Kuba: urna z prochami Fidela Castro przemierza kraj

Urna z prochami Fidela Castro przemierza Kubę. Urna zmarłego 25 listopada byłego komunistycznego dyktatora pokonuje drogę, jaką w styczniu 1959 roku przejechała dowodzona przez Castro Karawana Wolności. Jej wjazd do Hawany był końcem kubańskiej rewolucji.

"Triumfalny powrót" - tak nazywają przejazd urny z prochami kubańskie media. Wtedy Fidel Castro jechał z Santiago de Cuba do oddalonej o prawie 800 kilometrów Hawany. Teraz wieziona na lawecie urna przemierza odwrotną drogę.

Pierwszym długim przystankiem jest Santa Clara. Na noc prochy Castro umieszczono w tamtejszym Mauzoleum Ernesta Che Guevary - przyjaciela i współpracownika zmarłego dyktatora. Na okolicznym placu trwa całonocny koncert, który przerywają popularne okrzyki z czasów rewolucji: "Niech żyje Fidel!" "Ojczyzna albo śmierć!" i "Zwyciężymy!".

Po południu naszego czasu urna wyruszy w dalszą drogę. W sobotę dotrze do Santiago de Cuba, a w niedzielę spocznie na tamtejszym cmentarzu świętej Ifigenii.

Mieszkańcy miast, w których zatrzymuje się żałobny kondukt, zostali zobowiązani do wznawiania przysięgi na rzecz kubańskiej rewolucji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka/Barcelona/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil