REKLAMA

Kupujemy auto sprowadzone z zagranicy. O czym należy pamiętać?

2015-03-04 14:21
publikacja
2015-03-04 14:21
Kupujemy auto sprowadzone z zagranicy. O czym należy pamiętać?
Kupujemy auto sprowadzone z zagranicy. O czym należy pamiętać?
fot. Thinkstock / / Thinkstock

Zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy wymaga cierpliwości i czasu. Sprawdź, o czym pamiętać, żeby po zakupie auta nie płakał tylko sprzedający, ale również Ty.

(Thinkstock)

W raporcie o sprowadzanych samochodach zespół porównywarki ubezpieczeń mfind przygotował porady dla kierowców, którzy planują zakup sprowadzonego z zagranicy samochodu.

1. Samochód powinien być zarejestrowany w Polsce

Nie podpisuj tzw. umowy na Hansa, czyli dokumentów, w których widnieją dane poprzedniego, zagranicznego właściciela. Uczciwy sprzedawca powinien zarejestrować auto zaraz po jego sprowadzeniu. Pamiętaj, że aby dochodzić ewentualnych roszczeń od sprzedającego, musisz mieć jego dane!

2. Tymczasowy dowód rejestracyjny = lampka ostrzegawcza

Na czas rejestracji pojazdu wydział komunikacji wydaje właścicielowi tymczasowy dowód rejestracyjny. W tym "przejściowym" okresie sprawdzana jest m.in. legalność pochodzenia auta i do momentu wydania stałego dokumentu, formalnie pojazdu nie można zbyć. Jeśli nie będziesz czujny, możesz kupić skradziony samochód - wtedy stracisz pojazd, pieniądze i możesz zostać oskarżony o paserstwo.

3. Sprawdź stan techniczny auta

Stan sprowadzonego samochodu sprawdź z fachowcem - może być to zarówno Twój bardziej doświadczony znajomy, jak również profesjonalny rzeczoznawca (koszt takiej usługi to ok. 200 zł). Warto również sprawdzić VIN pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi danej marki. Im auto jest nowsze, tym większa szansa, że w ASO znajdziesz historię jego napraw.

4. Nie pozwól na zaniżenie kwoty na fakturze

Zdarza się, że komisy proponują wpisanie niższej kwoty na fakturze, co oznacza dla nich mniejszy podatek. W zamian oferują klientowi niewielką zniżkę. Pamiętaj jednak, że w razie ujawnienia ukrytej wady, będzie przysługiwał Ci zwrot pieniędzy, ale tylko do kwoty wpisanej w dokumentach!

5. Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, nawet przez jeden dzień, oznacza karę. W 2015 roku jej wysokość waha się w przedziale od 700 zł (w przypadku braku polisy do 3 dni), aż do 3500 zł (powyżej 14 dni). Samochody z tablicami wywozowymi mają zazwyczaj krótkoterminowe polisy OC. W przypadku aut sprowadzanych z Niemiec ważność ubezpieczenia to 5 dni. Jeśli kupujesz auto już po wygaśnięciu krótkoterminowej polisy, musisz ubezpieczyć je tego samego dnia, w którym dokonałeś zakupu.

Pamiętaj również, że kiedy kupujesz auto w komisie, obie strony transakcji obowiązuje Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, w myśl której sprzedawca odpowiada za wady ukryte ujawnione w ciągu nawet 6 miesięcy od zakupu. Co w przypadku samochodu będzie uznane za "wadę ukrytą"? Wszystko to, czego nie widać gołym okiem.


Ranking najczęściej sprowadzanych samochodów. Które auta wypadły najlepiej?

Lepiej kupić używanego Opla Astrę czy Volkswagena Golfa? Bardziej opłaca się 
sprowadzenie Passata czy może Forda Mondeo? W najnowszym raporcie mfind 
przyjrzał się rynkowi sprowadzanych samochodów. Sprawdziliśmy, co przed kupnem 
każdy kierowca wiedzieć powinien.


Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Krzysztofowi
powiem ma Miejscu, że to jak 500 zł albo 20 zł 1000 zł, za Konatach.
~art
witam ,mam okazje kupić auto w Niemczech od znajomego. Czy mogę przyjechać do Polski na aktualnych niemieckich tablicach, aktualny właściciel na to się zgodzi i dopiero kupić to auto w Polsce.
~Paraszczak odpowiada ~art
Tak, pozwalam.
Paraszczak
aksamitka88
Jak sprowadzacie auto z zagranicy pamiętac należy o dokładnym sprawdzeniu dokumentów,. Gdyby był jakiś problem polecam www.duplikatydowodow.pl. pomogą wam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki