
Nie wszyscy muszą odbyć kwarantannę po powrocie do Polski z zagranicy. Z obowiązku wyłączeni są m.in. studenci, doktoranci oraz uczniowie i ich opiekunowie. Przepisy obowiązują do 17 stycznia dzięki wprowadzeniu tzw. narodowej kwarantanny.
Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy jest możliwe. O sprawie zrobiło się głośniej m.in. po wpisie Sonii Bohosiewicz zamieszczonym na Instragramie. Aktorka pochwaliła się, że zamierza spędzić ferie zimowe z córką na Teneryfie.
W odpowiedzi na liczne pytania fanów o konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny po powrocie z wycieczki aktorka powołała się na rozporządzenie Rady Ministrów, które przewiduje zwolnienie z kwarantanny m.in. dla dzieci i ich opiekunów oraz studentów, doktorantów i innych osób pobierających naukę w Polsce.
Kto nie musi odbywać kwarantanny po powrocie z zagranicy?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2316) określa katalog osób, które nie muszą poddać się kwarantannie po powrocie z innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Należą do niego m.in.:
- uczniowie pobierający naukę w Polsce oraz ich opiekunowie,
- studenci, doktoranci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia w RP,
- osoby prowadzące działalność naukową,
- medycy,
- członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także przez inne osoby przekraczające granicę na podstawie paszportu dyplomatycznego,
- żołnierze,
- rolnicy posiadający gospodarstwo pod dwóch stronach granicy,
- osoby, które w styczniu 2021 r. przystępują do egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym,
- zawodnicy, członkowie sztabu, lekarze, fizjoterapeuci, sędziowie oraz inne osoby biorące udział w zawodach sportowych,
- osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (posiadającym zaświadczenie).
Łącznie w rozporządzeniu wyróżnionych zostało 16 grup zwolnionych z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie. Nowe przepisy obowiązują od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli w czasie gdy obowiązuje tzw. narodowa kwarantanna.
"Byłam zwolniona z kwarantanny"
W sieci pojawiły się liczne komentarze oraz pytania odnośnie rozporządzenia. „Ostatnio przekraczałam granicę z przedszkolakiem i jako jego opiekun byłam zwolniona z kwarantanny” – można przeczytać jeden z wielu przykładów.
Internauci wskazują, że otrzymują sprzeczne informacje od Sanepidu oraz Straży Granicznej. „Dzwoniłam dwa razy i dostałam również dwie różne informacje: status studenta zwalnia z kwarantanny (za pierwszym razem - przyp. red.). Status studenta nie zwalnia z kwarantanny (za drugim razem - przyp. red.). Natomiast od Straży Granicznej dwa razy usłyszałam, że studenci są zwolnieni z kwarantanny” - pisze jedna z internautek na Facebook. „Czy studentów uniwersytetu Trzeciego Wieku też ten przepis dotyczy?” – dopytują inni.
Redakcja Bankier.pl skontaktowała się z odpowiednimi instytucjami. Zapytaliśmy, czy student posiadający polskie obywatelstwo po powrocie z zagranicy (kraju na terenie UE) musi poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz czy dziecko przekraczające granicę wraz z opiekunem zwolnione jest z tego obowiązku. Pracownik infolinii NFZ podczas rozmowy potwierdził: „Tak, nie ma obowiązku odbywania kwarantanny w obu wymienionych przypadkach”.
Skontaktowaliśmy się także ze Strażą Graniczną. Od rzeczniczki otrzymaliśmy informację, że student obywatelstwa polskiego wracający z zagranicy (państwa należącego do UE) jest zwolniony z kwarantanny w przypadku podróżowania samochodem. " Przypominam jednocześnie, że Straż Graniczna nie prowadzi kontroli na granicach wewnętrznych. W sprawach kwarantanny po przekroczeniu granicy wewnętrznej sugerowałabym skontaktować się z Państwową Inspekcją Sanitarną" - dodała Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.
„Ostatnio przekraczałam granicę z przedszkolakiem i jako jego opiekun byłam zwolniona z kwarantanny” – pisze jedna z internautek.
„Czy studentów uniwersytetu Trzeciego wieku też ten przepis dotyczy?” – zastanawiają się internauci.
