Kwaśniak: Postawiony mi zarzut jest absurdalny

Postawiony mi zarzut jest absurdalny - oświadczył w sobotę b. zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak, któremu prokurator zarzucił niedopełnienie obowiązków w sprawie SKOK Wołomin. Jego zdaniem, zarzut wobec niego podyktowany jest potrzebami politycznymi.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

"W kwietniu 2014 roku padłem ofiarą zamachu na moje życie" napisał Kwaśniak w przesłanym PAP w sobotę oświadczeniu. "Zamach był następstwem mojej pracy w Komisji Nadzoru Finansowego. Efektem tej pracy było m.in. zdemaskowanie grupy przestępczej, która wyprowadziła ze SKOK Wołomin ponad 1 miliard złotych" podał. Jak dodał, bezpośredni sprawcy zostali bardzo szybko ustaleni, ale do chwili obecnej nie zostali osądzeni i ukarani.

Kwaśniak stwierdził, że obecnie pada ofiarą zamachu na jego dorobek zawodowy oraz dobre imię. "Został mi postawiony zarzut, że działałem w zamiarze przysporzenia korzyści majątkowej oprawcom ze SKOK Wołomin oraz przestępcom wyłudzającym z tej Kasy ogromne kwoty. Oznacza to, że miałem współdziałać z osobami, które zdecydowały się zlecić dokonanie na mnie zabójstwa - wyłącznie z tego powodu, że przyczyniłem się do ujawnienia ich przestępczego procederu. Ocenę logiki tej sytuacji pozostawiam każdemu, kto zechce jej dokonać" napisał Kwaśniak.

"Postawiony mi absurdalny zarzut dyktują wyłącznie bieżące potrzeby polityczne i propagandowe" ocenił. "Zostałem zatrzymany o godzinie 6 rano, pozbawiony wolności, zakuty w kajdanki, a następnie poddany wielogodzinnym przesłuchaniom w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie. Rozgłos tym wydarzeniom został nadany przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego oraz jego Zastępcę podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, która odbyła się w czasie transportowania mnie do Szczecina, a więc zanim jeszcze formalnie przedstawiono mi zarzut popełnienia wspomnianego przestępstwa" napisał.

Kwaśniak wyraził nadzieję, że w szybkim czasie zostanie całkowicie oczyszczony z bezpodstawnych - jego zdaniem - zarzutów.

"Pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim osobom publicznym i prywatnym oraz licznym instytucjom - tak krajowym, jak i międzynarodowym, które w tych trudnych chwilach okazały mi wsparcie i zadeklarowały pomoc. Przychylność ta pozwoliła mi przetrwać ostatnich kilkadziesiąt godzin, w czasie których zastanawiałem się, czy moje oddanie pracy w KNF i poświęcone zdrowie miały sens oraz - jakie są w otaczającej rzeczywistości proporcje dobra i zła" napisał Kwaśniak. Jak dodał na zakończenie, okazana mu solidarność i poparcie dają mu otuchę, że dobra jest więcej niż zła.

W czwartek rano CBA zatrzymało b. przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i sześcioro innych byłych urzędników KNF. Wśród zatrzymanych byli też: Wojciech Kwaśniak (były zastępca przewodniczącego KNF), Dariusz Twardowski (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adam O. (były naczelnik) i Dorota Ch. (były naczelnik).

Zatrzymanych doprowadzono do szczecińskiej prokuratury regionalnej, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Przestępstwo - podała Prokuratura Krajowa "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego".

Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 miliarda złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 milionów złotych.

Prokurator zdecydował w piątek o zastosowaniu wobec wszystkich podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych. W piątek w nocy wszyscy podejrzani byli na wolności. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ hgt/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 plutarch

PiS odejdzie w niesławie, a i krata się za niektórymi zatrzaśnie.

! Odpowiedz
1 1 janek43

prędzej uwierzę że go pobili bo chciał się wycofać z układu w którym siedział i donieść na kolegów.

! Odpowiedz
22 6 grzegorzkubik

Przekonamy się przekonamy. Nadszedł czas na prawdę.

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 37 karbinadel

Logika Ziobry jest mnie więcej taka jak UB. Pan Kwaśniak pewnie sam się pobił, albo spadł ze schodów. Jeśli to to jest powrót komuny, to co nim jest?

! Odpowiedz
6 29 pull_up_terrain_ahead

Zbyszek to jest jednak absolutne zero, Miller miał rację.

! Odpowiedz
2 21 karbinadel odpowiada pull_up_terrain_ahead

Najwyraźniej rozminął się ze swoją epoką, w czasach Berii i Radkiewicz zrobiłby karierę. Ale i dziś w pewnych warunkach może okazać groźny dla otoczenia

! Odpowiedz
0 0 janek43

prędzej uwierzę że Kwaśniaka pobili bo chciał się wycofać i donieść na kolegów niż za to że go pobili bo chciał ich ścigać.

! Odpowiedz
30 8 janek43

Pan chce wzbudzić współczucie tak jak żona w TVN i Polsat niemal płakała. W sumie zazdroszczę lojalnej i oddanej żony ale ona chyba nie siedziała razem z Panem w biurze KNF że wiedziała co Pan robił w pracy. To że CBA i Policja przychodzą o 6 rano to dlatego że wtedy osoba jest jeszcze w domu, sąsiedzi jeszcze śpią więc nie patrzą przez okna co się dzieje a po trzecie osoba którą chcą zatrzymać jest po nocy niemrawa więc nie będzie się awanturować i zazwyczaj trzeźwa bo znam takich co już o 8 rano są po kieliszku. Więc nie płacz tak bo chłopaki nie płaczą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 jes

Może i kiedyś i po ciebie przyjdą i wymyślą jakiś zarzut. Życzę ci tego z całego serca.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil