REKLAMA

Kościński: Mamy pieniądze na projekt szczepień na SARS-CoV-2

2020-12-03 13:59
publikacja
2020-12-03 13:59
fot. Adam Chelstowski / FORUM

Mamy pieniądze w finansach publicznych, żeby zapłacić za projekt szczepień - zapewnił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Środki zaoszczędzone w administracji mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 - dodał.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że koszt zakupu szczepionki na COVID-19 to od 5 do 10 mld zł. Dodał, że to bardzo wysoki koszt dla Polski, "ale stać nas na niego; musi nas być na niego stać". Dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie - wskazał.

Kościński pytany w czwartek na antenie Polskiego Radia24, w których obszarach poczyniono oszczędności w budżecie, żeby sfinansować koszty szczepionki na koronawirusa, powiedział: "po naszej stronie zbieramy z różnych miejsc oszczędności, m.in. w budżetach jednostek (środki - PAP), które nie są wykorzystywane do wynagrodzeń".

"Mamy wystarczająco pieniędzy w finansach publicznych, żeby zapłacić za cały projekt szczepień" - zapewnił.

Jak mówił, chodzi o oszczędności w obrębie administracji rządowej, związane m.in. z pracą zdalną. "To, co zostało, ma być zablokowane, żeby wróciło do budżetu państwa, żeby pieniądze nie leżały na rachunkach i żeby +nie kusiło+, żeby je rozdawać w tych trudnych czasach w nagrodach" - zaznaczył.

Jak informował na początku tygodnia resort finansów, "decyzja o blokadzie środków jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią. Środki z blokady zostaną przeznaczone przed wszystkim na wpłatę do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w celu sfinansowania zakupu szczepionki i przeprowadzenia szczepień".

Jak przekazał resort, chodzi przede wszystkim o oszczędności w wynagrodzeniach i uposażeniach oraz tzw. trzynastkach, które zasadniczo zostały wypłacone w pierwszym kwartale 2020. Podobna sytuacja ma miejsce z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń, czyli składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W ramach obu kategorii tych środków co roku powstają oszczędności, które teraz dają nam przestrzeń do ich zagospodarowania na walkę z COVID-19.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Tak masz pieniądze ale moje pieniądze sam nawet nie utrzymałbyś kopalni złota.
cocos2000
Pewnie, ze nas stać! A co tam, 2mld na dłubanie w nosie, 10mld do kosza w szczepionce, i jeszcze jakies wybory. Piekna sprawa, a strumień kasy płynie z rąk do rąk przykryte ustawą o bezkarności i zalany sosem z kowida...
grab
Pieniądze są z ZUS na który my Polacy płacimy od lat i to nie mało!
Rząd nie ma żadnych swoich pieniędzy. Czy oni naprawdę nie myślą?
jpelerj
A bez tych unijnych też? Bo może jednak przygotować się na płacenie?
qart
To my płacimy, PODATNICY. Jak zawsze. A tak na marginesie nie znam nikogo kto będzie chciał się szczepić tą innowacyjną szczepionką. Ile ich zostanie później wyrzuconych?
harrytracz
Jak mogą mieć pieniądze skoro w budżecie jest deficyt?
Niech sobie zaoszczędzą i za to kupią z nadwyżki
marynapilecka
Rząd nie ma żadnych pieniędzy! Od kiedy nasze pieniądze są wasze?

Nasi słudzy Kaczyński i Schetyna wyjmują ze swoich kieszeni czy dostają naszych!?!
ajwaja
Macie pieniedze?

Prawidlowo jest,
zaplacicie za buble i i tak pozalujecie
cocos2000
wszystko opatrzone pięknym prawem o bezkarności, panowie siedzą sobie zrelaksowani i robią zakupy. Worek dolarów zapewne puchnie pod łóżkiem, pod dywanem.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki