Legendarny DeLorean wraca do produkcji

redaktor Bankier.pl

Legendarny samochód znany wszystkim fanom "Powrotu do Przyszłości" – DeLorean – wróci do produkcji w ramach limitowanej edycji. Od momentu zjechania ostatniego egzemplarza z linii produkcyjnej minęły już 33 lata.

Produkowany przez zaledwie dwa lata model DMC-12 z charakterystycznymi drzwiami i filmową historią wróci do żywych, ale nie w wyniku podróży w czasie. Firmę DeLorean Motor Company postanowiła zarobić na sentymencie fanów na całym świecie i wznowić produkcję legendy. Kluczyki do pierwszych egzemplarzy mają trafić do pierwszych klientów już w 2017 roku – donosi serwis CNN Money.

DeLorean wyprodukuje 300 nowych egzemplarzy modelu DMC-12
DeLorean wyprodukuje 300 nowych egzemplarzy modelu DMC-12 (fot. DeLorean Motor Company / )

Firma ma w pierwotnych planach wyprodukowanie 300 replik, które mają kosztować do 100 000 dolarów amerykańskich. Na początku chcą budować jeden egzemplarz miesięcznie. Cena może się jeszcze wahać w zależności od tego, na jakiego dostawcę silnika przedsiębiorstwo się zdecyduje. Na rynku amerykańskim, używane DeLoreany kosztują dwa razy mniej.

Decyzja o wznowieniu produkcji zapadła po tym, jak w Stanach Zjednoczonych zaktualizowano prawo. Według nowych zasad małe firmy produkujące niewielką liczbę samochodów będą traktowane na takich samych warunkach jak duże koncerny. Umożliwiają także powrót do produkcji limitowanej liczby replik aut, które pierwotnie były wytwarzane ponad 25 lat temu. DeLorean Company już raz zapowiedziała powrót marki w 2007 roku, jednak ostatecznie okazało się, że nowy właściciel marki nie ma prawa do nadawania nowych numerów VIN.

Auto, które miało być konkurentem m.in. dla porsche 911 czy chevroleta corvette. DMC-12 był spełnieniem wizji Johna DeLoreana, który odszedł z General Motors, by założyć swoją własną firmę (DeLorean Motor Company) i rozpocząć produkcję samochodów. Ostatecznie skończyło się tylko na jednym modelu, który był produkowany przez zaledwie dwa lata. Produkcja nie przekroczyła nawet 9000 sztuk.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~as

Za małolata w filmie mi się bardzo podobał, ale teraz o wiele mniej. Do tego był mocno awaryjny i miał osiągi mniej więcej dużego fiata, trochę nieadekwatne do wyglądu.

! Odpowiedz
2 0 ~Filip

Jak bandzie wyglondał deloreen

! Odpowiedz
3 2 ~marek

najbardziej awaryjny pojazd o jakim słyszałam....

! Odpowiedz
0 5 ~Marty_McFly

kupię napęd atmowy do DeLOreana. może być lekko używany.

! Odpowiedz
2 2 ~poliszpawer

podejrzewam tu żart o prezydencie. czy nie powinniśmy zawiadomić prokuratury?

! Odpowiedz
0 2 ~unexpected_activity

Onet i wp przestały Ci działać?

! Odpowiedz
0 0 ~Autor

"Prokuratura? Dajcie spokój:/"
Od czego są komisje śledcze ;-)

! Odpowiedz
0 4 ~PanAtoni

największym wyzwaniem dla polskiej armii jest sprowadzenie wraku samolotu do kraju za wszelką cenę

! Odpowiedz
1 2 ~Emmet

Bylem i dalej jestem fanem BttF i chcialbym miec ten samochod, ale za 100 tys dolcow to kupilbym tylko jakbym mial milon na koncie i byl po 50tce

! Odpowiedz
2 4 ~WD40

Trochę podobny do Poloneza... ;D

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.