REKLAMA

Krajowy Zasób Nieruchomości: planujemy budować 10 tys. mieszkań rocznie. Uczyniłoby to nas największym deweloperem w Polsce

2022-06-22 10:28
publikacja
2022-06-22 10:28
Krajowy Zasób Nieruchomości: planujemy budować 10 tys. mieszkań rocznie. Uczyniłoby to nas największym deweloperem w Polsce
Krajowy Zasób Nieruchomości: planujemy budować 10 tys. mieszkań rocznie. Uczyniłoby to nas największym deweloperem w Polsce
/ Shutterstock

W ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych planujemy budować nawet 10 tys. mieszkań rocznie, co uczyniłoby nas największym deweloperem w Polsce. Za kilka lat jest to całkowicie realne - powiedział PAP Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) w trakcie 5. Edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie SIM-y, to realizowany od roku program Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). KNZ tworzy z gminami spółki, których celem jest budowa mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu.

„Gminy dostają od rządu na każdą inwestycję 3 miliony złotych, założenie spółki jest dla nich bezkosztowe. To szczególnie ważne dla gmin małych, średnich. Znam takie, które mają 10-milionowe budżety i nie są w stanie posiadać żadnej spółki gminnej, nie mówiąc już o budowaniu mieszkań” - mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Według niego program przeciwdziała depopulacji i służy zrównoważonemu rozwojowi. Mieszkania budowane przez SIM-y są dla osób, które nie mają zdolności kredytowej (a takich ludzi jest ostatnio coraz więcej), ale posiadają zdolność czynszową. „Do tej pory osoby te znajdowały się w szarej strefie, bo z jednej strony nie były w stanie wejść w program mieszkań komunalnych, ponieważ zarabiały za dużo, a z drugiej nie mogły dostać kredytu. Jest to więc program idealnie skrojony na dzisiejsze czasy kryzysowe” - tłumaczył prezes Urban.

Aktualnie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych KZN tworzy 30 spółek z 350 gminami. „W naszej ocenie to 1/3 możliwości, jakie są do zrealizowania. W projekcie mogłoby wziąć udział 1000, 1200 gmin, a to dałoby łączny wolumen na poziomie 100 tys. mieszkań. W skali roku moglibyśmy budować ok. 10 tys. mieszkań, co czyniłoby nas największym deweloperem w Polsce” - mówił Arkadiusz Urban. Pierwsze inwestycje ruszą jeszcze w tym roku.

Najemcy SIM będą mogli zamieszkać w lokalu bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego, a stawki czynszu mogą być nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym. Dla najemców istnieje również możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie 20-30 lat).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (6)

dodaj komentarz
chudopacholek
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
anty12
Roszczeniowa rodzinka z Ukrainy przyjechała to pewnie dla nich zbuduja. Polacy będą na nich harować
antek10
Plany makiety. Miszcze w sklejaniu papierowych modeli mieszkań. Juz w hurtowniach papierniczych ruch, zamówienia na klej i tekturę złożone. Jutro zaczynają robote. Razem z chłopakami z Autosanu wykonają plan parti. Naród z partią. PArtia z narodem.
jpelerj
Znowu? Nowe stanowiska do koryta+? Poprzednio z obietnic wyszło tylko dojenie+, czemu teraz ma być inaczej? Będzie turbo dojenie+?
andregru
"KNZ tworzy z gminami spółki, których celem jest" - obsadzanie spółek swoimi ludźmi z gigantycznymi płacami . Po to są miejskie spółki .

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki