REKLAMA

Kulesza: Gowin oficjalnie przedstawił propozycję Konfederacji

2020-04-03 13:57
publikacja
2020-04-03 13:57

Jarosław Gowin oficjalnie przedstawił propozycję Konfederacji: 7-letnia kadencja Prezydenta RP bez reelekcji to drugi punkt Tez Konstytucyjnych Krzysztofa Bosaka i Konfederacji - podkreślił poseł ugrupowania Jakub Kulesza. Jednocześnie dodał, że ta propozycja dotyczy "przyszłych kadencji".

/ fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons

Lider Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył w piątek na konferencji w Sejmie, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. "Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesuniecie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia tak projekt przedstawiamy" - mówił.

Zdaniem szefa Koła Konfederacji Jakuba Kuleszy Jarosław Gowin "oficjalnie przedstawił propozycję zmiany konstytucji Konfederacji". "Okazuje się, że nasza praca została zauważona" - podkreślił. "7-letnia kadencja Prezydenta RP bez reelekcji to drugi punkt Tez Konstytucyjnych Krzysztofa Bosaka i Konfederacji; został przedstawiony przez Jarosława Gowina jako rozwiązanie kryzysowe" - napisał Kulesza na Twitterze. Jak zaznaczył, "propozycja Konfederacji dotyczy przyszłych kadencji, a prawo nie powinno działać wstecz".

Gowin zaapelował też o podpisanie się pod zgłoszoną przez niego projektem. "Apeluję do wszystkich polityków, przede wszystkim w pierwszej kolejności do naszych koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. Ta koalicja dobrze służy Polsce i powinna funkcjonować nadal, zwłaszcza w tak dramatycznym momencie, w jakim znalazła się Polska. Ten rząd i Zjednoczona Prawica są Polsce bardzo potrzebne" - mówił.

Szef Porozumienia zwrócił uwagę, że zmiana konstytucji wymaga szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych, dlatego skierował też apel do posłów Koalicji Obywatelskiej, posłów Lewicy, Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 oraz do Konfederacji, aby "dzisiaj, jutro i w poniedziałek zebrać niezbędne podpisy po to, aby za 30 dni projekt mógł być procedowany".

Jak wskazał, jeżeli te podpisy zostaną zebrane do poniedziałku, to Sejmu mógłby rozpocząć prace nad projektem 7 maja, Senat przyjąć go 8 maja, a prezydent Andrzej Duda mógłby podpisać 9 maja. "To jest proszę państwa jedyny konstytucyjnie pewny sposób na przeniesienie terminu wyborów" - podkreślił Gowin.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
No faktycznie, jest się czym chwalić ;) Koleś o gumowym kręgosłupie zacytował głupi pomysł socjal-narodowego planktonowego kandydata. Głupi, bo rozwalający i tak bardzo słabe w Polsce mechanizmy równoważeni i kontroli. Żeby nie było, że się czepiam dla czepiania.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki