REKLAMA

Kurski: To skandal, że wpływy z abonamentu RTV są opodatkowane VAT-em

2019-12-08 14:01
publikacja
2019-12-08 14:01

Finansowanie TVP to "wciąż kroplówka, czyli brak stabilnego systemu abonamentowego, są za to ciężko wywalczone rekompensaty za niezebrane przez państwo wpływy abonamentowe" - ocenił prezes spółki Jacek Kurski w wywiadzie dla portalu w Polityce.pl.

fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM
"Wszystko wskazuje, że podobnie będzie w tym roku. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że – z wyjątkiem doraźnego i realnego wsparcia w krytycznych momentach ze strony centralnego ośrodka dyspozycji politycznej dobrej zmiany – nie ma żadnego wsparcia ze strony większości instytucji otoczenia regulacyjnego" - mówił Kurski.

Zwrócił uwagę, że "prawdziwym skandalem jest np. to, że wskutek dość dowolnej interpretacji Ministerstwa Finansów to, co wpływa z abonamentu, ten wdowi grosz, jest jeszcze opodatkowany VAT-em!". "To 100 mln zł rocznie, które TVP zwraca do budżetu za wypełnianie misji! Polsat i TVN nie" - wyjaśnił.

Abonament RTV 2020 – jednak będziemy płacić. Stawki, zniżki, kary, zwolnienia

Abonament RTV był jedną z kart przetargowych w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Jednak mimo wcześniejszych obietnic i zapewnień wygląda na to, że w przyszłym roku będziemy musieli go opłacać. Poczta Polska opublikowała wysokość opłat abonamentowych w 2020 roku.

Prezes TVP przypomniał też inną kwestię - MUX 4. "MUX 4, zamrożony od lat zestaw częstotliwości telewizji naziemnej przez jednego z graczy komercyjnych, co blokuje rozwój dystrybucji telewizji publicznej. Dobro publiczne mające z definicji służyć ludziom jest udostępnione przez państwo za bezcen podmiotowi, który to realnie zamroził, bo sam ma biznes w sprzedaży dekoderów i od lat nie był zainteresowany rozwojem telewizji naziemnej" - mówił w wywiadzie.

Pytany o to, dlaczego zespół Kadr sprzedał licencję na duży pakiet polskiej klasyki nadawcy komercyjnemu, Kurski wyjaśnił, że "zrobił wszystko, by te filmy, w tym +Seksmisja+, +Jak rozpętałem II wojnę światową+ itd., trafiły do nas". "W sumie 200 filmów. Wszystko jest gotowe, ale bazarowym numerem, poza wiedzą ministra Piotra Glińskiego, państwowy zespół filmowy sprzedaje to tuż przed podpisaniem umowy nadawcy prywatnemu!" - podkreślił prezes TVP.

"Było to półtora roku temu i chyba wpłynęło na decyzję o połączeniu mniejszych zespołów filmowych w jednej większy. Premier Gliński został oszukany i zadziałał w interesie dostępu widzów do polskiej klasyki i dziedzictwa filmowego" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że "to jeszcze nic w porównaniu z tzw. rozporządzeniem sprzętowym Ministerstwa Cyfryzacji". "W skrócie chodzi o to, że w wyniku postępu technicznego, powstania tzw. HBBTV, czyli telewizji hybrydowej łączącej telewizję linearną z internetem, korzystamy z renty technologicznej, czyli nagle możemy przeskoczyć etap dekoderów, przechodząc na platformy internetowo-cyfrowe, od razu zainstalowane w odbiorniku telewizyjnym!" - wyjaśnił, dodając, że chodzi o "taki dekoder wirtualny i darmowy, na którym każdy, kto ma kontent, może go dystrybuować".

"Jest to w interesie absolutnie wszystkich widzów" - podkreślił Kurski. "Rozporządzenie ministra cyfryzacji, które powinno o ten interes widzów zadbać, stwierdzało, że telewizory sprzedawane w Polsce nie muszą (sic!) mieć tego rozwiązania. Mogą, ale nie muszą" - wyjaśnił.

"Doszło do ordynarnego działania lobbystycznego w interesie operatorów platform cyfrowych. Bo jak nie ma HBBTV, to przedłuży to prosperity zacofanych dekoderów. Działanie blokujące rozwój tak jak z MUX 4" - przekonywał prezes TVP.

Kurski wyjaśnił, że "minister Zagórski w porę się zorientował" i "zadeklarował zablokowanie tego rozporządzenia i przygotowanie nowego, uczciwego wobec odbiorców telewizji".

autor: Grzegorz Janikowski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wojtekzportkami
Skandal to sposób funkcjonowania i finansowania TVP.
drabio
Ale tym stwierdzeniem o 100 milionowym "wdowim groszu" po prostu mnie rozwalił.
drabio
Skandal to drugie imię tego człowieka.

Ciekaw jestem czy w tym roku także będzie mu błyszczała twarz w Zakopanem jak w poprzednim roku?
silvio_gesell
Racja, VAT to jest podatek od wartości dodanej, a jaką wartość dodaną tworzy TVP?
silvio_gesell
BTW, reklamy z których finansowane są media komercyjne też nie powinny być odpisywane od VAT, bo jaką wartość dodaną tworzą reklamy?
_jasko
Jeśli TVP (dla PiSu) nie tworzy wartości dodanej, to po cholerę w tym roku dofinansowano telewizję publiczną na kwotę 1 miliarda 260 milionów złotych?
silvio_gesell odpowiada _jasko
Każde media w mniejszym lub większym stopniu przekłamują informacje. Ale potrzebne są media publiczne tak długo jak istnieją media komercyjne finansowane z reklam, bo są skrzywione w kierunku interesów korporacji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trooper
"ze strony centralnego ośrodka dyspozycji politycznej dobrej zmiany” OMG
po_co
Cholera ludzie, weźcie wałek i użyjcie go na pustych głowach - własnych.
Co idę miastem to słyszę narzekania na podatek RTV, na wysokie podatki, na rozdawnictwo (akurat o 500+ to z czwórką dzieci nasłucham się nie raz...) na kiepska służbę zdrowia, na policję, na kolejki, na edukację.
Przecież ten stan to
Cholera ludzie, weźcie wałek i użyjcie go na pustych głowach - własnych.
Co idę miastem to słyszę narzekania na podatek RTV, na wysokie podatki, na rozdawnictwo (akurat o 500+ to z czwórką dzieci nasłucham się nie raz...) na kiepska służbę zdrowia, na policję, na kolejki, na edukację.
Przecież ten stan to nie wina polityków tylko wasza, cholera wasza wina. To wy wybieracie ludzi, którzy zabierają mi 60% pensji, to wy wybieracie ludzi którzy utrzymują ZUS mimo agonalnego stanu, to wy wybieracie ludzi którzy nie reformują systemu zdrowotnego, a nauczycieli ciągle utrzymują na państwowych pensjach.
Ten stan to wasza wina i ciągle nie robicie nic aby go zmienić.

Nie mam zamiaru agitować za żadną opcją, sam też już się dwa razy przejechałem na obłudnym Palikocie i jeszcze gorszym Kukizie - człowieku który jedno myśli, drugie mówi, a trzecie robi.

W każdym razie za każdym razem głosuję na tych którzy oferują rozbicie systemu, chociażby po kawałku - nie chodzi o to aby rodem z lat 90 spalić pod sobą most i uczyć się latać w trybie ekspresowym - chodzi to aby wyjść z sytuacji kiedy państwo każdego obywatela traktuje jak skończonego idiotę w dodatku złodzieja.

Czesi też mieli kulejącą służbę zdrowia i nie poszli ścieżką pełnej prywatyzacji w zamian wprowadzili wewnętrzną konkurencję pomiędzy trzema państwowymi kasami chorych. Dodatkowo wprowadzając opłaty za nie stawienie się na umówionej wizycie. Efekt jest piorunujący, nagle służba zdrowia zabiega o pacjenta, ten otrzymuje wyższy standard świadczeń, a kolejek brak bo ludzie w końcu czują presję wynikającą z potrzeby ich portfela.

Przekładając to na grunt Polski i abonament RTV to zamiast go całkowicie usuwać to proszę bardzo, kto chce słuchać Polskiego radia i oglądać Polską telewizję niech płaci i płacze. Ale ja tego dziadostwa pozbyć się z kablówki nie mogę, a płacić muszę - bo co, bo mam telewizor ? :D

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki