REKLAMA

Kosztu remontu nie ponosi ten, kto mieszka w lokalu

2022-04-04 07:00
publikacja
2022-04-04 07:00

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wspólnoty mieszkaniowej, która twierdziła, że ponieważ balkony są częścią składową mieszkań, to ich właściciele bądź użytkownicy mają obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Kosztu remontu nie ponosi ten, kto mieszka w lokalu
Kosztu remontu nie ponosi ten, kto mieszka w lokalu
fot. Rene Asmussen / / Pexels

Jak wyjaśnia gazeta, balkony w wielomieszkaniowym bloku były w złym stanie. Odpadające płytki i pękające szyby w uszkodzonych szklanych balustradach zagrażały bezpieczeństwu ludzi i mieniu. Toteż powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej naprawę uszkodzeń. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego obowiązki związane z utrzymaniem obiektu w należytym stanie technicznym ciążą na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. W tym przypadku zarząd nieruchomością wspólną sprawuje wspólnota mieszkaniowa, a do części wspólnych można zaliczyć elementy konstrukcyjne budynku, jakimi są balkony oraz elementy elewacji.

W odwołaniu od tej decyzji, a następnie w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wspólnota stwierdziła, że przed wydaniem nakazu naprawy balkonów należało ustalić, kto rzeczywiście powinien być jego adresatem. W ocenie wspólnoty powinni to być właściciele mieszkań z balkonami. WSA przyznał jednak rację nadzorowi budowlanemu i potwierdził, że nakaz wyremontowania balkonów prawidłowo skierowano do wspólnoty mieszkaniowej. Balkony należało bowiem uznać za część wspólną nieruchomości. Wspólnota je naprawiła, ale wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Oddalając skargę kasacyjną, NSA stwierdził, że balkony, tarasy lub ich elementy mogą być uznane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal. – Jeśli więc obowiązki wynikające z Prawa budowlanego dotyczą części wspólnych nieruchomości, adresatem nakazu ich wykonania pozostaje wspólnota mieszkaniowa – powiedział sędzia sprawozdawca Paweł Miładowski, przedstawiając motywy wyroku.

Orzeczenie NSA jest prawomocne - czytamy w "Rzeczpospolitej". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jacek-19
To ze wspólnota mieszkaniowa zaplaci za remont, nie oznacza ze najemca nie poniesie kosztow remontu, beda tylko rozlozone w czasie. Czyli splata kredytu.
ebm242
Ten wyrok NSA oznacza, że skoro balkony są częścią wspólną ( nawet te, które służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu) to jakiekolwiek montaże na nich anten, klimatyzatorów itp wymaga uchwały wspólnoty mieszkaniowej i właściciel lokalu nie może sam nim dysponować.
szprotkafinansjery
No i tak właśnie jest. To, ze ludzie o tym nie wiedzą, to inna historia.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki