REKLAMA

Kwarantanna po powrocie z zagranicy nie dla wszystkich. Kogo nie obowiązują przepisy?

Dominika Florek2021-01-06 06:00, akt.2021-01-14 08:31redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-06 06:00
aktualizacja
2021-01-14 08:31
fot. KeyStock / Shutterstock

Nie wszyscy muszą odbyć kwarantannę po powrocie do Polski z zagranicy. Z obowiązku wyłączeni są m.in. studenci, doktoranci oraz uczniowie i ich opiekunowie. Przepisy obowiązują do 17 stycznia dzięki wprowadzeniu tzw. narodowej kwarantanny.

Zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy jest możliwe. O sprawie zrobiło się głośniej m.in. po wpisie Sonii Bohosiewicz zamieszczonym na Instragramie. Aktorka pochwaliła się, że zamierza spędzić ferie zimowe z córką na Teneryfie.

W odpowiedzi na liczne pytania fanów o konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny po powrocie z wycieczki aktorka powołała się na rozporządzenie Rady Ministrów, które przewiduje zwolnienie z kwarantanny m.in. dla dzieci i ich opiekunów oraz studentów, doktorantów i innych osób pobierających naukę w Polsce.

Kto nie musi odbywać kwarantanny po powrocie z zagranicy?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2316) określa katalog osób, które nie muszą poddać się kwarantannie po powrocie z innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Należą do niego m.in.:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce oraz ich opiekunowie,
  • studenci, doktoranci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia w RP,
  • osoby prowadzące działalność naukową,
  • medycy,
  • członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także przez inne osoby przekraczające granicę na podstawie paszportu dyplomatycznego,
  • żołnierze,
  • rolnicy posiadający gospodarstwo pod dwóch stronach granicy,
  • osoby, które w styczniu 2021 r. przystępują do egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym,
  • zawodnicy, członkowie sztabu, lekarze, fizjoterapeuci, sędziowie oraz inne osoby biorące udział w zawodach sportowych,
  • osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (posiadającym zaświadczenie).

Łącznie w rozporządzeniu wyróżnionych zostało 16 grup zwolnionych z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie. Nowe przepisy obowiązują od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli w czasie gdy obowiązuje tzw. narodowa kwarantanna.

"Byłam zwolniona z kwarantanny"

W sieci pojawiły się liczne komentarze oraz pytania odnośnie rozporządzenia. „Ostatnio przekraczałam granicę z przedszkolakiem i jako jego opiekun byłam zwolniona z kwarantanny” – można przeczytać jeden z wielu przykładów.

Internauci wskazują, że otrzymują sprzeczne informacje od Sanepidu oraz Straży Granicznej. „Dzwoniłam dwa razy i dostałam również dwie różne informacje: status studenta zwalnia z kwarantanny (za pierwszym razem - przyp. red.). Status studenta nie zwalnia z kwarantanny (za drugim razem - przyp. red.). Natomiast od Straży Granicznej dwa razy usłyszałam, że studenci są zwolnieni z kwarantanny” - pisze jedna z internautek na Facebook. „Czy studentów uniwersytetu Trzeciego Wieku też ten przepis dotyczy?” – dopytują inni.

Redakcja Bankier.pl skontaktowała się z odpowiednimi instytucjami. Zapytaliśmy, czy student posiadający polskie obywatelstwo po powrocie z zagranicy (kraju na terenie UE) musi poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz czy dziecko przekraczające granicę wraz z opiekunem zwolnione jest z tego obowiązku. Pracownik infolinii NFZ podczas rozmowy potwierdził: „Tak, nie ma obowiązku odbywania kwarantanny w obu wymienionych przypadkach”.

Skontaktowaliśmy się także ze Strażą Graniczną. Od rzeczniczki otrzymaliśmy informację, że student obywatelstwa polskiego wracający z zagranicy (państwa należącego do UE) jest zwolniony z kwarantanny w przypadku podróżowania samochodem. " Przypominam jednocześnie, że Straż Graniczna nie prowadzi kontroli na granicach wewnętrznych.  W sprawach kwarantanny po przekroczeniu granicy wewnętrznej sugerowałabym skontaktować się z Państwową Inspekcją Sanitarną" - dodała Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.

„Ostatnio przekraczałam granicę z przedszkolakiem i jako jego opiekun byłam zwolniona z kwarantanny” – pisze jedna z internautek.

 

„Czy studentów uniwersytetu Trzeciego wieku też ten przepis dotyczy?” – zastanawiają się internauci.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lukas-chf
Jak można przedstawiać tak niekompetetnie informację....

Po wjeździe przez wewnętrzne granice UE od 28.12.2020 r. na razie do 17.01.2021 r. obowiązuje co do zasady 10-dniowa kwarantanna przy wjeździe do Polski w ramach podróży zorganizowanej, wzgl. po przekroczeniu granicy autokarem, koleją, samolotem lub statkiem.
Jak można przedstawiać tak niekompetetnie informację....

Po wjeździe przez wewnętrzne granice UE od 28.12.2020 r. na razie do 17.01.2021 r. obowiązuje co do zasady 10-dniowa kwarantanna przy wjeździe do Polski w ramach podróży zorganizowanej, wzgl. po przekroczeniu granicy autokarem, koleją, samolotem lub statkiem. Wyjątkiem jest wjazd do Polski prywatnym samochodem osobowym. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy też m.in. zawodowych kierowców i pracowników obsługujących ruch towarowy i osobowy, osób, które przekraczają granicę ze względów zawodowych lub biznesowych oraz uczniów i studentów, którzy chodzą do szkoły lub uczęszczają na zajęcia w Polsce lub w Niemczech, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID -19, które posiadają zaświadczenie potwierdzające szczepienie. Pozostałe wyjątki znajdą Państwo w rozporządzeniu opublikowanym w polskim Dzienniku Ustaw z dnia 21.12.2020 r. i 27.12.2020 r. Kontrole graniczne prowadzone są tylko na granicy z Ukrainą, Rosją i Białorusią.
and00
Sorry Bankier, ale siejecie chaos
To rozporządzenie dotyczy tylko podruzujacych transportem zbiorowym, czyli jak ktoś pojechał samochodem, to żadna kwarantanna go nie dotyczy
demeryt_69
Niestety, ale doktorantka Florek znowu miała 'gorszy' dzień :)
demeryt_69
Podobno hasydskich rabinów i ich rodziny szczepią w Izraelu poza kolejnością :)
wazne_pytania
w którym punkcie rozporządzenia jest mowa że te wyłączenia obowiązują tylko po powrocie z innego kraju UE?
demeryt_69
Podobno po powrocie od rodziny z Izraela ta kwarantanna nie obowiązuje?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki