REKLAMA

Koniec noszenia maseczek na dworze. Jest rozporządzenie

2021-05-06 22:27, akt.2021-05-07 15:09
publikacja
2021-05-06 22:27
aktualizacja
2021-05-07 15:09
Koniec noszenia maseczek na dworze. Jest rozporządzenie
Koniec noszenia maseczek na dworze. Jest rozporządzenie
fot. Avelina / / Shutterstock

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Rząd wcześniej zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby, trzeba nadal ją nosić również na zewnątrz. Rozporządzenie to obowiązuje od następnej soboty, czyli 15 maja.

Gdzie maseczki pozostaną obowiązkowe?

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu.

Zakrywać usta należy w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Natomiast maseczek nie muszą nosić np. kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Również dzieci do ukończenia 5. roku życia są nadal z tego obowiązku zwolnione.

Kto nie musi zakrywać ust i nosa?

Zakrywać ust nie muszą także osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Z tego obowiązku zwolnione są osoby podczas sprawowania kultu religijnego oraz osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy oraz osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba zakładać maseczki w czasie jazdy konnej.

Zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m.

Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

Odkryć usta i nos możemy w celu identyfikacji lub weryfikacji tożsamości, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia, jak również po to, by umożliwić komunikowanie się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się lub po to, by spożyć posiłek w pracy oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (67)

dodaj komentarz
carlito1
Jak tam ? kolesie zapakowani w rękawiczki ? gotowi do startu .... START ! Kapusta z nieba leci

Zawsze mówiłem, że najlepszą kasę robi się na ludzkiej głupocie i naiwnosci...
carlito1
Ja mam to gdzieś i tak szmaty od początku nie noszę...
dadar123
Witaj w klubie! Ja również
vyqe
Nie musicie nosić. Zgodnie z rozporządzeniem zakrywać ust nie muszą osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata
I tak nigdy nie nosiłem...
Szczepionki też nie wezmę.
Niech covidianie się szczepią bo jak umrą to żadnej straty nie będzie, a mojego życia szkoda.
jas2
Zniesienie konieczności noszenia maseczki na wolnym powietrzu!

Lemingi niezadowolone. :(
karbinadel
I teraz każdy patrol milicji będzie chodził z kijem długości 1,5 m. Będzie on służył do mierzenia i dystansu, i jednocześnie do wymierzania kary
zenonn
Milicjant lub straszak wiejski który zbliży się do dwunogiego bez namordnika celem kontroli dokumentu powinien dostać miarowym 1,5m kijem albo z półobrotu,
Funkcjonariusze i kapłani nie zarażają (się)
Fuj
kenn
Przypominam, że dokument (patrz niżej komentarze) został stworzony w 2010 r.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki