REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Kto rządzi Fedem – Yellen czy Greenspan?

2014-10-07 15:51
publikacja
2014-10-07 15:51

Choć Rezerwa Federalna jest jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie, to stanie na jej czele nie gwarantuje rozpoznawalności. Mniej niż coczwarty Amerykanin wie, że szefową Fedu jest Janet Yellen.

 

Źródło: EastNews


Jak wynika z sondażu opublikowanego przez centrum badania opinii społecznej The Pew Research Center, tylko 24% Amerykanów było w stanie prawidłowo wskazać Janet Yellen, jako przewodniczącą banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Choć Yellen piastuje to stanowisko już od 8 miesięcy, to jak widać, nadal nie jest rozpoznawalna przez szeroką publikę. Yellen nie pomógł nawet fakt, że jest ona pierwszą kobietą szefującą Fedowi w jego ponad stuletniej historii.

Co ciekawe, aż 17% respondentów stwierdziło, że Rezerwą Federalną nadal kieruje Allan Greenspan, który stanowisko opuścił pod koniec stycznia 2006 roku, czyli ponad 8 lat temu. O Greenspanie było ostatnio głośno, kiedy to opublikował artykuł, w którym przekonywał, że złoto jest „uniwersalnie akceptowanym” pieniądzem, któremu nie może się równać współczesny ład monetarny, oparty na pieniądzu fiducjarnym. Jednak te deklaracje Greenspana nie mogły wpłynąć na jego zaskakujący wynik w badaniu, bo swój artykuł opublikował on 29 września, a badanie było przeprowadzane 25-28 września.

6% respondentów jako szefową Fedu wskazało na Sonię Sotomayor, pracującą od 2009 jako Sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. 5% Amerykanów przewodniczenie Fedowi przypisywało Johnowi Robertsowi, prezesowi Sądu Najwyższego. Aż 48% badanych uchyliło się od udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. Może to zastanawiać, zwłaszcza, że Rezerwa Federalna ma niebagatelny wpływ na gospodarkę zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i całego świata.

W poprzednim badaniu The Pew Research Center, z października 2009 roku, jedna trzecia respondentów prawidłowo wskazała na ówczesnego szefa Fedu, czyli Bena Bernankego. Allan Greenspan, co ciekawe, otrzymał wówczas mniej wskazań niż w najnowszym badaniu – 15%. 4% ankietowanych wymieniło Henry’ego Paulsona, a 3% Paula Volckera. 45%, podobnie jak obecnie, nie umiało odpowiedzieć.

Spośród dwunastu zadawanych pytań, największy odsetek prawidłowych odpowiedzi miało pytanie o płacę minimalną. Aż 73% badanych wiedziało, że jest to 7,25 dolara za godzinę pracy. Najmniej poprawnych wskazań (20%) miały pytania o to, ile procent Amerykanów żyje poniżej granicy ubóstwa (15%), a także na co Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy z budżetu (na opiekę społeczną).

Nie tylko przy pytaniu o szefową Fedu odpowiadano często w bardzo dziwaczy sposób. 2% badanych sądziło, że Ukraina była częścią Skandynawii, a według 6% - Czechosłowacji. 1% badanych jako premiera Izraela uznał Davida Camerona.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1002 dorosłych osób. Przeciętny respondent odpowiedział poprawnie na 5 spośród 12 pytań.

/ms

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Diego
Też mi zakoczenie.Iluż obywateli Polski wie, kto jest szefem Narodowego Banku Polskiego, Powszechnej Kasy Oszczędności, Polskiej Kasy Opieki, kto jest szefem Mennicy Państwowej, Mennicy Polskiej, Mennicy Narodowej?Póki pani Yellen się nie narazi, nie bedzie o niej głośno.
~zbig
Fedem rządzą jego właściciele czyli... no właśnie kto jest właścicielem prywatnego banku FED?
~aaa odpowiada ~zbig
wlasciciele to najwieksze banki ze stanow i europy a kto jest ich wlascicielem to nie wiem, w kazdym razie upadly lehman brothers tez byl wspołwlascicielem, dali mu upasc bo reszta grupy nie lubiła szefa lehmana (podobno wyrolował paru swoich pare lat wczesniej)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki