REKLAMA

Koreańczycy chcą budować polską elektrownię atomową

2021-10-19 06:55
publikacja
2021-10-19 06:55
Koreańczycy chcą budować polską elektrownię atomową
Koreańczycy chcą budować polską elektrownię atomową
fot. Lee Jae Won / / Reuters

Południowokoreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) planuje złożyć polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni jądrowych w I kwartale 2022 r., lub nawet wcześniej. Jak poinformowało KHNP w ofercie dla Polski znajdą się "preferencyjne warunki".

O ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem - poinformowało PAP KHNP. Propozycja Korei Południowej będzie z pewnością na tyle konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy, aby móc stanowić korzystną dla Polski ofertę - zaznaczyła firma. KHNP przypomniało, że powołało grupę ekspercką Team Korea, której zadaniem jest przygotowanie "optymalnej i zintegrowanej propozycji dla polskiego projektu budowy nowej elektrowni jądrowej".

Oferta ma się składać z trzech elementów: informacji o firmie i najważniejszych kwestiach dotyczących projektu nowej elektrowni jądrowej w Polsce, proponowanego projektu reaktora, oraz kosztorysu i propozycji finansowania projektu.

KHNP podkreśliło, że rozwiązania technologiczne i możliwości koncernu w obszarze realizacji tego typu projektów sprawdziły się przy budowie elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Korea Południowa zaoferuje stronie polskiej podobne przedsięwzięcie, na preferencyjnych warunkach" - zaznaczyła firma. Barakach to elektrownia składająca się z czterech bloków z koreańskimi reaktorami APR1400. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich 24 działających w Korei Płd. reaktorów, w tym dwóch najnowszych APR1400, które - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - zamierza zaproponować Polsce. W Korei Płd. różnych fazach budowy są cztery dalsze APR1400. Pierwszy z nich - blok Shin Hanul 1 ma już zgodę na eksploatację, zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR 1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Kilka dni temu wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach. Zbliżone do francuskiego koncernu źródło potwierdziło PAP informacje portalu BusinessInsider, który podał, że Francuzi szacują, iż budowa czterech reaktorów kosztowałaby 33 mld euro, czyli około 150 mld zł, a sześciu - 48,5 mld euro, czyli około 222 mld zł.

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej". Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
demeryt_69
Pierwsze reaktory w Korei były budowane przez Westinghouse, firma która niedawno zbankrutowała, a Korea dziś buduje własne elektrownie jądrowe nawet za granicą - The Times They Are a-Changin’ :)

lorelie
w zdemilitaryzowanej strefie buforowej stworzonej dla" przyjaciół z UE" nigdy nie będzie elektrowni atomowej ani ważnego przesyłu ropy czy gazu.
zb_
Na dzień dzisiejszy mix węgla z odnawialną. Atomowa owszem, żeby się czegoś nauczyć i nie odstawać. Liczyć każdą złotówkę, kto będzie miał tanią energię, pieniądze i dostęp do rynków globalnych wygra wyścig modernizacyjny.
men24a
Nie będzie elektrowni atomowej bo kasa się skończyła. Odwołują nawet przetargi.

"Regionalna Baza Logistyczna chciała zakupić aż 300 sztuk "mobilnych ołtarzy polowych" w formie "walizki z rozkładanym stolikiem ołtarzowym".  W niedzielę na stronie MON pojawił się komunikat, w którym
Nie będzie elektrowni atomowej bo kasa się skończyła. Odwołują nawet przetargi.

"Regionalna Baza Logistyczna chciała zakupić aż 300 sztuk "mobilnych ołtarzy polowych" w formie "walizki z rozkładanym stolikiem ołtarzowym".  W niedzielę na stronie MON pojawił się komunikat, w którym poinformowano o wycofaniu się z tego pomysłu."
"Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka postępowanie na zakup mobilnych ołtarzy polowych zostanie wstrzymane.

Ołtarze wystrzeliwane razem z księdzem z katapulty prosto do Watykanu.
raf2004
Nie koreańczycy, tylko koreańscy GÓRALE
300_pala
Tak jest....
Wszystko co dobre to górale oprócz muzyki
bankster-kreator
Będzie tak, że jak Polska wybuduje się elektrownie uran strasznie zdrożeje i nie będzie to opłacalne. Od lat uran jest na minimach (w bessie). Niebawem się ta bessa zakończy i będzie długoletnia hossa tego surowca. Moim zdaniem ktoś ma w tym interes by załadować nas w A.) W drogą technologie, B.) Zbudować ją dla nas.Będzie tak, że jak Polska wybuduje się elektrownie uran strasznie zdrożeje i nie będzie to opłacalne. Od lat uran jest na minimach (w bessie). Niebawem się ta bessa zakończy i będzie długoletnia hossa tego surowca. Moim zdaniem ktoś ma w tym interes by załadować nas w A.) W drogą technologie, B.) Zbudować ją dla nas. C.) Sprzedawać nam drogi surowiec. D.) Serwisować to ustrojstwo na swoich komponentach
1984
Ilość minusów wskazuje, że większosć czytających nawet nie zweryfikowała tej informacji. A nikt nie ukrywa, że obecne wydobycie uranu jest poniżej progu opłacalnosci. Owszem, są kopalnie które zarabiają ale operują na bogatych złożach, a ich budowa zamortyzowała sie dawno temu. Jednak nikt, absolutnie nikt nie chce Ilość minusów wskazuje, że większosć czytających nawet nie zweryfikowała tej informacji. A nikt nie ukrywa, że obecne wydobycie uranu jest poniżej progu opłacalnosci. Owszem, są kopalnie które zarabiają ale operują na bogatych złożach, a ich budowa zamortyzowała sie dawno temu. Jednak nikt, absolutnie nikt nie chce inwestować w odtworzenie wydobycia. Mało tego, są masowe porzucenia produkcji, ta w USA spadła niemal do zera. Kiedyś ceny uranu odbiją tak, że właściciele atomówek będą skakali z okien.

A ludziom marzy sie tani prad z atomu bo ktoś im wmówił, że 2g uranu zastępuje tonę węgla. Tyle tylko, że wzbogacony uran nie spada z nieba, a kopalnie operują na coraz uboższych rudach. Najgorsze są w Afryce gdzie z tony rudy uzyskuje sie tyle samo energii co z tony węgla kamiennego. Pewnie też dostanę masę minusów bo nikomu nie bedzie sie chciało wbić w Google hasła Trekkopie i policzyć...
3456
polak umie tylko kraść , elektrowni nie ma , a prezesi i zarząd tych niby elektrowni od dawna już są i biorą ogromne wypłaty , to są oszuści i złodzieje , legalnie kradną pieniądze podatkowe w Chinach by już dawno wisieli. teraz jadą do Brukseli po kasę , będzie co dzielić , w Chinach bez żadnej pomocy takie małe polak umie tylko kraść , elektrowni nie ma , a prezesi i zarząd tych niby elektrowni od dawna już są i biorą ogromne wypłaty , to są oszuści i złodzieje , legalnie kradną pieniądze podatkowe w Chinach by już dawno wisieli. teraz jadą do Brukseli po kasę , będzie co dzielić , w Chinach bez żadnej pomocy takie małe elektrownie powstały by do pół roku , afera jądrowa by się przydała.
demeryt_69
Doniesienie agencyjne PAPy pomija fakt, że Westinghouse zbankrutował :)

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki