Koszty pracy w Polsce jedne z najniższych w UE

W Unii Europejskiej w ub. r. średnie godzinowe koszty pracy w całej gospodarce wyniosły 26,8 euro. W poszczególnych krajach wspólnoty wahały się w granicach od 4,9 euro do 42,5 euro. W Polsce było to 9,4 euro - informuje Eurostat.

Dane pokazują znaczne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Najniższe koszty były w Bułgarii (4,9 euro), Rumunii (6,3 euro), na Litwie (8 euro), Łotwie (8,1 euro), Węgrzech (9,1 euro) i Polsce (9,4 euro).

Najwyższe zanotowano w Danii (42,5 euro), Belgii (39,6 euro), Luksemburgu (37,6 euro), Szwecji (36,6 euro) i Francji (36 euro).

Godzinowe koszty pracy w przemyśle wyniosły średnio 27,4 euro, w usługach - 26,6 euro, a w budownictwie - 23,7 euro.

Koszty pracy obejmują płace i wynagrodzenia oraz koszty pozapłacowe (np. składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców).

(Eurostat)

Udział kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy w UE wyniósł w 2017 r. 24 proc. (wahał się od 6,7 proc. na Malcie do 32,8 proc. we Francji).

W 2017 r., w stosunku do poprzedniego roku, godzinowe koszty pracy w całej gospodarce wyrażone w euro wzrosły o 2,3 proc. Największy wzrost godzinowych kosztów (wyrażony w walucie krajowej) zaobserwowano w Rumunii (17,1 proc.) i Bułgarii (12 proc.).

luo/ gpal/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 3 dyktator_kaczka

PIS przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi obiecywał Polakom raj na ziemi. Widać co znaczą słowa polityków Bezprawia i Niegodziwości, fakty mówią za siebie same w Polsce nędza i głód.

! Odpowiedz
2 12 fred_

Dziwie sie ze politykom uwierzyles? Nie nauczyles sie ze politycy klamia?
Chcesz miec raj na ziemi to sobie zapracuj a nie czekasz na obietnice politykow. Zejdz na ziemie czlowieku. Nikt Ci nic za darmo nie da, to nie komuna.

! Odpowiedz
5 9 cykor21

Jaki sens ma taka statystyka?

Przecież ileś tam euro/h nic nie mówi o rzeczywistych kosztach zatrudnienia, powinniście te liczby podawać, np. w relacji do przychodów i to dla różnych branż.

Inaczej każdy Janusz uzna, że mógłby zarabiać tak jak w Danii (40 Eur/h),a nie jak w Polsce (9 eur/h) gdyby pracodawca nie zabierał mu różnicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 silvio_gesell

Dżizję niech płacą na zachodzie.

! Odpowiedz
17 3 q-tas

Netherlands (na wykresie)...
A co to za kraj i czy graniczy z San Escobar?

! Odpowiedz
1 6 fred_

Na poczatek poducz sie jezykow obcych, potem zabieraj glos.

! Odpowiedz
20 14 do_niczego

W czasach PRL zarabiało się o wiele więcej niż teraz za UE.Polacy są parobkami zachodnich firm,powyższy wykres to pokazuje.

! Odpowiedz
8 37 wizytator

No co jest, opublikowano o 14 i komentarzy brak ? I jak w pysku krzykaczom którzy twierzdą, że koszty pracy są ogromne. Oj dymają nas ze wszyskich stron. Nawet Czech ma lepiej.

! Odpowiedz
2 11 xemir

Dokładnie to samo sobie pomyślałem, nawet ajwaj niczego nie napisał (smuteczek).

! Odpowiedz
1 1 fred_ odpowiada xemir

hehe, alwaj... dobre.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil