REKLAMA
WEBINAR

Konstrukcja podatku Belki może się zmienić. Zyski z lokat i giełdy różnie opodatkowane?

2022-08-08 11:30
publikacja
2022-08-08 11:30

Pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w wywiadzie opublikowanym na portalu Business Insider Polska sugeruje rozważenie opcji progresywnego podatku od zysków kapitałowych. „Czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje?” – zastanawia się Katarzyna Szwarc.

Konstrukcja podatku Belki może się zmienić. Zyski z lokat i giełdy różnie opodatkowane?
Konstrukcja podatku Belki może się zmienić. Zyski z lokat i giełdy różnie opodatkowane?
/ Ministerstwo Finansów

Od zysków kapitałowych płacimy obecnie ryczałtową stawkę 19 proc. Daninę wprowadzono w 2002 r. z inicjatywy Marka Belki, ówczesnego ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Początkowo stawka wynosiła 20 proc., ale tylko od zysków z depozytów bankowych. Wtedy stopy procentowe wynosiły w Polsce 10 proc. w styczniu i 6,75 proc. w grudniu, a średnioroczna inflacja w 2002 r. wyniosła 1,9 proc. W 2004 r. wprowadzono modyfikacje, które obniżyły wymiar podatku do 19 proc., ale objął on także inwestycje w papiery wartościowe. Co warte przypomnienia, przy jego wprowadzaniu podkreślano, że to podatek przejściowy, jednak mija już 20 lat jego tymczasowego charakteru.

W rozmowie Bartka Godusławskiego z Katarzyną Szwarc, będącą pełnomocniczką ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego, pada zdanie o tym, że na tle innych europejskich państw podatek ten jest w Polsce jednym z najniższych. To duże uproszczenie, ponieważ nasza stawka jest co prawda dopiero w drugiej dziesiątce w Europie, ale do najbardziej liberalnych rozwiązań sporo brakuje.

W Europie najwyższa stawka (42 proc.) obowiązuje w Danii, dalej jest Norwegia (35,2 proc.). Kolejne miejsca zajmują Finlandia i Francja, w których podatek wynosi 34 proc., w Polsce to 19 proc. (18. miejsce wśród 27 badanych państw) – informuje serwis podatki.biz. Z kolei zerowa stawka obowiązuje m.in. w Belgii, Szwajcarii czy Luksemburgu. Między innymi w Wielkiej Brytanii obowiązuje kwota wolna od podatku (w roku 21/22 było to 12 300 funtów), dopiero po przekroczeniu, której zapłacimy podatek w zależności od progu podatkowego (10 proc. lub 20 proc.).

„Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie” – powiedziała Szwarc.

Ostatnie miesiące to pomysły polityków, aby likwidację podatku Belki użyć jako kolejne narzędzie do walki z inflacją. W Sejmie, opozycja złożyła projekty odpowiednich ustaw, proponujących zwolnienie z podatku dochodowego oszczędności do czasu, gdy wskaźnik inflacji powróci do poziomu 2,5 proc. Nawet urzędnicy państwowi zaczęli się angażować w sprawę, a Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do minister finansów list co do zasadności likwidacji podatku Belki, ewentualnie ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki tego podatku.

Według RPO problem dotyczy głównie mniej zamożnych obywateli. Wskazują oni, że „podatek Belki” pobierany jest od środków uprzednio już opodatkowanych z racji tego, że są to zwykle dochody uzyskane z pracy, emerytury czy renty. W praktyce ta danina jest postrzegana jako „kara” za oszczędzanie kapitału.

Jednak pełnomocniczka odrzuca możliwość likwidacji podatku tylko od zysków z oprocentowanych lokat. Jako osoba działająca na rzecz rozwoju rynku kapitałowego widzi szansę w likwidacji barier regulacyjnych na rynku funduszy ETF, ale nie w likwidacji podatku.

„Tyle że aktywność obywateli jako inwestorów klasyfikuje się dziś na jednym z najniższych poziomów. (…) Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić” – zaznaczyła.

Niski poziom zaangażowania kapitału obywateli na rynku kapitałowym zauważa też prezes GPW Marek Dietl w podcaście „Rynek kapitałowy w Polsce”, nagranym dla Polskiego Radia.

„Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w Polsce 92 proc. aktywów finansowych trzymamy w bankach, a tylko 8 proc. trzymamy na giełdzie. Zupełnie inaczej niż np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdecydowana większość aktywów finansowych jest trzymana przez osoby fizyczne i instytucje na rynku kapitałowym” – powiedział prezes.

Póki co, ze strony rzecznika rządu Piotra Mullera płynął jednoznaczny przekaz, że w rządzie nie ma żadnej decyzji dotyczącej likwidacji podatki od zysków kapitałowych, a rząd już obniżył VAT m.in. na żywność i paliwa oraz podatek dochodowy.

Już w sierpniu w odpowiedzi na wspomniany list RPO, wiceminister finansów Artur Soboń potwierdził, że w resorcie nie trwają żadne prace nad zmianami w konstrukcji podatku, oprócz tych dotyczących strategii rozwoju rynku kapitałowego, czyli m.in. obniżenia stawki podatku od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy.

Oprócz deregulacji otoczenia prawnego funduszy ETF, Katarzyna Szwarc wzmocnienie atrakcyjności polskiego rynku widzi w Innowacyjności, transparentności i bezpieczeństwie rynku, a nie w obniżaniu czy likwidacji podatku.

„Słabiej rozwinięte od Polski rynki takie jak Grecja, Bułgaria czy Węgry mają niższe od Polski podatki od udanych inwestycji, co pokazuje, że niski podatek od zysków kapitałowych nie przekłada się automatycznie na rozwój tych rynków. Jest raczej cechą rynków słabiej rozwiniętych” – mówiła wcześniej pełnomocniczka, cytowana przez PAP.

Wpływy budżetowe z podatku od zysków kapitałowych w roku 2021 wyniosły 4,1 mld zł.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (67)

dodaj komentarz
jas2
Równie dobrze giełdę można traktować jak kasyno i opodatkować akcyzą każdą transakcję.
jas2
To bardzo prosty i słuszny podatek. Nie widzę potrzeby zmian.
zzibi2
kiedy bilansowanie? płace hipotekę i mam lokaty, od lokat podatek a od hipoteki odsetki..
fanttom
Przestańcie majstrować przy podatkach pisiory nie myte . Już polskim wałem się wystarczająco skompromitowaliście . Ten jeden przykład pokazuje że już czas was zmienić . Zapłacimy wam przy urnach . Jesteście prawicą tylko z nazwy . Importujecie bez sprzeciwu wszelkie pomysły UE i niszczycie gospodarkę . Ludzi okłamujecie mówiąc Przestańcie majstrować przy podatkach pisiory nie myte . Już polskim wałem się wystarczająco skompromitowaliście . Ten jeden przykład pokazuje że już czas was zmienić . Zapłacimy wam przy urnach . Jesteście prawicą tylko z nazwy . Importujecie bez sprzeciwu wszelkie pomysły UE i niszczycie gospodarkę . Ludzi okłamujecie mówiąc im jedno a robicie drugie . Wasz premier to prawdę powie jak się pomyli . Jak byście mieli choć trochę ambicji to po klapie z polskim wałem podali byście rząd do dymisji . Wprowadzacie nam socjalizm i niszczycie złotówkę nawet fizycznie . Ktoś kto to czyta może sobie sprawdzić i porównać . Podmieniają metal w bilonie . Można to sprawdzić zwykłym magnesem . Nasze pieniądze były ze stopu manganu , niklu , a teraz robią z blachy rdzewiejące gówno . Wszystkie nowe gdzie orzeł nie jest centralnie na środku monety to złom .
adam.1983
„Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny.

NIE, podatek powinien być sprawiedliwy czyli równy dla każdego, progresywność podatków to grabież pracowitych i ambitnych którzy chcą coś w życiu osiągnąć.
jas2
Jestem przeciwko zmianą, ale z tą pracowitością w kontekście zysków kapitałowych to dałeś czadu.
gosc1313
Widzę, że NEOSTALINOWSKIE onuce z tej żałosnej/zakłamanej kryptokomunistycznej partii idą już jawnie w kierunku TOTALITARYZMU!
Cenzura jak za stalina!
Skasowali mój post!
Napiszę więc ponownie:

Ta banda pasożytów z kryptokomunistycznej partii , udającej polską prawicę, złupią/oskubią każdego, kto posiada WIĘCEJ
Widzę, że NEOSTALINOWSKIE onuce z tej żałosnej/zakłamanej kryptokomunistycznej partii idą już jawnie w kierunku TOTALITARYZMU!
Cenzura jak za stalina!
Skasowali mój post!
Napiszę więc ponownie:

Ta banda pasożytów z kryptokomunistycznej partii , udającej polską prawicę, złupią/oskubią każdego, kto posiada WIĘCEJ niż ich żałosne pińcet plus! PRECZ z nimi wszystkimi!

cndkrjf
Ta cała pełnomocniczka to jest chyba od likwidacji rynku kapitałowego w Polsce, a nie rozwoju. Co za wstrętna baba, na kilometr czuć, że chce zwiekszyć obciążenia inwestorów. Podatek jest w Polsce przede wszystkim prosty i taki sam dla wszystkich. Dlaczego odkładający na lokacie ma być uprzywilejowany w stosunku do osób, które inwestują Ta cała pełnomocniczka to jest chyba od likwidacji rynku kapitałowego w Polsce, a nie rozwoju. Co za wstrętna baba, na kilometr czuć, że chce zwiekszyć obciążenia inwestorów. Podatek jest w Polsce przede wszystkim prosty i taki sam dla wszystkich. Dlaczego odkładający na lokacie ma być uprzywilejowany w stosunku do osób, które inwestują na giełdzie? Progresja zniechęca do inwestowania na giełdzie, po co mam się wysilać i stresować, skoro i tak zabiorą mi większość zysku?
ehud
Pomyśleć, że 20 lat temu wystarczyło skopiować zasady funkcjonowania podatku od zysków kapitałowych z krajów, gdzie to dobrze działa (Stany, Kanada, Australia, WB) z jednoczesną podwyżką kwoty wolnej od podatku do jakiegoś sensownego poziomu.

Przecież tow. Belka w latach 1978-1979 i 1985-1986 odbywał sponsorowane przez Państwo
Pomyśleć, że 20 lat temu wystarczyło skopiować zasady funkcjonowania podatku od zysków kapitałowych z krajów, gdzie to dobrze działa (Stany, Kanada, Australia, WB) z jednoczesną podwyżką kwoty wolnej od podatku do jakiegoś sensownego poziomu.

Przecież tow. Belka w latach 1978-1979 i 1985-1986 odbywał sponsorowane przez Państwo staże na Columbia University i University of Chicago oraz w 1990 przebywał na stażu w London School of Economics. Oczywiście bez legitymacji partyjnej nigdy by go tam nie wysłali :)
leszku
Rozzdawali kase polakom powiem ze nie bylem zachwycony bo nie tedy droga ale ze qzwa mac ukraincom dac ponad 10 miliardow ja qzwa tego wam nie daruje. Morawicki powinien zostac ukarany surowo.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki