REKLAMA

Korea Północna uważa politykę USA za wrogą i obraźliwą

2021-05-02 02:08, akt.2021-05-04 06:48
publikacja
2021-05-02 02:08
aktualizacja
2021-05-04 06:48
Korea Północna uważa politykę USA za wrogą i obraźliwą
Korea Północna uważa politykę USA za wrogą i obraźliwą
fot. Tampa Bay Times / / ZUMA Press

Niedawne komentarze prezydenta USA Joe Bidena i członków jego administracji pokazują, że zamierza on utrzymywać wrogą politykę wobec Korei Północnej, która będzie wymagała odpowiedniej odpowiedzi ze strony Pjongjangu - oświadczyli w niedzielę przedstawiciele północnokoreańskiego reżimu.

Ich wypowiedzi pojawiły się w serii oświadczeń, opublikowanych przez państwową północnokoreańską agencję informacyjną KCNA po tym, jak w piątek Biały Dom zakomunikował, że USA zakończyły miesięczny przegląd polityki wobec Korei Północnej.

W jednym z oświadczeń rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w Pjongjangu oskarżył Waszyngton o obrazę godności najwyższego kierownictwa jego kraju poprzez krytykę sytuacji w zakresie praw człowieka w Korei Północnej. "Krytyka praw człowieka jest prowokacją, która pokazuje, że Stany Zjednoczone szykują się do ostatecznej rozgrywki z Koreą Północną. Nasza reakcja będzie jednak odpowiednia" - napisał rzecznik, którego nazwisko nie zostało podane.

W osobnym oświadczeniu Kwon Dzong Gun, dyrektor generalny Departamentu Spraw USA w północnokoreańskim MSZ, zacytował przemówienie Bidena, wygłoszone w środę w Kongresie. Prezydent USA powiedział wówczas, że programy nuklearne Korei Północnej i Iranu stanowią zagrożenie, którym trzeba się zająć poprzez "dyplomację i surowe odstraszanie".

Kwon powiedział, że ta wypowiedź jest nielogiczna i stanowi naruszenie prawa Korei Północnej do samoobrony przed Stanami Zjednoczonymi, które defensywne działania Pjongjangu określają jako zagrożenie.

"Przemówienie Bidena było +nie do zniesienia+ i +wielkim błędem+ - oświadczył Kwon - Wyraźnie odzwierciedla jego zamiar dalszego egzekwowania wrogiej polityki wobec KRLD, tak jak to czyniły Stany Zjednoczone od ponad pół wieku".

Zdaniem Kwona deklaracja prezydenta USA, dotycząca dyplomacji, ma na celu jedynie "zatuszowanie wrogich działań, a odstraszanie jest tylko środkiem do stwarzania nuklearnego zagrożenia wobec Korei Północnej". "Teraz, gdy polityka Bidena stała się jasna, Korea Północna będzie zmuszona podejmować odpowiednie środki" -podsumował Kwon.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek polityką Biden obierze nowy sposób wywierania presji na Koreę Północną, by zrezygnowała z broni jądrowej i pocisków balistycznych. Amerykański prezydent zdecydował się na kroki dyplomatyczne, które nie będą jednak poszukiwaniem porozumienia z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki tłumaczyła, że w polityce USA pojawi się "skalibrowane, praktyczne i otwarte na dyplomację" podejście do Korei Północnej. "Naszym celem pozostaje całkowita denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - mówiła Psaki - Nasza polityka nie będzie koncentrować się na poszukiwaniu dużego porozumienia, ale też nie będzie polegać na strategicznej cierpliwości".

W trzecim oświadczeniu Kim Jo Dzong, wpływowa w Korei Płn. siostra przywódcy tego kraju, ostro skrytykowała Koreę Południową za to, że nie powstrzymała dezerterów północnokoreańskich przed rozrzucaniem antyreżimowych ulotek. Odniosła się w ten sposób do grupy aktywistów z Północy, którzy w piątek poinformowali, że z terenu Korei Płd. wypuścili przez granicę balony z banknotami dolarowymi i ulotkami, potępiającymi rząd w Pjongjangu.

"Uważamy działania dokonywane przez ludzkie odpady na Południu za poważną prowokację przeciwko naszemu państwu i podejmiemy odpowiednie działania" - oświadczyła siostra Kima.

W piątek Grupa Wojownicy o Wolną Koreę Północną poinformowała o wypuszczeniu w ciągu ostatniego tygodnia przy granicy 10 dużych balonów, do których przyczepiono 500 tys. ulotek, 500 broszur i 5 tys. amerykańskich banknotów jednodolarowych.

To pierwszy znany przypadek przekazywania takich materiałów do Korei Płn., odkąd w marcu w Korei Płd. zaczął obowiązywać zakaz takiej działalności. Za jego złamanie grozi do trzech lat więzienia lub grzywna w wysokości 30 mln wonów (27,4 tys. dolarów).

Blinken: Piłka jest po stronie Korei Pólnocnej

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w poniedziałek w Londynie , że Korea Północna musi zdecydować, czy chce zaangażować się dyplomatycznie, aby sprawdzić, czy istnieją sposoby na denuklearyzację półwyspu koreańskiego.

Rozmowy mające na celu przekonanie Pjongjangu do rezygnacji z programu broni jądrowej zostały wstrzymane, ponieważ mimo serii szczytów między poprzednikiem prezydenta Joe Bidena, Donaldem Trumpem, a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem nie udało się osiągnąć porozumienia- stwierdził Blinken.

„Dlatego będziemy próbowali zobaczyć nie tylko to, co mówi Korea Północna, ale także to, co faktycznie robi” - powiedział Blinken. „Myślę, że to do Korei Północnej należy decyzja, czy na tej podstawie chce się zaangażować się, czy nie”.

Komentarze Blinkena pojawiły się dzień po tym, jak Korea Północna zaatakowała Stany Zjednoczone w serii oświadczeń, w których ostatnie komentarze z Waszyngtonu nazwała dowodem wrogiej polityki, która wymagała odpowiedniej reakcji.

Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję, iż amerykański przegląd polityki Korei Północnej będzie kładł większy nacisk na dialog, a nie na nacisk. Chiny są sąsiadem i sojusznikiem Pjongjangu.

„Opierając się na tym, co widzieliśmy w ostatnich latach, uważamy, że wysiłki dyplomatyczne są właściwym kierunkiem” - powiedział Zhang dziennikarzom w Nowym Jorku. „Mamy też nadzieję, że obie strony… powstrzymają się od podejmowania prowokacyjnych i konfrontacyjnych działań i podejmą więcej wysiłków poprzez wznowienie dialogu”.

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
demeryt_69
Jak niejednokrotnie powtarzał Trump: "The Little Rocket Man should be dealt with long time ago" - classic!
pstrzezek
Trump lubił dużo mówić, to fakt
ajwaj_
Co kal-boje dla publiki mówia,
to nie zawsze to co mysla i wiedza
________________
""Amerykański "cień CIA", korporacja analityczna RAND, opublikowała na swojej stronie internetowej raport na temat broni jądrowej Korei Północnej.
Do 2030 r. USA nie będą już mogły prężyć muskułów wobec KRLD. Prawie
Co kal-boje dla publiki mówia,
to nie zawsze to co mysla i wiedza
________________
""Amerykański "cień CIA", korporacja analityczna RAND, opublikowała na swojej stronie internetowej raport na temat broni jądrowej Korei Północnej.
Do 2030 r. USA nie będą już mogły prężyć muskułów wobec KRLD. Prawie panika

RAND uważa, że do 2027 r. arsenał Korei Północnej osiągnie 200, a do 2032 r. przekroczy 320, przy czym łącznie będzie to 100 lądowych ICBM, 220 MLRS i 18-24 morskich ICBM. W takim przypadku przewaga militarna Korei Północnej nad Republiką Korei, a nawet Japonią, stałaby się absolutna.""
krokus12
Można nie lubić USA ale co trzeba mieć za sieczkę w głowie żeby popierać czy sympatyzować z Koreą Północną ?
demeryt_69 odpowiada krokus12
Dziadek tego małego Downa zgotował wszystkim Koreańczykom piekło w 1950 i końca nie widać.
ajwaj_ odpowiada krokus12
SUWERENNOSC
nie sprzedaja sie i panstwa, za dawke coli i haburgera
300_pala odpowiada ajwaj_
Należy suwerennie zagłodzić swoich obywateli
krokus12 odpowiada ajwaj_
To według Ciebie państwami suwerennymi są tylko te z dyktaturą ,to może zapytaj zwykłych Koreańczyków czy się cieszą z takiej suwerenności .
ajwaj_ odpowiada krokus12
pewnie by im bylo lepiej, maja rózne zloza,
nie beda póki co na prosbie i zarzadzie kal-bojów,

a suwerenni sa masakrowani przez Jankesów
300_pala odpowiada ajwaj_
Chyba przez Putina

Powiązane: Konflikt USA z Koreą Północną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki