REKLAMA

Kto już teraz może odliczać 50% VAT-u od paliwa?

2014-10-13 11:47
publikacja
2014-10-13 11:47

Odliczanie VAT-u od paliwa to wyjątkowo kusząca opcja dla przedsiębiorców, zważywszy, że samochody są potrzebne w większości firm. Pozwala to na spore oszczędności. Niestety, większość posiadaczy samochodów firmowych nie ma prawa odliczać VAT-u od paliwa aż do lipca 2015 r. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Kto już teraz może odliczać 50% VAT-u od paliwa?
Kto już teraz może odliczać 50% VAT-u od paliwa?
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Źródło: ThinkstockOdliczanie VAT-u od paliwa to kusząca opcja dla przedsiębiorców


Kto odlicza 100% VAT-u od samochodu?

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie zupełnie nowe przepisy o odliczaniu VAT-u od samochodu. Pojawiła się możliwość odliczania 100% VAT-u dla właścicieli samochodów osobowych, tyle że jest ona ograniczona tylko do tych przedsiębiorców, którzy spełniają wyśrubowane warunki.

100% VAT-u mogą odliczać właściciele samochodów o masie poniżej 3,5 t., którzy używają samochodu tylko do działalności gospodarczej. Żeby to udowodnić należy:

  • zgłosić pojazd do urzędu skarbowego formularzem VAT-26,
  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT, z której wynika, że samochód służy tylko do celów firmowych.

Z odliczenia 100% VAT wykluczone są samochody rozliczane kilometrówką, a także te, które należą do przedsiębiorców prowadzących firmę i mieszkających w tym samym miejscu. Fiskus zakłada, że w tych przypadkach nie istnieje możliwość, by samochody nie służyły także do celów prywatnych.

Jak widać zdecydowana większość właścicieli samochodów osobowych nie spełnia tych warunków. Może więc rozliczać tylko 50% VAT-u od zakupu samochodu oraz części i usług serwisowych. Ponadto do lipca 2015 r. nie mogą oni rozliczać VAT-u od paliwa.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Odliczenie 50% VAT dopiero od 2015 r. Ale z jednym wyjątkiem

W okresie od stycznia do końca marca 2014 r. wróciły tzw. samochody z kratką, które pozwalały odliczyć w trakcie tych 3 miesięcy 100% VAT-u. Dzięki temu wielu przedsiębiorców mogło zaoszczędzić na podatku, co było w pełni zgodne z prawem. Wystarczyła do tego homologacja N1 (w praktyce symboliczna „kratka” nie miała więc znaczenia). Warto wiedzieć, że homologacja może być nadal przydatna.

Po 1 kwietnia 2014 r. większość przedsiębiorców używających samochody osobowe nie odlicza VAT-u od paliwa. Natomiast 50% VAT-u od paliwa mogą odliczać właściciele samochodów poniżej 3,5 t. (innych niż samochody osobowe), w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:


  • 1 – o ile dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
  • 2 – jeśli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
  • 3 lub więcej – kiedy dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Kryteria spełnia na pewno podatnik, którego pojazd posiada homologację N1 (wpisaną w dowodzie) i z posiadanych dokumentów wynika jaka jest dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc w takim samochodzie.

Takim dokumentem może być oczywiście świadectwo homologacji, a także świadectwo zgodności WE oraz oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe (niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdów), z których powinny wynikać ładowność oraz liczba miejsc.

A co z właścicielami samochodów osobowych, które spełniają warunki dotyczące liczby miejsc i ładowności, ale nie posiadają homologacji N1? Na tę chwilę nie wiadomo jak urząd skarbowy potraktowałby odliczanie przez nich VAT-u. Homologacja daje tutaj pewność, że rozliczenie 50% VAT-u od paliwa nie zostanie zakwestionowane.

Nie odliczyłem 50% VAT-u od paliwa, mimo że mogłem. Co teraz?

Przedsiębiorcy posiadający samochody spełniające powyższe warunki nie tylko mogą teraz odliczać 50% VAT-u od paliwa, ale mogli to robić już od 1 kwietnia 2014 r. Jeśli tego nie robili, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby upomnieć się o nieodliczony podatek.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach (w zależności od tego z kiedy pochodzą faktury za paliwo) jest to możliwe nawet bez dokonywania korekt deklaracji VAT. Dzieje się tak dlatego, że VAT można odliczyć:

  • za okres rozliczeniowy, w którym miała miejsce transakcja lub
  • za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Najwięcej czasu na odliczanie VAT-u mają oczywiście przedsiębiorcy rozliczający VAT kwartalnie. Np. VAT z faktury za paliwo z 1 kwietnia 2014 r. mogą odliczyć najpóźniej do końca grudnia 2014 r.

Natomiast jeżeli rozliczenie VAT-u w przywołanych powyżej terminach nie jest już możliwe, to przedsiębiorca nadal ma prawo do złożenia korekty deklaracji VAT.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~vvat
Nieodliczenie 50% vat jeśli przysługuje i wpisanie brutto w koszty np. w kpir też jest nieprawidłowe - może być podważane.
Są wyroki sądów, że samochód z określoną w dokumentach dopuszczalna ładownością nie jest samochodem osobowym lecz ciężarowo-osobowym a więc ciężarowym.
Nie ważne jak wpisane w dokumentach: czy osobowy,
Nieodliczenie 50% vat jeśli przysługuje i wpisanie brutto w koszty np. w kpir też jest nieprawidłowe - może być podważane.
Są wyroki sądów, że samochód z określoną w dokumentach dopuszczalna ładownością nie jest samochodem osobowym lecz ciężarowo-osobowym a więc ciężarowym.
Nie ważne jak wpisane w dokumentach: czy osobowy, czy ciężarowy - wpisy w dokumentach są na podstawie przepisów homologacyjnych (dyrektywy).
~MZ
Podzielam pow. komentarz. Niestety Urząd Skarbowy Kraków Nowa Huta zakwestionował odliczenie 50% VAT. Nie będę się z nimi droczył, bo to żmudna droga i nie warta fatygi. Więc koryguję minione miesiące i od dziś nie odliczam już...
~Karolina
należy pamiętać że aby odliczyć 100% vatu od pojazdów służbowych, niezbędne jest prowadzenie pełnej dokumentacji pojazdu. Fajny narzędziem do tego jest darmowy program Rinelo. Rozlicza on każdą delegację, a przy okazji można w nim prowadzić pełną dokumentację pojazdów.proponuję sprawdzić samemu na stronie : http://www.rinelo.pl
~jano
Jasne. Reklama dźwignią handlu. Chyba na każdej stronce dotyczacej księgowości spotkasz tą kryptoreklamę. Dość już!!!
~Karolina
Należy pamiętać, że aby móc odliczyć pełny VAT trzeba prowadzić kompletną dokumentację pojazdów. Program Rinelo jest bardzo ku temu pomocy ,a dodatkowo jest darmowy i z poziomu przeglądarki.Proponuję sprawdzić samemu na stronie http://www.rinelo.pl Nasza firma z niego korzysta i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki