REKLAMA

Leasing już od 500 zł

Katarzyna Rostkowska2018-08-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-08-30 06:00

Leasing to nie tylko finansowanie samochodów. Świadczą o tym minimalne kwoty transakcji przyjęte przez firmy leasingowe. Przedsiębiorcy mogą podpisać kontrakt o wartości 500 lub 1000 zł na wyposażenie biura, elektronikę czy oprogramowanie.

/ YAY Foto

Obecnie leasing kojarzony jest przede wszystkim z samochodami osobowymi. Klienci firm leasingowych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. najczęściej finansowali pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony, co stanowiło 45,6 proc. udziału w strukturze rynku. I choć z roku na rok wzrasta dynamika rozwoju branży leasingowej, to wynik napędzany jest głównie przez finansowanie właśnie pojazdów. Na drugim miejscu znajdują się środki transportu ciężkiego oraz maszyny i inne urządzenia, w tym IT, natomiast pozostałe transakcje dotyczą nieruchomości – 0,7 proc. udziału w rynku oraz finansowania innych aktywów – 0,5 proc. 

Jak widać, w dalszym ciągu nie jest popularne sięganie po leasing w celu wyposażenia biura, salonu kosmetycznego czy lokalu gastronomicznego. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa mają  niewystarczającą wiedzę na temat tego typu finansowania. Same firmy leasingowe też wolą zawierać kontrakty na wyższe kwoty oraz takie, których przedmiotem są środki trwałe łatwe do spieniężenia. W razie braku wykupu ciężej bowiem sprzedać zużyty sprzęt biurowy niż samochód. Tylko nieliczni leasingodawcy wyspecjalizowali się w udzielaniu leasingu na niewielkie kwoty. A warto podkreślić, że na rynku polskim leasing dostępny jest już od 500 zł. Jednak w większości firm leasingowych minimalny limit jest na poziomie 15-20 tys. zł.

Leasing na niskie kwoty

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku firmy leasingowe wyspecjalizowały się głównie w leasingu samochodów. Przede wszystkim dlatego, że środek transportu jest niejednokrotnie niezbędnym narzędziem do pracy przedsiębiorcy. Jednak, jak pokazuje rynek, wachlarz przedmiotu umowy leasingu jest znacznie szerszy niż auta, maszyny czy IT. – Finansujemy leasingiem potrzeby zakupowe przedsiębiorców, także te najdrobniejsze. Nie wykluczamy finansowania leasingiem żadnych klientów, a naszym celem jest udostępnienie usługi leasingowej na zakupy od kwoty 500 zł do 50 tys. zł na dowolne środki trwałe potrzebne do rozwoju firm – informuje Wojciech Kazimierski, założyciel i prezes LeaseLink.

Na leasing drobnych sprzętów przedsiębiorcy mogą również liczyć w BOŚ Banku, PKO Leasing czy EFL. Jednak choć w EFL umowę leasingową na sfinansowanie środka trwałego można zawrzeć od wartości 1 tys. zł, jak podkreśla Marcin Stasiak kierownik ds. produktów i rozwoju rynków, w praktyce najczęściej spotykane są umowy o wartości od 10 tys. zł wzwyż.  

PKO Leasing w przypadku niewielkich kwot specjalizuje się natomiast w leasingu przedmiotów za pośrednictwem sklepu internetowego. – Minimalna wartość finansowanego w naszej ofercie kontraktu to 2 tys. zł netto. Dotyczy to szczególnie produktów dostępnych w ofercie TurboLeasingu. Daje ona możliwość leasingowania przedmiotu za pośrednictwem sklepu internetowego dostawcy przedmiotu – informuje Monika Ostaszewska z departamentu produktów i procesów.

Natomiast SimplyLease umożliwia wyleasingowanie sprzętu IT, mebli, RTV/AGD oraz maszyn i urządzeń poprzez sklep internetowy. Usługa jest skierowana do startupów – finansowanie może uzyskać firma dowolnej wielkości – wystarczy, że istnieje od 3 miesięcy, a jej właściciel ma dobrą historię kredytową – regularnie spłacał kredyt albo kartę kredytową.

Wartość minimalna finansowania leasingiem

Nazwa firmy

Wartość minimalna

Przedmiot leasingu

Bank BGŻ BNP Paribas

5000 zł

dla motocykli, skuterów czy quadów wartość min. wynosi 5000 zł; w przypadku finansowania samochodów - 15 000 zł

BOŚ Bank

1000 zł

m.in. wyposażenie biura, wyposażenie gastronomiczne, sprzęt informatyczny, oprogramowanie, urządzenia budowlane

BPS Leasing

50 000 zł

m.in. środki transportu, maszyny i urządzenia, nieruchomości

BZ BWK Leasing

brak

m.in. środki transportu, maszyny i urządzenia, urządzenia medyczne

Deutsche Bank

20 000 zł

m.in. środki transportu, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy i medyczny

EFL

1000 zł

m.in. komputery z oprogramowaniem, drukarki, sprzęt sieciowy, meble

Idea Getin Leasing

15 000 zł

m.in. pojazdy, maszyny budowlane, rolnicze, urządzenia produkcyjne, jachty, łodzie motorowe

ING Lease

20 000 zł

m.in. środki transportu, maszyny produkcyjne, sprzęt budowlany, sprzęt medyczny, sprzęt biurowy, sprzęt IT

LeaseLink

500 zł

m.in. wyposażenie biura, salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich, kasy fiskalne, elektronika, rowery, oprogramowanie

PKO Leasing

2000 zł

m.in. telefony, sprzęt IT, meble biurowe

Toyota Leasing Polska

brak (w praktyce wartość najtańszego samochodu)

wyłącznie samochody

Siemens Financial Services

1000 zł

m.in. sprzęt komputerowy, elektronika, AGD i RTV, meble, narzędzia dla majsterkowiczów i profesjonalistów, urządzenia czyszczące oraz sprzęt medyczny - w usłudze SimplyLease (leasing online)

Źródło: Bankier.pl, na postawie informacji uzyskanych od instytucji finansowych

W praktyce przedsiębiorca może wyleasingować niemal wszystko. – Przedmiotem umowy leasingu mogą być wszystkie środki trwałe począwszy od komputerów z oprogramowaniem, drukarek, sprzętów sieciowych, mebli i wyposażenia biurowego, poprzez wszelkiego rodzaju pojazdy w tym osobowe, dostawcze, ciężarowe i specjalistyczne, tabor kolejowy czy samoloty, maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze, sprzęt medyczny, na skomplikowanych liniach produkcyjnych oraz nieruchomościach skończywszy – mówi Marcin Stasiak z EFL. Jednak, co warte jest podkreślenia, przedsiębiorca rozwijający swoją firmę może liczyć również na leasing drobnych sprzętów jak telefon, sprzęt fotograficzny, rower czy też oprogramowanie bądź laptop.

Leasing 1000 zł nie w każdej ofercie

Choć na rynku znajdziemy firmy leasingowe, które udzielają finansowania na wszystkie środki trwałe, to są i takie, które wprowadziły dość wysokie progi kwot minimalnych, na jakie może opiewać umowa leasingowa, tym samym wykluczając poniektóre sprzęty ze swojej oferty.

Wśród zbadanych leasingobiorców najwyższy pułap przyjął BPS Leasing. Przedsiębiorca może liczyć tu na leasing od 50 tys. zł, którego przedmiotem może być m.in. środek transportu, maszyny i urządzenia czy nieruchomości. ING Lease oraz Deutsche Bank minimalną wartość ustaliły na poziome 20 tys. zł, natomiast Idea Getin Leasing w wysokości 15 tys. zł. – Ze względu na rentowność, minimalna wartość kontraktu leasingowego w Idea Getin Leasing wynosi 15 tys. zł netto, choć dopuszczamy odstępstwa w przypadku mniejszych kontraktów. (…) Decyzja o realizacji dla klienta kontraktu o niższej wartości podejmowana jest wtedy indywidualnie. Księgowo i podatkowo wartość przedmiotu nie ma znaczenia. Musi natomiast być on wymieniony w Klasyfikacji Środków Trwałych i posiadać przypisaną stawkę amortyzacyjną. Czas trwania umowy uzależniony jest od rodzaju finansowania. W przypadku leasingu finansowego i pożyczki ten okres wynosi minimum 12 miesięcy. W umowie leasingu operacyjnego minimalny czas trwania kontraktu uzależniony jest od stawki amortyzacji podatkowej. Zapisy polskiego prawa przewidują, że wynosi on 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji – tłumaczy Ewa Hełpa, dyrektor departamentu marketingu.

Należy jednak podkreślić, że minimalna wartość umowy leasingowej uzależniona jest od potrzeb i polityki kosztowej klienta, a także wewnętrznych regulacji danej firmy leasingowej. Jednak częstą praktyką jest indywidualne podejście do klienta. W zależności od dotychczasowej współpracy, firmy leasingowe mogą zdecydować się na odstępstwa od przyjętych regulacji i zawrzeć umowę na niższą wartość niż ta ustalona przepisami.

Ciężko jednak stwierdzić, czy przedsiębiorcy w przyszłości będą częściej sięgać po leasing na niewielkie kwoty. Każda taka transakcja bowiem wiąże się z dodatkowymi kosztami, nierzadko wyższymi niż w przypadku większej umowy. Oczywiście w dalszym ciągu leasing pozostaje wygodną opcją na sfinansowanie potrzeb firmy głównie, kiedy przedsiębiorca nie posiada środków na zakup danego sprzętu bądź woli przeznaczyć je na inną inwestycję. Należy jednak mieć na uwadze, że przy drobnych transakcjach marża może być wyższa od zwykle stosowanej, co w efekcie podwyższa całkowity koszt kontraktu.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
luxferre
Firmy korzystają z 500+

Powiązane: Porównaj i zyskaj: leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki