REKLAMA

Koreańczycy inwestują miliardy w Dąbrowie Górniczej

2021-03-30 10:37
publikacja
2021-03-30 10:37

Koreańska firma SK IE Technology kosztem ok. 3,5 mld zł zbuduje w Dąbrowie Górniczej swoją trzecią i czwartą w tym miejscu fabrykę separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Inwestycja zwiększa zaangażowanie finansowe spółki w tym miejscu do ponad 6 mld zł.

Koreańczycy inwestują miliardy w Dąbrowie Górniczej
Koreańczycy inwestują miliardy w Dąbrowie Górniczej
/ Facebook/SK hi-tech battery materials Poland

SK IE Technology podało, że wskutek inwestycji zakład w Polsce stanie się największą fabryką firmy na świecie.

Grupa SK działa w Polsce od 2018 r. W czerwcu 2018 r. inwestor SK Innovation kupił działkę pod budowę swego pierwszego zakładu w Dąbrowie Górniczej kosztem blisko 1,5 mld zł; jego budowa rozpoczęła się jesienią tego samego roku. W listopadzie 2020 r. SK IE Technology, firma wydzielona rok wcześniej z SK Innovation, ogłosiła drugą fazę inwestycji i podwojenie wcześniejszych nakładów.

Zakłady SK zlokalizowano na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej, w parku inwestycyjnym w dzielnicy Tucznawa. We wtorek KSSE podała, że spółka SK IE Technology ogłosiła budowę w Dąbrowie Górniczej trzeciej i czwartej fabryki separatorów do akumulatorów litowo-jonowych, które uzupełnią istniejący tam kompleks.

Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w III kw. br. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 r. Szacowana roczna zdolność produkcyjna nowych zakładów wyniesie łącznie 860 mln m kw. separatorów – po 430 mln m kw. na każdy zakład. KSSE podaje, że LiBS, czyli separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych, stanowią ok. 20 proc. kosztów produkcji baterii.

Cytowany w informacji KSSE minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że kolejny etap rozwoju SK IE Technology potwierdza ciągły rozwój i globalną ekspansję spółki. "Cieszę się, że dziś możemy potwierdzić, że firma swoje plany rozwoju wiąże z naszym krajem i po raz kolejny stawia na Polskę. Decyzja firmy potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału" – ocenił Gowin.

Podkreślił, że inwestycja jest ważna m.in. ze względu na fakt, że elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się w tym biznesie istotnym ogniwem.

"Przypomnijmy, że spółka jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie opracowała kluczowe rozwiązania do produkcji baterii samochodowych. Firma dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii dostarcza klientom na całym świecie nowoczesne i niestandardowe rozwiązania. A my szeroko otwieramy drzwi dla inwestorów, którzy wzmacniają ekosystem gospodarczy Polski o zaawansowane i najwyższej jakości technologie" – zadeklarował wicepremier.

Proces inwestycyjny koreańskiego inwestora ponownie wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Prezes PAIH Krzysztof Drynda zaznaczył, że decyzja o budowie kolejnych zakładów pokazuje, że Polska jest świetną lokalizacją do realizacji inwestycji z tego sektora. "Konkurujemy czynnikami takimi jak czas realizacji i łatwość procesu inwestycyjnego, świetnie wykształceni pracownicy, ale też kompleksowo zorganizowany proces wsparcia projektów inwestycyjnych" – wymienił Drynda.

Prezes KSSE Janusz Michałek zaakcentował szybkość działań koreańskiego partnera. "Tempo inwestycji realizowanych przez SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej, bo warto przypomnieć, że od zakupu nieruchomości na terenie KSSE w Tucznawie nie upłynęły jeszcze dwa lata, jest oszałamiające dla wszystkich, w tym i dla mnie" – zadeklarował.

"Również charakter i skala inwestycji, zarówno tych obecnie realizowanych (2,5 mld zł, 700 miejsc pracy) jak i właśnie ogłoszonych (3,5 mld zł i kolejne kilkaset miejsc pracy) ma znaczenie strategiczne nie tylko dla KSSE i Dąbrowy Górniczej, ale dla woj. śląskiego i Polski" – podkreślił Michałek.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak wyraził satysfakcję z decyzji zarządu SK IE Technology jako potwierdzającej, że w tym mieście inwestorzy mogą liczyć na samorządowe wsparcie. "Budujący jest również fakt, że tak potężny koncern działający w innowacyjnej branży elektromobilności wiąże swoją przyszłość z Dąbrową Górniczą" – stwierdził samorządowiec.

Zgodnie z danymi KSSE spółka SK IE Technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dsx
Micha ryżu u skośnookich , brawo polania.
tysiak35
W elektro mobilność nie wierzę już dużo było prób z elektrycznymi autami ale w baterie do laptopów , smartfonów i hulajnóg tak .
jendreka
Polska to największa na świecie montownia!! Bo jest tak biednym krajem, że nie stać jej na własne nowoczesne technologie. Dlaczego? Bo Polak Polaka niszczy z zazdrości i nienawiści.
piotr76
A co zrobisz, jak masz naród który woli się modlić zamiast uczyć?
300_pala
W końcu Religia tak samo ważna jak Fizyka
msciwy_ogorek
Nie znam się ale się wypowiem.
Z tego co słyszałem do wytworzenia baterii potrzeba bardzo dużo energii i podczas produkcji wydziela się sporo CO2. Super że ludzie będą mieli prace będą bogatsi i w ogóle wszyscy na tym zyskamy ale jeśli na prawdę wydziela się dużo CO2 to czy Polska to na prawdę dobre miejsce do stawiania takich
Nie znam się ale się wypowiem.
Z tego co słyszałem do wytworzenia baterii potrzeba bardzo dużo energii i podczas produkcji wydziela się sporo CO2. Super że ludzie będą mieli prace będą bogatsi i w ogóle wszyscy na tym zyskamy ale jeśli na prawdę wydziela się dużo CO2 to czy Polska to na prawdę dobre miejsce do stawiania takich fabryk ? Mamy drogą energię z węgla który zanieczyszcza powietrze. W zimie i tak każdy z nas nie zależnie gdzie mieszka dusi się zanieczyszczonym powietrzem z starych pieców/samochodów/słabej jakości opałem.
janekmaly
To po X latach, wszystkie baterie z powrotem do Polski na utylizację.
300_pala
Jak tylko zapłacą to czemu nie
itso_tea_earl_grey_hot
podaj adres domowy, 300_pala 2021-03-30 13:45 zrobi Ci składowisko w sąsiedztwie
300_pala odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
Akumulatory można regenerować znawco

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki