REKLAMA

EDF chce budować reaktory w Polsce

2021-10-13 13:00
publikacja
2021-10-13 13:00

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podało EDF. W fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków.

EDF chce budować reaktory w Polsce
EDF chce budować reaktory w Polsce
fot. Stephane Mahe / / Reuters

"W środę 13 października 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę (EPC – Engineering, Procurement, Construction) od czterech (4) do sześciu (6) reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch (2) do trzech (3) lokalizacjach" - przekazała w komunikacie francuska spółka.

Europejski Reaktor Ciśnieniowy, EPR (ang. European Pressurized Reactor) to reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji.

Pierwsze na świecie tego typu jednostki zostały zbudowane i działają od kilku lat w chińskim Taishan. Na ukończeniu jest elektrownia Olkiluoto w Finlandii. W budowie jest też EPR we francuskim Flamanville oraz dwa bloki elektrowni Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Rozważana tam jest budowa kolejnych, np. w elektrowni Sizewell C. Według producenta, nowe wersje EPR, po usunięciu chorób wieku dziecięcego, mają być już budowane szybciej i sprawniej.

Wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

W opinii EDF ich oferta wspiera realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego "ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej".

"Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 proc. proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji CO2 źródło energii jakim jest energia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie" - czytamy w komunikacie francuskiej spółki.

EDF przekonuje, że dzięki ich doświadczeniu we wspieraniu rozwoju lokalnych łańcuchów dostaw, program oparty na technologii EPR zapewniłby również znaczące możliwości długoterminowego wzrostu polskiego przemysłu. EDF ma na celu zaangażowanie w znaczącym stopniu polskich przedsiębiorstw oraz wspieranie rozwoju lokalnego potencjału przemysłowego i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Szacuje się, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy.

Dzięki programowi osiągnięte byłyby także znaczne synergie z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego europejskiego partnerstwa polskiego i francuskiego przemysłu jądrowego. EDF przy pełnym wsparciu rządu francuskiego jest zaangażowany we współpracę na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej od początku jego istnienia.

W lipcu br. EDF, w 80 proc. należące do państwa francuskiego, otworzyło w Warszawie swoje biuro. Jak mówił podczas otwarcia placówki ambasador francuski w Polsce Frederic Billet, „francuski rząd jest zdecydowany zaangażować się w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce. W lutym 2021 r. wyznaczył swojego wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską, Philippe’a Crouzeta.

W rozmowie z PAP pod koniec marca br. Crouzet powiedział m.in, że Francja chce podzielić się z Polską rolą lidera w energetyce jądrowej w UE, a polski projekt jądrowy postrzega jako wkład do europejskiej transformacji energetycznej. "Francja ma drugą co do wielkości flotę reaktorów na świecie, ale jest absolutnie kluczowe, aby wewnątrz UE towarzyszył jej w tym obszarze inny duży kraj, należący do wspólnoty” - podkreślił. Polska, ze swoim programem, mam ambicje stać się drugim krajem UE pod względem mocy jądrowych - wskazał.

Pytany o finansowanie projektu zapewnił, że finansowe oferty różnych potencjalnych partnerów w polskim projekcie jądrowym będą porównywalne.

Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. EDF oferuje spełniający te wymagania reaktor EPR.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. (PAP)

drag/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jo41
Już wiadomo dlaczego Jarek Konus odchodzi z nierządu. Zostanie teraz naczelnym projektantem...
marxs
hahaha na uranie bania jak w PISlandeshu na samosplacjących się kawalerkach kto kupi ten prąd w kosmicznych cenach ? Wolaczki świece kupować chcieliśta przedwojennej Sanacji u żłoba no to teraz mata Pani Bozia spełniła wsze życzenie
ps.a Adolfa czasami nie chcecie? dostaniecie 500 marek + na bąbelka
sloneczkodzg
Nieźle Cię kopnęło ! Masz zwarcie po sufitem ?
marxs odpowiada sloneczkodzg
https://pl.investing.com/commodities/uranium-futures

nawet nie dyskutuj ze mną Wolaku z Podkarpacia za wysokie progi na twoje malutkie nogi
ajwaj_
Nie wazne jakie buble,
wazne dla PISy ile paciorków-bakszyszu dadza
___________________________
Francja juz byla:
SPIEGEL.DE
""Francuski przemysł jądrowy został właściwie uznany za zakończony, ponieważ był zbyt drogi i przestarzały.
Równocześnie wstrzymano budowę nowych reaktorów. Powód: tak zwany europejski
Nie wazne jakie buble,
wazne dla PISy ile paciorków-bakszyszu dadza
___________________________
Francja juz byla:
SPIEGEL.DE
""Francuski przemysł jądrowy został właściwie uznany za zakończony, ponieważ był zbyt drogi i przestarzały.
Równocześnie wstrzymano budowę nowych reaktorów. Powód: tak zwany europejski reaktor ciśnieniowy (EPR), który został zaplanowany jako projekt francusko-niemiecki pod koniec lat 90-tych, nadal nie działa w Europie.

Pierwotnie szacowany na 2,5 mld euro, reaktor ma obecnie kosztować około 12 mld euro. Problemy z jakością u francuskich dostawców, którzy od dziesięcioleci nie pomagali w budowie nowego reaktora, w dużej mierze tłumaczą eksplozję kosztów."" itd.

https://www.spiegel.de/politik/ausland/atomkraft-in-frankreich-drei-gruende-warum-das-land-6-neue-akw-plant-a-1301888.html
darius19
i tu "ajwaj_". Bedzie zachwalal sowiecka technologie jadrowa? tak jak zachwala wzorcowe demokracje wschodnie Rosji, Bialorusi, KRLD jak i szczepionke Sputnik. Zamet, Dezinformacja, Oplowanie.
Moczarowsko-Bolszewickie metody + sluzalcza mentalnosc.
"ajwaj_2021-07-07 Atom w rekach przyjaciól Persów (4 200 lat historii),
i tu "ajwaj_". Bedzie zachwalal sowiecka technologie jadrowa? tak jak zachwala wzorcowe demokracje wschodnie Rosji, Bialorusi, KRLD jak i szczepionke Sputnik. Zamet, Dezinformacja, Oplowanie.
Moczarowsko-Bolszewickie metody + sluzalcza mentalnosc.
"ajwaj_2021-07-07 Atom w rekach przyjaciól Persów (4 200 lat historii),
jest dla ludzkosci bezpieczniejszy niz w lapach Jankesów
Jankesi maja na koncie Hiroshime i Nagasaki, teraz kombinauja
wojny przy uzyciu mini bomb, rakiet atomowych"
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk walki"
"ajwaj_2021-06-07 UKR moze miec wkrótce nastepne "Chernobyle"
Wypowiedzenie importu energii z Bialorusi i Rosji, przeciazaja jeszcze dyszace stare elektrownie jadrowe"
ajwaj_ odpowiada darius19
Gdzie kupujesz twoje szpilki,
dziewczyny sa zachwycone
daniel_1
Kolejne wyprowadzenie naszych podatków za granicę.
A szpitale pękają w szwach, a karetkami nie ma kto jeździć!!!
wojtek2u
a co ma piernik do wiatraka? I poza tym: chcesz mieć wylączenia prądu albo prąd na który cię nie będzie stać przy tym wariactwie eco?
niederfurzdorf
Szpitalom to może niedługo w socjalistycznej UE właśnie prądu zabraknąć jak młodzież spod sytandaru Grety dorwie się do władzy. Dla tego pokolenia pieniądze są z bankomatu, ew. ze smartfona a prąd z kontaktu....

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki