REKLAMA

Kownacki: Najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych

2016-10-30 11:51
publikacja
2016-10-30 11:51
fot. Michal Fludra / FORUM

Polskie wojsko najpilniej potrzebuje śmigłowców dla wojsk specjalnych, a także śmigłowców do zwalczania zagrożeń na morzu - mówił w niedzielę wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Kownacki wziął w niedzielę udział w śniadaniu Radia Zet i Polsat News. Po programie był pytany przez dziennikarzy, jakie zapytanie ofertowe wystosowała Polska do potencjalnych producentów śmigłowców, po zakończeniu rozmów w sprawie zakupu Caracali.

Wiceszef MON odpowiedział, że "najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych, które muszą być certyfikowane do NATO". "Druga grupa to są śmigłowce morskie, które też chcielibyśmy jak najszybciej pozyskać" - zaznaczył. Kolejny typ, jak mówił, to śmigłowce dla ratownictwa morskiego.

"Chcemy, i to jest założenie podstawowe, by zdolności serwisowe miały zakłady WZL w Łodzi" - podkreślił Kownacki. Ta zdolność serwisowa byłaby, jak dodał, "nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale także innych armii Europy Środkowej". "Chcemy o tym rozmawiać, to jest wartość dodana tych zakładów, bo to daje miejsca pracy na kolejne kilkadziesiąt lat" - powiedział.

Zaznaczył, że jednym z krajów, które serwisowałyby w Łodzi swoje śmigłowce mogłaby być Słowacja, mogłoby to też dotyczyć takich państw, jak Czechy, Węgry i Litwa. Na uwagę, że to de facto oznacza wybór Black Hawków, które wybrała Słowacja, Kownacki przekonywał, że "prowadzimy także rozmowy ze Świdnikiem, zaprosiliśmy też do rozmów Airbusa". "Nie wiemy, jaki inny śmigłowiec będzie w innych państwach wybrany" - przekonywał. Polska chce jednak sobie zapewnić, żeby zdolności serwisowe dotyczyły wszystkich śmigłowców - mówił Kownacki.

Kownacki był pytany również o piątkowy komentarz prezydenta Andrzeja Dudy do słów szefa MON Antoniego Macierewicza o sprzedaży za dolara Mistrali z Egiptu do Rosji, że "ma w tej sprawie odmienną wiedzę". "Sprawa Mistrali jest sprawą trzeciorzędną z punktu widzenia obronności Polski" - przekonywał.

Inaczej komentował tę sprawę uczestniczący w programie szef klubu PO Sławomir Neuman. "Po raz pierwszy prezydent zachował się na poziomie, tak jak powinien zachować" - ocenił. "Pokazał, że głupstwa opowiadane z trybuny sejmowej przez ministra Macierewicza o sprzedaży dwóch wartych półtora miliarda dolarów Mistrali przez Egipt za dolara do Rosji były wyssanymi z palca głupstwami" - dodał Neuman.(PAP)

pś/ sta/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~lolo
A na początek trza trochę aluminiowych sztućców zamówić, aby wojsko miało czym żreć:) A dla panów ministrów srebrne widelce, aby mogli sobie w głowiźnie podłubać.
~niepelnosprawny_org
to czemu tak dlugo sie zastanawiacie?
~silvio_gesell
Obronnie to wystarczą zdalnie odpalane ładunki wybuchowe. Taka prawda, nowoczesny konflikt jest asymetryczny, agresor nie ma szans.
~adamp26
Bzdura . Wojska specjalne , pojada na misję w interesie np ,USA a nie będą bronić przeciętnego obywatela . To koszty ambicjanalne Vipów - zero korzysci dla Polskich Podatników . To tak jak stworzenie jednostki ratowniczej na poziomie Swiatowym za miliony Euro , która była parę razy za Bzdura . Wojska specjalne , pojada na misję w interesie np ,USA a nie będą bronić przeciętnego obywatela . To koszty ambicjanalne Vipów - zero korzysci dla Polskich Podatników . To tak jak stworzenie jednostki ratowniczej na poziomie Swiatowym za miliony Euro , która była parę razy za granicą , a dziś pewnie potrzebuje kolejnych milionów na " modernizację "

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki