Kulik (PZU): Bez PPK grożą nam niskie emerytury

Bez konsekwentnego budowania wsparcia emerytalnego jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której powstanie nam bardzo duże rozwarstwienie społeczne i rzesza ludzi, którzy nie będą mieli z czego żyć -mówi Tomasz Kulik, wiceprezes PZU podczas konferencji Wall Street 22 w Karpaczu.

- Budowanie programów emerytalnych w ten sposób jest też dużym zastrzykiem kapitałowym długoterminowym, który pozwala na inwestowanie tych pieniędzy chociażby przez rynki kapitałowe. Przez to, że z jednej strony mamy oszczędności jesteśmy w stanie zainwestować je w przedsięwzięcia, które pozwolą nam utrzymać wzrost jeśli chodzi o całą gospodarkę, pozwolą nam zainwestować w start-upy, w nowe technologie, bez których dzisiejsze poziomy i dzisiejsze wzrosty po prostu przejdą w kolejna falę spadkową, ze względu na to że koniunktura się wyczerpie - dodaje.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 rob1111

Tak..pieniazki się koncza i trzeba znowu nalowic frajerow i później im to zabrać -ogolic jak owce..pozyczac to nie bardzo bo trzeba oddac..musi się wzrucic inwestycja..tak jak to robia przedsiębiorcy...

! Odpowiedz
1 24 trooper

15 czy ileś tam lat temu mówili: bez OFE grożą nam niskie emerytury. No i ściągali ten podatek OFE, który wypełnił później dziurę budżetową. A dziura budżetowa w kolejnej recesji będzie 10 krotnie większa, bo się wydatki strasznie rozhulały. I to nie są wydatki jednorazowe.

! Odpowiedz
3 15 search

zwykla nagonka, w TVP mowili ze emerytury rosna i obnizono wiek emertyalny i jest i bedzie o wiele lepiej bo rzad nie kradnie jak pomidory, uszczelnianie watu itp. malo tego maja byc emerytury obywatelskie dla kazdego po 1000 a dla matek co urodza 4 dzieci 2000.
Na potwierdzenie mozna przytoczyc emerytury takich ojcow narodu jak kaczynski pobad 70 k /rok czy Terlecki a nawet stara panna Pawlowicz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 bumbumbum

Na giełdzie są bessy i hossy. Jak jaśnie wielmożny gadadek zapewni mi że ja na tym zarobię?
Płaciłem 18 lat pieniądze do Avivy a dostałem 90% tego co wpłaciłem - za 18 lat płacenia.
To kto mi zagwarantuje że tacy jak ten co gada nie będą działać tylko w swoim interesie jak "Wilk z wall street" a moim?
Dacie mi to na piśmie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 31 pluto85md

Moze jednak przywrocic wyzszy wiek emerytalny, by te biedaemerytury byly na poziomie 1,2x biedaemerytury.

! Odpowiedz
14 39 silvio_gesell

W Polsce na emeryturze się pracuje. Ja bym obniżył wiek emerytalny do 45, żeby nie było złudzeń w tej kwestii.

! Odpowiedz
16 31 pull_up odpowiada silvio_gesell

Idź do policji albo straży jeśli tak ci się spieszy.

! Odpowiedz
25 21 silvio_gesell odpowiada pull_up

Nie mów mi co mam robić.

! Odpowiedz
1 8 dobrostan

Obecnie odchodzący na emeryturę mają emeryturę kapitałową czyli od każdego wypracowanego wynagrodzenia mamy zaksięgowaną należną nam kwotę w ZUS. W związku z tym nie wiek powinien być głównym wyznacznikiem możliwości przejścia na emeryturę, a uzbierany kapitał podzielony na średnią dalszą długość trwania życia. Jeśli ktoś poszedł do pracy już jako nastolatek, od jego wynagrodzenia odprowadzano składki, które już w wieku np. 50 lat zapewniają emeryturę powyżej minimalnej i ma ochotę odejść na emeryturę to niech idzie, A jeśli w wieku 60 lat nadal nie wypracował nawet emerytury minimalnej (mając cały czas na uwadze średnią długość trwania życia) to niech pracuje do 67lat. Jak dobrze pamiętam taki system jest stosowany np. w Austrii. Emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem i każdy może zaplanować swoją ścieżkę życia i kariery.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz