REKLAMA

Wojsko będzie miało uprawnienia policji

2020-10-27 13:15
publikacja
2020-10-27 13:15
Policja

Żandarmeria Wojskowa, wspierając policję, będzie miała uprawnienia policjantów i będzie mogła interweniować wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny - poinformował rzecznik ŻW ppłk Artur Karpienko.

W poniedziałek opublikowano zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji. Stanowi ono, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" – przewiduje zarządzenie.

Rzecznik ŻW ppłk Artur Karpienko podkreślił we wtorek, że "podczas pierwszej fali epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Żandarmeria Wojskowa udzielała wsparcia policji zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2020 roku o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji".

"W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej od 28 października 2020 roku do dnia odwołania stanu epidemii ponownie udzielą pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - poinformował Karpienko.

Jak dodał, podstawą zarządzenia premiera jest art. 18a ust. 1 ustawy o Policji. "Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października br. będą przysługiwać, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób czyli także cywilów, uprawnienia policjantów" - dodał.

Ppłk Karpienko przypomniał też, że Żandarmeria Wojskowa wspiera działania Policji w tym trybie już 23 raz.

"Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24 a także cyklicznych akcji takich jak: Znicz, Bezpieczne Wakacje, Bezpieczna Droga Do Szkoły, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego i innych" - zauważył.

Rzecznik zwrócił się do obywateli, aby "pamiętać, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny".

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (72)

dodaj komentarz
raficus
A ja sie cieszę z tej decyzji. Za każdym razem widząc polskiego żołnierza w naszym pięknym mundurze napawa mnie radość i duma! Czołem żołnierze!!!
itso_konstytucja_nie_urzadza
właściwie to masz racje niech coś robią pożytecznego
antek10
Stan wojenny - pis boi sie stracic władzę.
krokus12
Mam nadzieję ,że wojsko się nie zeszmaci się tak jak Policja podczas protestów która zachowuje się jak ZOMO czy ORMO za komuny
karbinadel
Bez przesady, byłem wczoraj (poniekąd przypadkowo) uczestnikiem protestu samochodowego we Wrocławiu. Jedyna policja, jaka się pojawiła, zajmowała się kierowaniem ruchem :)
krokus12 odpowiada karbinadel
Może dlatego ,że to był protest samochodowy ,dużo jest informacji o agresji Policji
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Jakoś moderator ciebie nie usuwa. Przypadek?
karbinadel odpowiada open_mind
Gadasz sam ze sobą. Przypadek?
plutarch odpowiada open_mind
Za to ciebie zaraz usunie, zwykły internauto od Prigożina. Pozdro od Sorosza i reszta kamratów z NWO.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki