REKLAMA

Kościński: Chcemy, by Polacy jak najwięcej wydawali

2020-11-30 07:07
publikacja
2020-11-30 07:07
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Chcemy, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli i żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której gospodarka znalazła się z powodu pandemii - mówi "Faktowi" minister finansów Tadeusz Kościński. Dodaje, że dlatego rząd nie podwyższa podatków.

Minister finansów Tadeusz Kościński na łamach poniedziałkowego "Faktu" został zapytany, czy będzie tarcza dla podatników i dlaczego rząd z racji tego, że wielu Polaków przebywa obecnie na zasiłku kornowirusowym czy postojowym nie obniży podatków lub publicznych danin. Minister finansów podkreślił, że rząd chce, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli. "Chcemy, żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której nasza gospodarka znalazła się z powodu pandemii. I właśnie z tego powodu nie podwyższamy podatków" - powiedział Kościński.

Zwrócił uwagę, że niektórzy mówią, że to czas na tworzenie tzw. poduszek finansowych i przypomniał, że rok temu rząd obniżył podatek PIT z 18 do 17 proc., a dla młodych ludzi poniżej 26. roku życia wprowadził zerowy PIT. "Trudno więc, byśmy jeszcze go obniżyli. Podwoiliśmy także koszty uzyskania przychodu. Myślę, że już przed pandemią sporo zostało zrobione" - stwierdził Kościński.

Zauważył również, że to oznaczałoby mniejsze wpływy podatkowe do budżetu. "A to z budżetu finansujemy pomoc dla przedsiębiorców, ratujemy miejsca pracy, wzmacniamy gospodarkę. Jak już wspomniałem, rozwój gospodarczy rozkręca m.in. konsumpcja i to jest powód, dla którego podtrzymujemy programy społeczne jak 500+ czy wypłaty trzynastek, w przyszłym roku także czternastej emerytury" - zaznaczył minister finansów.

Dopytany z kolei, czy czternasta emerytura będzie dla seniorów co roku, czy to tylko jednorazowy zastrzyk pieniędzy odpowiedział, że to nie zależy od ministra finansów. "Mamy w planie wypłatę czternastek w przyszłym roku i rola Ministerstwa Finansów polega na tym, by ten cel zapewnić pieniądze" - wyjaśnił Kościński.

Zapytany natomiast o niższą ulgę abolicyjną, wprowadzony w przyszłym roku podatek handlowy czy spółki komandytowe, które skarżą się, że będą dodatkowo płacić CIT odpowiedział, że "wpływy podatkowe to nie są pieniądze, które należą do ministra finansów", a "podatki to pieniądze obywateli". "Indywidulanie podatnik nie postawi szkoły, szpitala lub drogi. By taka inwestycja była możliwa, musi się na nią złożyć wiele osób. Taka jest podstawowa rola podatku" - podkreślił Kościński.

Dodał, że minister finansów ma te pieniądze zbierać. "I jeszcze wyrównanie szans na rynku. Stąd projekt, by spółki komandytowe zaczęły płacić podatek dochodowy (CIT). To niesprawiedliwe, żesą spółki, które robią dokładnie to samo i jedna z nich płaci CIT i PIT, a druga tylko PIT. W naszych działaniach nie chodzi o ratowanie finansów publicznych" - wytłumaczył minister finansów. (PAP)

akuz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (73)

dodaj komentarz
brys
Rząd wspomoże Polaków w wydawaniu pieniędzy poprzez zwiększone podatki i nowe opłaty( np opłata tzw. mocowa i kolejna podwyżka cen prądu.
plutarch
Dobrobyt z konsumowania - dobre!
m00zyk
Żeby więcej wydawać to trzeba więcej mieć (pieniędzy). Od wydawania pożyczonych pieniędzy nie rośnie bogactwo, wręcz przeciwnie - biedniejemy, bo musimy spłacić odsetki. PRACA generuje bogactwo, nie kredyt. Ale skąd ten pan mógłby o tym wiedzieć...
harrytracz
Rządzącym właśnie o to chodzi. Człowiekowi zakredytowanemu więcej naobiecujesz niż takiemu bez. Możesz rozwalać kraj przy przyzwoleniu obywateli w zamian za np. wakacje kredytowe, dochód gwarantowany, albo obiecanie czegoś frankowiczom.
A człowiek z oszczędnościami dla rządzących to wręcz wróg. Taka osoba może
Rządzącym właśnie o to chodzi. Człowiekowi zakredytowanemu więcej naobiecujesz niż takiemu bez. Możesz rozwalać kraj przy przyzwoleniu obywateli w zamian za np. wakacje kredytowe, dochód gwarantowany, albo obiecanie czegoś frankowiczom.
A człowiek z oszczędnościami dla rządzących to wręcz wróg. Taka osoba może kupować, a może i nie kupować. Może te oszczędności trzymać na 0% albo inwestować, może wydawać na małe rzeczy albo i jeden ale duży zakup bez rat. Człowiek z pieniędzmi ma więcej wolności niż człowiek z kredytem. Oczywiście kredytem nie inwestycyjnym tylko konsumpcyjnym.
Człowiek z oszczędnościami nie czeka na tarczę 8.0 czy 9.0 i mniej boi się kryzysu niż człowiek zakredytowany.
zenonn
Teraz wielu żyje na kredyt
Za kredyt kupuje się zbędne rzeczy
Z zakupów są podatki
Z podatków jest dola dla polityków
Dużo kupujcie, płaćcie dużo podatków, wzrosną wskaźniki weźmie się lewizny i premie .
Kto to spłaci? Nikt.
harrytracz
Kościński: "Chcemy, by Polacy jak najwięcej wydawali"
A jak ktoś kilka lat zbiera na samochód albo wkład własny na mieszkanie? Nie przyszło to do głowy temu cymb.owi? I mamy ruszyć oszczędności i konsumować bo tak się zachciało ministrowi bo z vatu ma lwią część przychodów budżetowych ?
meryt
zenonn "Limit jest roczny. Jak zarabia 8 tys brutto, to zaliczki miesięcznej nie ma, ale przy rozliczeniu podatku od 8*12=96 musi mieć osad prawie 19 tys na podatek

Błąd. Nawet osoba w wieku powyżej 26 lat, zapłaci nie 19 tys. a 6 624.00 zł

Pracownik młody (do 26 lat)
96000-85528 = 10472
PIT od 10472
zenonn "Limit jest roczny. Jak zarabia 8 tys brutto, to zaliczki miesięcznej nie ma, ale przy rozliczeniu podatku od 8*12=96 musi mieć osad prawie 19 tys na podatek

Błąd. Nawet osoba w wieku powyżej 26 lat, zapłaci nie 19 tys. a 6 624.00 zł

Pracownik młody (do 26 lat)
96000-85528 = 10472
PIT od 10472 zł

zaliczka PIT, zł, 8000 brutto/msc
I 0
II 0
III 0
IV 0
V 0
VI 0
VII 0
VIII 0
IX 0
X 0
XI 0
XII 552.00 zł
Razem 552.00 zł

https://www.e-pity.pl/kalkulator-wynagrodzen/
warszawyak
Żeby wydawać trzeba mieć ! Gospodarka leży i kwiczy ! Do turystyki ,usług handlu , dołącza budowlanka ! Wiosną nastąpiła obniżka płac , teraz następują upadłości ! Oszczędności wystarczą na parę miesięcy ! Skąd ludzie mają wziąć piniądze na wydatki !!! ? Czesi rozumieja powagę sytuacji obniżając podatki Żeby wydawać trzeba mieć ! Gospodarka leży i kwiczy ! Do turystyki ,usług handlu , dołącza budowlanka ! Wiosną nastąpiła obniżka płac , teraz następują upadłości ! Oszczędności wystarczą na parę miesięcy ! Skąd ludzie mają wziąć piniądze na wydatki !!! ? Czesi rozumieja powagę sytuacji obniżając podatki , nasi wodzowie jak zwykle szukają piniędzy w biednym narodzie ! Epidemia negatywnie wpływa nie tylko na kieszenie ale również na głowy . Jak widać pierwsi zwariowali decydenci ale za chwilę naród wyjdzie na ulicę . Nie LGBT , nie kobiety tylko naród . Obym się mylił bo na wyjście z kryzysu wystarczy mądre, prospołeczne zarządzanie . Zasilanie nieograniczonym ( bez pokrycia ) piniądzem banksterów od kilkudziesięciu lat nie rozwiązało problemu . Przyczyniło się tylko do korupcji i kolosalnego rozwarstwienia ! Obecna pandemia wydaje się być pomocą w rozwiązaniu trwającego w nieskończoność problemu , który może wywrócić pbecny porządek .
meryt
warszawyak "Żeby wydawać trzeba mieć"

Depozyty gospodarstw domowych, zł
637 mld, III 2020
752 mld, X 2020

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/wskazniki/wykresy.html

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki