REKLAMA

Korea Pn. otwiera reaktor w Jongbion

2015-09-15 09:45
publikacja
2015-09-15 09:45

Korea Północna wzmacnia potencjał nuklearny i grozi Zachodowi. Władze tego kraju poinformowały o ponownym uruchomieniu reaktora jądrowego do produkcji bomby atomowej opartej na plutonie.

O wznowieniu działalności reaktora w Jongbion poinformował Północnokoreański Instytut Energetyki (AEI). Szef Instytutu w wywiadzie dla państwowej agencji informacyjnej KCNA poinformował, że prace wznowił cały kompleks, w tym reaktor o mocy 5 megawatów. W 2007 roku został on zamknięty w zamian za pomoc Zachodu, jednak po teście z 2013 zdecydowano się na jego remont i ponowne otwarcie.

Reaktor, przy pełnym wykorzystaniu jego mocy, może wytworzyć nawet 6 kilogramów plutonu rocznie. To wystarczające do powstania bomby atomowej. Według słów dyrektora AEI, potencjał nuklearny komunistycznej Północy ulega stałej poprawie "ilościowej i jakościowej". "Jeśli Amerykanie i inne wrogie siły będą kontynuowały beztroską i wrogą politykę, Korea Północna w każdej chwili będzie w pełni gotowa na poradzenie sobie z tym dzięki użyciu broni atomowej" - mówił.

Wcześniej władze Korei Północnej pochwaliły się, że 10 października, w 70. rocznicę rządów partii komunistycznej, wystrzelą w kosmos drugiego w historii satelitę za pomocą rakiety balistycznej. Roczni

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/KCNA/AFP/Reuters/to/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki