REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Lewiatan: Bez wsparcia bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.

2020-03-24 13:36
publikacja
2020-03-24 13:36
Lewiatan: Bez wsparcia bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.
Lewiatan: Bez wsparcia bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Problemy takich branż jak automotive, turystycznej, usług czy handlu w związku z pandemią będą skutkowały falą zwolnień w najbliższych miesiącach - uważa Konfederacja Lewiatan. Bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc., jeśli firmy nie dostaną wsparcia - dodaje.

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w lutym 2020 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. w styczniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 919,9 tys. wobec 922,2 tys. osób w styczniu.

Ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk zwróciła uwagę, że regiony o najniższej stopie bezrobocia nie zmieniły się - to Wielkopolska – 3,1 proc., Śląsk – 3,9 proc., Małopolska – 4,4 proc. i Mazowsze - 4,6 proc. Z kolei największe bezrobocie dotyczy województw: warmińsko – mazurskiego (9,6 proc.), podkarpackiego i świętokrzyskiego (8,3 proc.) oraz kujawsko – pomorskiego (8,1 proc.).

Podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy podlega bardzo dużym zmianom. "Problemy branży automotive, hotelarskiej, turystycznej, eventowej, drobnych usług czy handlu i wielu innych będą skutkowały nieuchronną falą zwolnień" - oceniła. Jej skala - jak zaznaczyła - będzie zależeć od wielkości i zakresu wsparcia, jakie rząd ustali i zrealizuje w zapowiadanej i oczekiwanej przez pracodawców tarczy antykryzysowej. "Jeśli działania będą nietrafione lub spóźnione, możemy powrócić do dawno niewidzianych dwucyfrowych wskaźników bezrobocia" - oceniła. Według Konfederacji Lewiatan bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.

W ocenie ekspertki dane GUS o bezrobociu w Polsce w lutym 2020 r. stanowią "obraz przed bitwą" w świetle tego, co dzieje się obecnie w związku z epidemią COVID-19 i jej skutków społeczno–gospodarczych.

Zaznaczyła, że w rejestrach bezrobotnych pozostaje niespełna 920 tys. osób. "Można postawić tezę, że wzrost liczby zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w grudniu i spadek w pierwszych miesiącach wiosny jest uzależniony zarówno od harmonogramu prac sezonowych (...), jak i od terminów uruchomienia programów aktywizacyjnych, które są zależne od przekazywania środków przez resort pracy" - wskazała ekspertka. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (35)

dodaj komentarz
czarny_kuskus
Nie wzrośnie do 10% jeśli zakażecie publikowania tego ustawą. Faktyczne bezrobocie jest na dużo wyższym poziomie, a propozycje Urzędu Pracy godne pożałowania.
bha
Bez wsparcia kogo tylko dawców pracy co już zwolnili tysiące osób w kraju
wtf2077
jacyna2017, typowy pisowski przygłup i trol
panguzik
to nareszcie skończy się lament że brak rąk do pracy .... W tej chwili pod Warszawą byle Pan Kazio co umie wbić gwoździk w deskę już robi za majstra i bez 600 zł dniówki to rąk z kieszeni nie wyciąga ....
grzegorzkubik
Będzie dobrze i nie martwcie się.
jacyna2017
To żadna groźba - przez lata p Donald i Vincent utrzymywali 15% bezrobocia bez kiwania palcem, bo nierobotni są! A do tego ratunek już idzie - p kandydatka Kidawa zapowiedziała, że jej ekipa pracuje nad masą 'inspiratorów' na pokonanie zarazy! PO pierwszej fali komPOtentnych, nadchodzi druga!
killgore
Leć już do Jarka Mugabe po 50gr za wpis :)
bumbumbum
Odeślijcie Ukraińców do domu a bezrobocie tak nie wzrośnie ale czy faszystowscy managerowie są w stanie się z tym zmierzyć? Wątpię. Oni jak nie powiedzą że na "Twoje" miejsce ma "n" chętnych to nie potrafią nic więcej.
1a2b
Managerowie to są w Ameryce a to o czym piszesz to są poganiacze stada. Pomysł z Ukraińcami oczywiście sensowny. Korzyść byłaby podwójna gdyby skierować bezużytecznych urzędników do prac które wykonywali Ukraińcy.
samsza
W dzisiejszych czasach "wsparcie" oznacza przejmowanie własności przez bank centralny za walutę wyczarowaną z powietrza. Ostrożnie, bo wtedy własności, a co za tym wolności, dla wszystkich nie starczy.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki