REKLAMA
Tylko u nas

Koronawirus negatywnie wpłynie na sztukę i kulturę

2020-03-10 05:59
publikacja
2020-03-10 05:59

Jeśli dojdzie do odwołania kolejnych koncertów i spektakli, polską kulturę czekają straty porównywalne do tych lub większe, jakie były związane z okresem żałoby po katastrofie prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 r. - ocenia wtorkowa "Rzeczpospolita".

fot. Massimo Pinca / / Reuters

Gazeta podała, że "obecnie organizatorzy i dyrektorzy czekają na decyzję wojewodów". "Małopolski już odwołał występ Carlosa Santana 17 marca w krakowskiej Tauron Arenie" - napisano.

Dziennik zwraca uwagę, że "sieci kin obniżają ceny biletów, a i tak frekwencja znacząco spada". W artykule oceniono, że "w najgorszej sytuacji znajdą się prywatne instytucje, które mogą ponieść straty z tytułu niesprzedanych lub zwróconych biletów". "Jeśli do tego dojdzie – same będą musiały sobie z tym radzić" - wskazano.

"Nasze działania koncentrują się na zachowaniu podwyższonych standardów higieny" – powiedziała "Rz" Klaudyna Desperat z Teatru Polonia Krystyny Jandy. "Na razie bilety mamy wyprzedane na kilka tygodni. Nie obserwujemy paniki" - dodała.

"Rz" pisze, że "trudną sytuację ma warszawska Roma". "Chociaż korzysta ze wsparcia ratusza, nie dotyczy ono płac i budżetu na produkcję. +Aida+ Tima Rice’a i Eltona Johna finansuje się z wielomiesięcznych wpływów" - podkreślono.

"Koronawirus może nam wbić nóż w plecy" – przyznał w rozmowie z "Rz" dyrektor Romy Wojciech Kępczyński. "Wszyscy artyści biorący udział w +Aidzie+ są zatrudnieni na umowę o dzieło, a jest ich siedemdziesięciu. Jeśli nie będziemy grać – wszyscy pozostaną bez środków do życia. Mamy bilety wyprzedane na trzy miesiące. Strach pomyśleć, co się stanie, jeśli będziemy musieli odwoływać spektakle. Kto zagwarantuje, że widzowie powrócą? A jeśli wirus potrwa dłużej? Czuję się zaskoczony, bo gdy szalała grypa, nikt nie myślał o odwoływaniu spektakli" - mówił Kępczyński.

Hanna Zoll z działu prasowego Teatru Narodowego powiedziała gazecie, że w Teatrze "na razie zdarzają się tylko pojedyncze przypadki wycofywania rezerwacji starszych osób lub też szkół". Dodano, że Teatr Wielki-Opera Narodowa, dysponujący ponad tysiącem miejsc na widowni, działa zgodnie z wcześniejszym planem.

"Rz" wskazuje, że "podobnie rzecz się ma z dużymi klubami, które mają możliwość organizacji koncertów z publicznością liczącą więcej niż tysiąc osób". "Dotyczy to m.in. stołecznej Stodoły, Palladium czy Progresji" - napisano. "Jak dowiedzieliśmy się w Stodole, kierownictwo klubu zaleca śledzenie informacji. Tymczasem na czwartek i piątek zaprasza na dwa koncerty Kultu. W Palladium w sobotę ma wystąpić Happysad. W kolejnym tygodniu warszawski Torwar gości powracający po latach show Gregorian" - poinformowano.

ksi/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki