REKLAMA

Kurtyka: Dzięki dostawom z Norwegii gaz dla konsumentów będzie tańszy

2016-11-21 06:50
publikacja
2016-11-21 06:50

Projekt Bramy Północnej, przez którą Polska będzie odbierać gaz z norweskiego szelfu, wraz z gazoportem w Świnoujściu przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Planowana inwestycja ma zielone światło Unii Europejskiej, a polski rząd szacuje, że nowe połączenie ruszy w 2022 roku i w długiej perspektywie przyczyni się do spadku cen surowca, co odczuje statystyczny Kowalski.

fot. Fabian Bimmer /

- Dywersyfikacja dostaw gazu do Polski poprzez Bramę Północną, czyli połączenie północy Polski z szelfem norweskim przez Danię, to obecnie najważniejszy projekt, nad którym pracujemy. Przykład innych państw takich jak Litwa pokazuje, że pojawienie się alternatywnego źródła dostaw gazu przyczyniło się do skokowego zmniejszenia kosztów dotychczasowego dostawcy - mówi agencji Newseria wiceminister energii Michał Kurtyka.

Brama Północna ma połączyć złoża gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym. Obejmuje dwa projekty: interkonektor gazowy między Polską i Danią (tzw. Baltic Pipe) oraz między Danią i Norwegią. W połowie października planowana inwestycja była przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim, zaś wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz uznał, że Brama Północna może stać się stabilną drogą dostaw norweskiego gazu nie tylko do Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Gazociąg Baltic Pipe został uznany przez KE za projekt o znaczeniu wspólnotowym.

Brama Północna ma być konkurencją dla gazociągu Nord Stream 2, który połączy Rosję i Niemcy. Zdaniem rządu projekt ten zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw i przełoży się na niższe ceny gazu.

- Spodziewamy się, że polityka rozbudowy alternatywnych źródeł dostaw gazu w długiej perspektywie przełoży się na kieszeń przeciętnego Kowalskiego, czyli po prostu dla konsumentów gaz będzie tańszy. Jest to uwarunkowane budową połączenia z szelfem norweskim, ale również rozbudową naszego systemu gazowego, co pozwoliłoby gazyfikować te miejsca na mapie Polski, które jak dotąd jeszcze nie zostały zgazyfikowane - dodaje Michał Kurtyka.

Na dywersyfikację dostaw gazu do Polski i spadek cen wpłynie również terminal w Świnoujściu, który odbiera dostawy gazu LNG w ramach długoterminowej umowy z dostawcą z Kataru. Obecnie po regazyfikacji gazoport w Świnoujściu może przekazać do systemu przesyłowego 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, co odpowiada około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania, rozważane są jednak możliwości jego rozbudowy.

- Gaz jest surowcem, którego ceny są regulowane na rynkach światowych. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwowaliśmy spektakularny spadek cen ropy, podobne wahania mogą dotyczyć również cen gazu. Globalnym trendem jest pojawienie się gazu LNG w postaci ciekłej, którego jest bardzo duża nadpodaż, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, ale również wkraczającej na ten rynek Australii. To już teraz powoduje stopniowe obniżanie się cen gazu w światowych hubach gazowych, co odczuwa przeciętny konsument nie tylko w Polsce - mówi wiceminister energii.

Przyszłość rynku gazu, paliw i nowoczesna energetyka były jednymi z głównych tematów podczas tegorocznej edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER, organizowanej przez MM Conferences.

Źródło:
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Po
Już dawno mielibyśmy gaz z Norwegii jakby nie Miller
~Jasko
"Gazociąg Baltic Pipe został uznany przez KE za projekt o znaczeniu wspólnotowym."
Za czasów Millera ani Dania ani Norwegia, oraz żaden z naszych krajów ościennych nie był zainteresowany w partycypacji tego przedsięwzięcia.
~student
wszak SLD=ruscy, PO & .N=niemcy, PSL=ruscy, PIS=usa
~MacGawer
"- Gaz jest surowcem, którego ceny są regulowane na rynkach światowych. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwowaliśmy spektakularny spadek cen ropy, podobne wahania mogą dotyczyć również cen gazu."

Warto aby pan wiceminister oddzielił dwie rzeczy:

1) Cena gazu z kontraktu katarskiego (1.5 mld) oraz jamalskiego
"- Gaz jest surowcem, którego ceny są regulowane na rynkach światowych. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwowaliśmy spektakularny spadek cen ropy, podobne wahania mogą dotyczyć również cen gazu."

Warto aby pan wiceminister oddzielił dwie rzeczy:

1) Cena gazu z kontraktu katarskiego (1.5 mld) oraz jamalskiego (8 mld) są indeksowane cenami ROPY. Gdyby doszło do hipotetycznej sytuacji, gdzie gaz na rynku spot kosztuje 100$/1000m3 to przy cenie ropy jak obecnie czyli 50$ za gaz z w/w kontraktow płacilibyśmy ok. 200$/1000m3!
2) Kontrakty zawierają formułe take or pay czyli MUSIMY kupić łącznie 10 mld m3 gazu indeksowanego ceną ROPY! Przy własnym wydobyciu na poziomie 4 mld m3 praktycznie nie ma miejsca na zakpu w/g cen z rynku gazu bo zuzywamy ok. 16 mld m3 rocznie. Tak będzie do 2022r gdy kończy się kontrakt jamalski i do tego czasu gaz będzie kosztował tyle samo co obecnie. Ale i tak mamy szczęście, bo Pawlak chciał pzredłużenia kontraktu do 2040r ale mu UE nie pozwoliła (choć raz na coś te brukselskie szkodniki się przydały).
~Skubi
Z Kataru ściągamy metan LNG, do zbiornika lejesz po 2,20 propan-butan LPG, a drożeje bo cała Ukraina przestawia się na LPG.
~Aa
Jaki tańszy skoro za 1000m/3 skoro Polski konsument płaci około 600 dolarów.ure,UOKiK nic nie robi,żeby obniżyć cenę. PGNiG jak narazie zainteresowany jest skupem własnych akcji zamiast inwestycjami choćby w trzeci zbiornik LNG
.totalne dyletanctwo.
~MacGawer
Ciekaw jestem jak długo te wierutne bzdury będą krążyły po necie... 600$ za 1000 m3 przyśniły się jakiemuś ruskiemu "analitykowi" gdy kilka lat temu marzył o ropie za 200$. Gaz katarski i ruski są in edksowane ropą i gdy ta taniej oba także tanieją. A gdyby jakimś cudem ropa doszła do 200$ to z Rosji kupowalibyśmy po...Ciekaw jestem jak długo te wierutne bzdury będą krążyły po necie... 600$ za 1000 m3 przyśniły się jakiemuś ruskiemu "analitykowi" gdy kilka lat temu marzył o ropie za 200$. Gaz katarski i ruski są in edksowane ropą i gdy ta taniej oba także tanieją. A gdyby jakimś cudem ropa doszła do 200$ to z Rosji kupowalibyśmy po... zgdanij ile ;)

W necie znajduje sie OFICJALNY komunikat o kontrakcie katarskim gdzie podano jego szacunkową roczną wartość. Oczywiście ruskie trole nie potrafią obsługiwać wyszukiewarek, wolą powielać kremlowskie memy.
~bumbum
Skoro tańszy to prosze podac cenę tego gazu.
~Marian
Od dobrej zmiany jest dorzucone do gazu 500 groszy +
~ciekawy
2 sprawy .
1. Dlaczego nikt nigdy [ ew. oprócz gazu z Rosji ] nie podaje ceny po jakiej kupujemy lub mamy kupować ] ten gaz .
2. Dlaczego Niemcy i inne nacje nie kupują podobno tańszego gazu norweskiego , katarskiego etc. a wola ten czerwony rosyjski ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki