REKLAMA
WEBINAR

Krytyczny stan dróg krajowych. Najgorzej w Małopolsce

2022-10-20 07:26
publikacja
2022-10-20 07:26

Ponad 3 tys. km dróg jest w stanie złym lub krytycznym – informuje w najnowszym raporcie GDDKiA. Najgorsza sytuacja jest w Małopolsce, najlepsza – na Podlasiu i Pomorzu Zachodnim - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Krytyczny stan dróg krajowych. Najgorzej w Małopolsce
Krytyczny stan dróg krajowych. Najgorzej w Małopolsce
fot. Robert Neumann / / FORUM

Jak czytamy, "Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oceniła w najnowszym raporcie, który +Rzeczpospolita+ opisuje jako pierwsza, stan techniczny nawierzchni sieci drogowej na koniec 2021 r.". "Badania pokazały, że 60,8 proc. dróg krajowych (13,7 tys. km w rozwinięciu na jedną jezdnię) – biorąc pod uwagę ogólną ich ocenę – jest w stanie dobrym" - informuje dziennik.

Gazeta dodaje, że "w ocenie użytkowej, gdzie pod uwagę brane są wyłącznie parametry wpływające na komfort jazdy i bezpieczeństwo ruchu, dobrze wypadło 65,1 proc.". "Ale mimo nieznacznej poprawy w porównaniu z poprzednim rokiem – w 2020 r. do stanu dobrego zakwalifikowano 59,6 proc. dróg – wciąż przeszło jedna trzecia nawierzchni całej sieci klasyfikowana jest jako będąca w stanie niezadowalającym lub złym. Z tego na koniec ub.r. 13,5 proc., tj. ponad 3 tys. km, znajdowało się w stanie złym lub krytycznym (rok wcześniej było to 13,9 proc.), wymagającym przeprowadzenia niezwłocznych napraw lub odpowiedniego oznakowania feralnych odcinków" - informuje.

"Rz" wyjaśnia, że "diagnozując nawierzchnię drogi, eksperci badali jej nośność, równość, właściwości przeciwpoślizgowe i stan powierzchni jezdni". "W ocenie poszczególnych regionów najgorzej wypadła Małopolska, gdzie odsetek dróg w stanie dobrym nie sięgnął nawet połowy. To jedyny taki przypadek w kraju. W stanie niezadowalającym było tam 38,9 proc. dróg, w złym – 16,4 proc. Nieco lepiej, ale poniżej średniej krajowej, sklasyfikowano drogi na Opolszczyźnie (53,5 proc. w stanie dobrym, 17,4 proc. w złym) oraz na Śląsku (54 proc. w stanie dobrym, 13 proc. w złym). Przy tym największy odsetek dróg w złym lub krytycznym stanie znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim (aż 20 proc., przy 56 proc. w stanie dobrym)" - stwierdza.

(PAP)

dap/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki