Lasy Państwowe więcej rąbią i windują przychody

Przemysł żąda od leśników więcej surowca, a ekolodzy alarmują, że w lasach trwa rabunek - informuje "Rzeczpospolita".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

W przyszłym roku Lasy Państwowe mają szanse zwiększyć przychody ze sprzedaży drewna - ceny surowca rosną, zwiększa się też pula drzew przeznaczonych pod topór.

Już w 2014 r. przychody państwowego gospodarstwa zarządzającego 7,2 mln ha drzewostanów były rekordowe, przekroczyły 8 mld zł. W przyszłym roku LP planują pozyskanie 38,5 mln m sześć, drewna. Z tego pula surowca dla przemysłu drzewnego wyniesie około 31,7 mln m sześć. To prawie o 700 tys. m sześć. więcej niż rok wcześniej.

Jednak nie wszyscy odbiorcy drewna podzielają zadowolenie leśników. Przedsiębiorcy z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, wskazują, że już w zeszłym roku do stałych odbiorców, trafiło zdecydowanie mniej surowca w stabilnych cenach, niż obiecywali leśnicy.

Równocześnie "rabunkowej gospodarce" sprzeciwiają się ekolodzy. "Pozyskanie drewna opiera się na 10-letnich planach urządzenia lasu. Rokrocznie staramy się pozyskiwać określoną pulę drewna z owego planu" - zapewnia Anna Malinowska, rzeczniczka LP.

(PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mirekjanuszko

zgoda ,że to co wyprawiają obecnie Lasy Państw.to więcej niż gospodarka rabunkowa.Widzę to na przykładzie Parku Krajobr, ,Dolina Baryczy:mimo że jask sama nazwa wskazuje powinna być chroniona fauna i flora ,leśnicy tym się wcale nie przejmują w myśl zasady- jest popyt na drzewo więc tną równo.Nieraz ludzie odwiedzający te tereny nie mogą poznać dawnych ,pięknyccch leśnych zakątków tak strasznie wyciętych w pień.Moim zdaniem i nie zrekompensują to nowenasadzenia, aco z naszym pokoleniem.Nieraz sobie myślę czy nie lepsze i zasadna b yłoby oddanie Lasów w prywatne r,ece,Niestety jest to państwo w państwie.
p

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~spostrzegawczy

A w Puszczy Białowieskiej gnije powalone drewno za miliardy złotych , bo " ekolodzy" nie dają go ruszyć.

! Odpowiedz
0 3 ~lel

ja też o tym napisałem, niestety admin usunął mój post. Dlaczego ? Prawda w oczy zakłuła ? Co ma admin ma wspólnego z Lasami Państwowymi ?

! Odpowiedz
0 1 ~ANTY_ryży_kutong

poczytaj do kogo należą media w Polsce, cytat:

Kolejne motto Axel Springer AG to “Działać na rzecz pojednania Żydów i Niemców oraz popierać podstawowe prawa Izraela”

http://www.naszapolska.pl/index.php/categories/polska/18179-polskie-media-w-rekach-niemcow

! Odpowiedz
4 2 ~zxcv

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~lel

Wytnie piękne potężne drzewo w to miejsce zasadzi jakiś podrost. Liczy się jakość drzewostanu a nie wydumki na papierze typu "lesistość".

! Odpowiedz
3 6 ~ja

Lasy Panstwowe to zieloni zlodzieje.

! Odpowiedz
0 7 ~111

a może to chory rząd żada kasy ... przecież LP mają dodatkowy podatek od przychodu ... im wiekszy przychód ze sprzedaży tym wiecej kasy do dziurawego budżetu ... - nie stać ich to weźcie kredyt, nie spłacicie kredytu to zlicytujemy a ziemie wraz z jej bogactwami "oddamy" m.in. Starozakonnym ...

! Odpowiedz
0 9 ~mk

Pierwsza wrzutka medialna. Jeszcze będą 2 lub 3 i... pojawi się jakiś idiotyczny pomysł nowej ustawy.

! Odpowiedz
0 9 ~drwal

Nowela ustawy o dopuszcza możliwość sprzedaży lasów w niektórych przypadkach, np. w celu r prowadzenia zrównoważonej polityki leśnej. Budzi to szereg wątpliwości i obaw nie tylko drwala .! A jakie to są ważne względy społeczne i polityczne ? Kto dokona takiej oceny ?. Może nasz Anatol z J.?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil