REKLAMA

Kryzys najbardziej dotknie kobiety

2020-04-10 07:05
publikacja
2020-04-10 07:05

W przeciwieństwie do cyklicznych wahnięć koniunktury ten kryzys dotknie najbardziej kobiety; już dotyka - pisze w piątkowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna w artykule "Pandemia ma płeć".

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Gazeta przytacza szacunki amerykańskiego ośrodka badawczego Institute for Women’s Policy Research: spośród prawie 700 tys. miejsc pracy, które wyparowały w marcu w USA, 60 proc. było zajmowanych przez kobiety.

Od czasu, gdy epidemia koronawirusa zaczęła się nasilać w Stanach Zjednoczonych, z list płac w sektorze turystyki i rekreacji zniknęło tam 261 tys. pracownic i 181 tys. pracowników - cytuje badania z pierwszych miesięcy epidemii DGP.

Prof. Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego pytana przez gazetę jak wiele gabinetów kosmetycznych, barów i klubów fitness zniknęło przejściowo, a ile na stałe wyjaśnia, że to kwestia otwarta, będąca również pochodną polityki prowadzonej przez dany rząd.

"Przemysł jest w stanie szybko przywrócić do pracy zwolnionych pracowników, jeśli tylko będzie popyt na ich produkty. Tymczasem w usługach odbudowa potencjału może potrwać dłużej. Jeśli salon fryzjerski upadnie, to zanim ktoś nowy wynajmie lokal, wyposaży go, zacznie faktycznie zatrudniać personel itd., może minąć sporo czasu" - przekonuje profesor.

"Odtwarzanie miejsc pracy w usługach po prostu wiąże się ze zbudowaniem przedsiębiorstwa od nowa, więc jest bardziej długotrwałe niż w przemyśle. Niektóre firmy z tego sektora, które przeżyją silny szok, będą musiały zamknąć się na trwałe" - ocenia Tyrowicz.

"Jeśli oboje z małżonków stracą zatrudnienie, to szybciej nową pracę znajdą mężczyźni, bo przemysł, w którym to oni dominują, szybciej się odbije. Taka też będzie potrzeba gospodarstw domowych, bo zarobki mężczyzn są przeciętnie wyższe" – zaznacza profesor.

ago/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pomponius
Kobiety są takie silne i niezależne, ale jak się okazuje tylko w okresie rozpasanego dobrobytu.
plutarch
To prawda, ale w ostatnich 3 dekadach kobiety były większymi beniefincjentkami przemian.
itsofunny
Ojjjj niema sprawiedliwości na tym świecieee, nie potrafię sobie wyobrazić upadku salonu fryzjerskiego no może poza jakąś ostrą konkurencja, epidemią niemieszającą diametralnie liczbę klientów, jakimś pozwie ze krzywy PKS nie potrafię. Niech nie panikują bo odrodzą się po wszystkim niczym Feniks z popiołu.
wgc
A wystarczyłoby wprowadzić parytety w kopalniach, hutach i na budowach. Zatrważające jest że tego nie zrobiono teraz my kobiety przez to cierpimy.
plutarch
Ale wtedy ty byś musiał robić w salonie urody, misiu.
strychalskistanislaw
A te znowu swoje:
Najbardziej pokrzywdzone są kobiety.
Może będziecie dalej wymyślali nazwy zawodów. To naprawdę zabawne te: chirurgolożki, kosmetolożki, Profesor łóżku. Zapomniałyście o PROSTYTULOŻKACH, a te zarabiają dużo i dużo więcej od mężczyzn. I jak widać po ogłoszeniach na portalu OGŁASZAMY24.
A te znowu swoje:
Najbardziej pokrzywdzone są kobiety.
Może będziecie dalej wymyślali nazwy zawodów. To naprawdę zabawne te: chirurgolożki, kosmetolożki, Profesor łóżku. Zapomniałyście o PROSTYTULOŻKACH, a te zarabiają dużo i dużo więcej od mężczyzn. I jak widać po ogłoszeniach na portalu OGŁASZAMY24.PL nieźle sobie radzą
plutarch
Nie no, mizoginiczne teksty na bok!
andre_van_danswijk
Wirus taką ma płeć, że mężczyźni 1.6x częściej umierają od kobiet. Często to wynik gorszego stanu zdrowia, bo mężczyźni częściej wykonują cięższe prace. Nie dziwota, że kobiety szybciej tracą zatrudnienie, skoro wybierają na ogół lekkie i mniej niezbędne dla gospodarki zajęcia.
plutarch
Z tym "mniej niezbędne dla gospodarki zajęcia" jakimś mizoginem poleciałeś.
pomponius odpowiada plutarch
Doprawdy? Dlaczego zatem wszystkie państwa walczą o wznowienie produkcji przemysłowej, a jakoś nikt specjalnie nie interesuje się przywróceniem usług kosmetyczek, co zresztą wynika z powyższego artykułu? To co on napisał wynika z choćby podstawowej znajomości zasad ekonomii. Jeżeli zaś myślisz, że wszystkie argumenty Doprawdy? Dlaczego zatem wszystkie państwa walczą o wznowienie produkcji przemysłowej, a jakoś nikt specjalnie nie interesuje się przywróceniem usług kosmetyczek, co zresztą wynika z powyższego artykułu? To co on napisał wynika z choćby podstawowej znajomości zasad ekonomii. Jeżeli zaś myślisz, że wszystkie argumenty zbijesz przy pomocy słowa "mizogin", niczym Żydzi krzyczący "antysemityzm" gdy ktoś słusznie zarzuca im zabijanie Palestyńczyków, to jedynie ośmieszasz się i błaźnisz.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki