WEBINAR

PODCASTChińska klątwa. Mamy w Polsce permanentny, pełzający kryzys, ale czy na pewno?

Bartek Mayer2023-05-20 06:00dziennikarz "Pulsu Biznesu"
publikacja
2023-05-20 06:00

Kryzys, na pierwszą myśl, to coś gwałtownego - jak "czarny czwartek". Jednak dziś mamy permanentny, pełzający kryzys - uważa Ryszard Petru. Ale właśnie… Czy na pewno mamy? Nie wszyscy podzielają zdanie ekonomisty.

Chińska klątwa. Mamy w Polsce permanentny, pełzający kryzys, ale czy na pewno?
Chińska klątwa. Mamy w Polsce permanentny, pełzający kryzys, ale czy na pewno?
fot. Daboost / / Shutterstock

„Obyś żył w ciekawych czasach” - życzyli ponoć swym najgorszym wrogom Chińczycy. Z pewnością do ciekawych czasów należy zaliczyć okresy różnego rodzaju przełomów i przesilenie czy decydujących zwrotów. A takie właśnie momenty starożytni Grecy zwykli określać terminem „krisis”, od którego pochodzi nasz „kryzys”, czyli okres załamania gospodarczego. Wiele wskazuje na to, że właśnie zmagamy się z takim kryzysem, czyli że ziszcza się chińska klątwa. Jednak wcale nie wszyscy są pewni, że polska ekonomia się załamuje. Czyby tego nie zauważali?

- Niektórzy może uważają, że kryzys następuje tylko nagle, z zaskoczenia, że jest wstrząsem. Ten to klasyczny kryzys pełzający. Pewnie dlatego wiele osób go nie dostrzega – mówi ekonomista Ryszard Petru.

Podpowiada też, jak obronić się przed kryzysem. Ma na niego trzy recepty. Nie on jeden. Swoje pomysły mają także przewodniczący OPZZ, Piotr Ostrowski, czy lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Pierwszy stawia na układy zbiorowe pracy, drugi chce ratować wolny rynek rozbijając monopole.

Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto się zastanowić nad przyczynami kryzysu. Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego przestrzega przed rozbuchanymi obietnicami polityków, szczególnie przed nadchodzącymi wyborami, czyli w taki właśnie okresie, jaki mamy teraz. Tomasz Prusek, prezes fundacji „Przyjazny Kraj” demaskuje zaś chciwość banków i pokazuje, jak wiele razy w historii to właśnie ona doprowadzały do kryzysów. Zastanawia się też nad tym, w jakich realiach mogłaby się toczyć jego kolejna powieść o kryzysie.

Goście:

2'42" Ryszard Petru, Instytut Myśli Liberalnej: o trzech receptach na kryzys

13'58" Łukasz Bernatowicz, BCC: o tym, co najbardziej niepokoi przedsiębiorców

24'42" Michał Kołodziejczak, Agrounia: o tym, że formuła III RP się wyczerpała

33'40" Piotr Ostrowski, OPZZ: o znaczeniu układów zbiorowych pracy

44'05" Tomasz Prusek, „Przyjazny Kraj”: o winach banków i powieściach z kryzysem w tle.

57'40" Zakończenie

Źródło:
Bartek Mayer
Bartek Mayer
dziennikarz "Pulsu Biznesu"

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Globalny grający pozorami od dekad najpierw spowolniony marazmem potem niby recesjowy, a w końcu coraz mocniej dotkliwy dla wielu kryzys cenowy sekretnie wysokiej inflacji w detalu, kryzys rynkowo wyzyskowy i kryzys coraz większego rynkowego udawania jarząbka że wszystko jest nafal niby Ok i to niby na caym świecie ??? i Cóż... Globalny grający pozorami od dekad najpierw spowolniony marazmem potem niby recesjowy, a w końcu coraz mocniej dotkliwy dla wielu kryzys cenowy sekretnie wysokiej inflacji w detalu, kryzys rynkowo wyzyskowy i kryzys coraz większego rynkowego udawania jarząbka że wszystko jest nafal niby Ok i to niby na caym świecie ??? i będzie już niby dla wszystkich coraz to lepiej korzystniej i godniej żyć.Takie rynkowe i nie tylko wygodne że Niby nie ma jeszcze kryzysu???.
bha odpowiada rolnikk
A co prawda w oczy kole??? Ten co chce zrozumie niektórzy jak zawsze będą tu sapać za plecami lub udawać wielkiego jarząbka lub ironicznego przemądrzałego polonistę od siedmiu boleści.
rolnikk odpowiada bha
Jak ma koleć jak nic z tego nie zrozumiałem.
polonu
dodam-- kupujemy uzbrojenie na maxa bez opamiętania w USA długi rosną jak na drożdżach , armia- plany ogromna , i teraz zadaje pytanie to z kim mamy się bić bo ja nie pojmuje , z blokiem Rosja Chiny , czy z blokiem UE , z kim ta ewentualna walka ma być oto jest pytanie no z kim niech Kaczyński odpowie na to .wspólnie z USA będziemy dodam-- kupujemy uzbrojenie na maxa bez opamiętania w USA długi rosną jak na drożdżach , armia- plany ogromna , i teraz zadaje pytanie to z kim mamy się bić bo ja nie pojmuje , z blokiem Rosja Chiny , czy z blokiem UE , z kim ta ewentualna walka ma być oto jest pytanie no z kim niech Kaczyński odpowie na to .wspólnie z USA będziemy walczyć przeciwko bloku Rosja Chiny i reszta , bo tych krajów będzie więcej , czy z UE ,przecież to sojusznik- to co sojusznika mamy atakować albo zbrojnie ich zmusić do tego aby dołączył się do wspólnej walki z komunizmem , ten Kaczyński Maciarewicz tam jestich więcej to są chore osoby i wymagają opieki lekarskiej to widać po ich oczach ,
ptokbentonicznyjb
Jeśli już to Morawiecki, a nie jakiś pajac Kaczyński
rolnikk
Po części zbrojenia są przeciw UE. Działa to tak że gdy my boimy się Rosji to lgniemy do UE i biurokraci z Brukseli to wykorzystują jako kartę przetargową. Polacy akceptują kolejne niekorzystne traktaty bo inaczej przyjdzie Putin i zamieni nasz kraj w Białoruś. Silna armia da nam niezależność, uspokoi inwestorów i kraje regionu będą Po części zbrojenia są przeciw UE. Działa to tak że gdy my boimy się Rosji to lgniemy do UE i biurokraci z Brukseli to wykorzystują jako kartę przetargową. Polacy akceptują kolejne niekorzystne traktaty bo inaczej przyjdzie Putin i zamieni nasz kraj w Białoruś. Silna armia da nam niezależność, uspokoi inwestorów i kraje regionu będą widzieć w nas realne wsparcie.
trolley odpowiada rolnikk
A to wszystko za twoją kasę chyba. Za dużo TVPis chłopie..
rolnikk odpowiada trolley
Cały czas słyszę hasło " jak nie unia to Białoruś"
polonu
za jaką cenę i w jakim czasie Chiny czy Rosja postawiła by elektrownie atomową w Polsce , dobrze dla kraju że zadzieramy z nimi w imię czego , co na tym zyskamy , jeszcze z Chinami zadrzeć na całego , tylko tego brakuje . Ameryka zadziera to najbliższy sojusznik też ,bo jak inaczej tylko czekać . jak PIS-owcy wygrają wybory , to za jaką cenę i w jakim czasie Chiny czy Rosja postawiła by elektrownie atomową w Polsce , dobrze dla kraju że zadzieramy z nimi w imię czego , co na tym zyskamy , jeszcze z Chinami zadrzeć na całego , tylko tego brakuje . Ameryka zadziera to najbliższy sojusznik też ,bo jak inaczej tylko czekać . jak PIS-owcy wygrają wybory , to wielu światłych ludzi mówi o tym , to Polska się już nie pozbiera , bo tu nie chodzi tylko o te 800 zł , trzeba patrzeć w przyszłość , wojna się skończy . i co dalej . W szybkim tempie zadłużają kraj ,śpieszą się to widać , do czego doprowadzą , to nie żarty . Mądry rząd co dba o naród , siedzi cicho , na przysłowiowych 4 literach i obserwuje , jak się sprawy ułożą , jakie stanowisko zająć , nie czas na kredyty zadłużanie , a obserwacja , tak jak robią to Niemcy , coś dadzą dla świętego spokoju , stać ich nie angażować się za bardzo nie wychodź przed szereg , u nas ciało i dusza oddaj Ameryce , jaki finał tego będzie , to PIS-owcy robią . Niech wszyscy uważają ci co pójdą głosować za PIS-em . Na ostatku jeszcze z UE możemy wylecieć , albo zostać całkowicie bez pieniędzy taki figurant , bo sprawa rur w Bałtyku nie wyjaśniona a nasz rząd za tym stoi ,sami Amerykanie tego nie zrobili bo jak , Niemcy nie są w ciemię bici . tak że finał może być nie ciekawy dla Polski . Za te 800 zł jako kraj stracimy wszystko , dlaczego Tusk nie otworzy kart jak sprawy się mają , nie idzie powiedzieć wprost bo jak , narazisz się Ameryce zawrze , to że Polska poniesie konsekwencje w UE też nie idzie powiedzieć , bo jak , wiele rzeczy nie idzie powiedzieć wprost takie wiatry wieją a to może skończyć się źle dla tego kraju . Polskie społeczeństwo jest mało światłe aby takie rzeczy brać pod uwagę , a wprost powiedzieć nie idzie , bo wrony zakraczą , jak było z Sikorskim , Zobaczymy jak wyjdą wybory nie głosujecie na Tuska ,głosujecie być lub nie być pełnoprawnym członkiem UE a nie tylko figurantem .Tworzą się dwa bloki na świeci ,może 3 , tym nr 3 UE to gdzie my wtedy jako kraj mamy być w UE nie , po stronie bloku Rosja Chiny -nie , to gdzie no z USA jako kolonia podległa do wyssania , tylko to zostanie i PIS . Kaczyński z Maciarewiczem on ma krzyż . niech nas Bug ma w swojej opiece .

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki