REKLAMA

Korea Płd.: w trzecim kwartale gospodarka wróciła na kurs wzrostowy

2020-10-27 09:13
publikacja
2020-10-27 09:13
fot. NothingIsEverything / Shutterstock

Gospodarka Korei Płd. powiększyła się między lipcem a wrześniem o 1,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – poinformował we wtorek Bank Korei (BOK). To pierwszy wzrost odnotowany od początku pandemii Covid-19. Towarzyszą mu oznaki ożywienia eksportu.

W ujęciu kwartalnym odnotowano największy wzrost od 2010 roku, ale licząc rok do roku, południowokoreańska gospodarka była w trzecim kwartale o 1,3 proc. mniejsza niż rok wcześniej – zaznacza agencja prasowa Yonhap, która opisuje dane BOK.

W okresie od kwietnia do czerwca PKB zmniejszyło się o 3,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. BOK prognozował w sierpniu, że Korea Płd. zamknie rok 2020 spadkiem o 1,3 proc.

W ostatnich miesiącach odnotowano wprawdzie oznaki ożywienia eksportu, ale wzrost osłabiają kolejne fale pandemii koronawirusa w krajach Europy i Stanach Zjednoczonych, z którymi Korea Płd. handluje – ocenił szef wydziału statystyki ekonomicznej BOK Park Jang Su.

Minister finansów Hong Nam Ki wyraził zadowolenie z wyników kwartalnych. „Gospodarka weszła na drogę ożywienia w kierunku normalizacji gospodarczej” – powiedział. Oświadczył przy tym, że spodziewa się dalszego wzrostu w czwartym kwartale.

Między lipcem a wrześniem wartość eksportu podniosła się o 15,6 proc., napędzana wzrostem sprzedaży samochodów i półprzewodników. Produkcja przemysłowa zwiększyła się natomiast o 7,6 proc. w ujęciu kwartalnym, po spadku o 8,9 proc. w drugim kwartale.

Konsumpcja wewnętrzna wciąż utrzymywała się jednak na niskim poziomie w związku z ogniskami koronawirusa, wykrywanymi w Korei Płd. w połowie sierpnia – podał Yonhap.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki