Kwieciński: Polska ma szansę na 5 proc. wzrostu PKB w tym roku

Choć w tej chwili obserwujemy minimalne spowolnienie wzrostu gospodarki, do poziomu 4,5-4,7 proc. PKB, to mamy szansę na 5 proc. wzrostu gospodarczego w tym roku - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w środę.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Sądzę, że końcówka cyklu gospodarczego będzie miała bardzo łagodny charakter. Myślę, że ona będzie w tym roku" - powiedział minister w Radiu Plus.

Zaznaczył, że różne kraje różnie odczują przyhamowanie. "Gospodarka niemiecka to będzie zjazd do około 0,5-0,6 proc., zobaczymy może w I, może w II kwartale. Natomiast u nas to jest minimalne wręcz zaznaczenie, które może w tej chwili obserwujemy, do poziomu 4,5-4,7 proc. PKB. Czyli mamy szansę również na 5 proc. w tym roku" - ocenił. "Mamy bardzo dobre oznaki w tych częściach naszej gospodarki, które nie do końca najlepiej pracowały wcześniej, czyli w inwestycjach" - podkreślił.

Jak zauważył, wielu analityków oczekiwało spowolnienia już w zeszłym roku, szczególnie ze względu na spowolnienie w Niemczech i w Unii Europejskiej. Kwieciński dodał, że rządowe prognozy dotyczące wzrostu są ostrożne i konserwatywne, a rzeczywisty wzrost je przekroczył.

Według Kwiecińskiego, do roku 2023 r., do którego trwa obecna perspektywa finansowa, nie ma się co obawiać zagrożeń dla funduszy unijnych. "Największe wydatki w funduszach, czyli największe tempo realizacji projektów, będziemy mieli w tym i przyszłym roku" - powiedział. Zaznaczył, że Polska pozyskuje finansowanie z różnych źródeł, także m.in. z planu Junckera.

Jego zdaniem największe zagrożenia dla polskiej gospodarki związane są z sytuacją gospodarki międzynarodowej. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 7 misafi

Jak znowu zacznie spadać w sondażach i Kaczyński zarządzi kolejny rzut drukowanych miliardów na rynek to na luzie wzrost PKB dojedzie do 5%. Tylko szkoda, że to cały czas jest wzrost oparty na konsumpcji gdy inwestycje leżą i kwiczą.

! Odpowiedz
9 5 --__hubert__---__--__--__--__-

Zobacz co się dzieje w przypadku budowy dróg , włoskie firmy uciekają z placu budowy . Dla Państwa budowanie - inwestowanie w infrastrukturę przy tak wysokich stawkach jest jeszcze większym zadłużaniem się ( państwa , gmin, województw ). Przyjdzie kryzys to wówczas zbudujesz to samo ( szpital, szkołę , żłobek, drogi itp.) za mniejsze pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil