nie do końca bo do kieszeni kitla co wpadło nie wykaże. I nie ma tu zazdrości o kasę ale przejrzystość systemu jest mętna i to bardzo. Dopóki nie będzie zakazu konkurencji jak jest w Niemczech czy Austrii to będzie bajzel i W mętnej wodzie dobrze odnajdują się lekarze. I tak jest od lat. Tylko Pit prawdę powie ale nie do końca bo do kieszeni kitla co wpadło nie wykaże. I nie ma tu zazdrości o kasę ale przejrzystość systemu jest mętna i to bardzo. Dopóki nie będzie zakazu konkurencji jak jest w Niemczech czy Austrii to będzie bajzel i wrzucanie kasy do wora bez dna. Tam lekarz musi się określić czy prowadzi prywatną praktykę czy pracuje w publicznej służbie zdrowia. ( i to tylko w jednym miejscu) łączyć nie można w trosce o bezpieczeństwo pacjentów jak i lekarzy.
samsza
Byłem świadkiem na SOR pyszczącego człowieka, który bluzgał ile to on nie "wrzuca do wora" i oczekuje żeby mu szybko i dobrze służyć. I wyszła rejestratorka "proszę pana w komputerze pan jest nie ubezpieczony"... i była cisza. Dziś był artykuł, że Polska jest w ogonie finansowania systemu zdrowia,Byłem świadkiem na SOR pyszczącego człowieka, który bluzgał ile to on nie "wrzuca do wora" i oczekuje żeby mu szybko i dobrze służyć. I wyszła rejestratorka "proszę pana w komputerze pan jest nie ubezpieczony"... i była cisza. Dziś był artykuł, że Polska jest w ogonie finansowania systemu zdrowia, zwłaszcza poniżej zamożności, czyli nieproporcjonalnie za mało. Jak chcesz to jeszcze obetnij i zalewaj komentarzami "niech jadą"...

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki