REKLAMA

Kościński: Budżet jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę

2020-10-26 13:19
publikacja
2020-10-26 13:19
Kościński: Budżet jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę
Kościński: Budżet jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Budżet państwa ma poduszkę finansową, jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę - zapewnił w poniedziałek szef MF Tadeusz Kościński. Opowiedział się raczej za pomocą w formie pożyczek, a nie w postaci bezzwrotnego rozdawania pieniędzy.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej pytany był w poniedziałek w telewizji wPolsce.pl, czy budżet państwa wytrzyma kolejną pomoc finansową dla poszczególnych branż. Powiedział, że na razie nikt nie wie, jak dużą pomoc trzeba będzie zbudować, ale - jak zapewnił - finanse publiczne na ten moment są we względnie dobrej sytuacji.

"Przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory. Przychody podatkowe są bardzo blisko tego, co mieliśmy rok temu" - powiedział. Zastrzegł, że nie wszystko udało się nadrobić w okresie od stycznia do września, ale w samym wrześniu wpływy z VAT, czy akcyzy były większe niż rok temu.

"Mamy na kontach budżetu państwa ponad 120 mld zł, wszystkie nasze potrzeby pożyczkowe na ten rok mamy w 100 proc. wykonane, nawet ponad 10 proc. przyszłego roku" - poinformował.

Według szefa MF finanse publiczne są w wystarczająco dobrej sytuacji, aby zarówno ratować polską gospodarkę, albo przeznaczyć więcej pieniędzy do jej rozkręcania. Zaznaczył, że wolałby ją rozkręcać niż ratować, ale pewnie niektóre sektory trzeba będzie ratować.

Minister dodał, że na koniec tego roku planowany jest deficyt na kwotę ok. 109 mld zł, a na koniec września wyniósł 13,8 mld zł. "Więc mamy dość dużą poduszkę finansową, którą możemy przekierować na ratowanie raczej niż na rozkręcenie gospodarki" - powiedział.

Kościński wyraził nadzieję, że przyszłorocznego budżetu nie trzeba będzie nowelizować. "Trzeba pamiętać, że MF podejmuje raczej konserwatywne decyzje" - mówił. Przypomniał, że resort prognozuje recesję w tym roku w wysokości 4,6 proc., a konsensus rynku do tej pory był w okolicach minus 3-3,5 proc. W przyszłym roku MF prognozuje wzrost o 4 proc., podczas gdy rynek spodziewa się ok. 4,5.

"Jest duża poduszka bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że będzie mniejsza recesja w tym roku i gospodarka odbije dużo mocniej w przyszłym roku. Ale naprawdę nikt z nas nie wie na ten moment co naprawdę się stanie" - powiedział.

Kościński pytany był również, jak mu się podoba pomysł, by pomagać poszczególnym sektorom. "Mi się bardzo podoba. (...) Nasza rola jest taka, żeby znaleźć te pieniądze" - odpowiedział.

Zapewnił przy tym, że poza jedynym nowym podatkiem - od sprzedaży detalicznej, nie będzie w przyszłym roku innych nowych. Wyjaśnił, że opłata cukrowa, czy opłata od tzw. małpek, to nie są podatki, natomiast objęcie CIT-em spółek komandytowych, czy ograniczenie ulgi abolicyjnej to uszczelnienie systemu. Minister podkreślił, że w recesji i kryzysie fiskus musi pilnować, żeby wszyscy sprawiedliwie płacili podatki.

"Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach podatników, żeby mieli możliwość konsumowania w przyszłym roku, co będzie podstawą rozkręcenia naszej gospodarki" - wyjaśnił.

Odnosząc się do pytania, czy pomoc dla poszczególnych branż powinna być świadczeniem jednorazowym, wielokrotnie wypłacanym, czy w formie kredytów, minister zauważył, że ważne jest, aby zatrudnieni nie tracili pracy, ale nie można też ratować czegoś, co nie jest do uratowania.

"Jako minister finansów wolałbym, aby pieniądze były zwrotne, jako kredyt". W jego opinii pomogłoby to firmom dobrze je wykorzystać, żeby później móc spłacić. "Rozdawać pieniądze, tzw. helicopter money, że wszyscy dostają, to nie zawsze jest najlepszy pomysł" - ocenił.

"Są takie chwile, jak mieliśmy na początku roku, że lepiej było wszystkim dać jak najwięcej, by się sami ratowali z tych pieniędzy. Ale teraz wiemy więcej i lepiej precyzyjnie pożyczać te pieniądze raczej, niż tylko rozdawać" - podsumował szef resortu finansów.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
niedorzeczny
Nie rozumiem. Czy nie wystarczyłoby nie zabraniać ludziom pracować?
carlito1
Kurde jak nie Sasin to ten znowu.... Humor zapewniony cały dzień...
itso_konstytucja_nie_urzadza
człowieku podaj się do dymisji lepiej sprawdzałeś poziom deficytu
itso_konstytucja_nie_urzadza
nikt nie wie nikt go nie zna
wwojtekw
Jeśli to nie są podatki, według ministra, czy w takim razie trzeba je płacić czy nie?
anty12
Musi byuc na prawde zel skoro pisowkie trole tak agresywnie atakuja.
rysiek58
"Są takie chwile, jak mieliśmy na początku roku, że lepiej było wszystkim dać jak najwięcej, by się sami ratowali z tych pieniędzy. Ale teraz wiemy więcej i lepiej precyzyjnie pożyczać te pieniądze raczej, niż tylko rozdawać"

Dokładnie tak, przedsiębiorcy mają spokojnie czekać na pieniądze. Władza
"Są takie chwile, jak mieliśmy na początku roku, że lepiej było wszystkim dać jak najwięcej, by się sami ratowali z tych pieniędzy. Ale teraz wiemy więcej i lepiej precyzyjnie pożyczać te pieniądze raczej, niż tylko rozdawać"

Dokładnie tak, przedsiębiorcy mają spokojnie czekać na pieniądze. Władza będzie każdemu wydawała tyle ile potrzeba i z tego będziecie się utrzymywać. Starannie wypełniajcie wnioski i polecenia Władzy. Naturalnie firmy czy branże których nie da się uratować nie będzie można wspierać.
anty12
Juz wiecie komunisci z PiSu ze nie da sie uratowac niektorych branz ? A ktore to beda > Te z kapitalem polskim, te do 10 osob czy te duze szytowkie ?
anty12
Jaki on jest k bezczelny. Kraj tonie w dlugach a ten szytek cos mowi, ze mamy wystarczajaco duzo pinindzy na wszystko. I co znowyu kazdy dostanie po 5000 a pozniej zabierzecie 10000 ? Dno i 10 metrow mulu. skoro jst tak na bogato dlaczego szytku z Morawvitzem ciagle nakladacienowe podatku ?!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki