REKLAMA

"Konkubina" i "konkubent" zwycięzcami w głosowaniu na najmniej lubiane słowa

2016-02-22 14:30
publikacja
2016-02-22 14:30

"Konkubina" i "konkubent" zostały zwycięzcami w głosowaniu na najmniej lubiane słowa organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Akcja "Słowa, które chcemy zapomnieć" cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie jej uczestnicy zaproponowali ok. 500 słów.

/ YAY Foto
Na drugim miejscu plebiscytu, jak poinformowała ta największa w regionie książnica, znalazł się "wykon", na trzecim uplasowało się określenie "zajebiście".

Kolejne miejsca zajęły: "focia/focie", "psycholożka", "pieniążki", "dizajn/dizajner", "tacierzyński", "briefing", "plażing", "event", "hejt", "selfie", "szoping".

Konkurs na najmniej lubiane, niechciane słowa Biblioteka Śląska ogłosiła 10 lutego. Proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową, pracownicy biblioteki postanowili uczcić ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. "Włączyli się w nią internauci z całej Polski, a nawet spoza granic kraju, oraz mieszkańcy Katowic i regionu" - poinformowała książnica.

Słowa można było zgłaszać w sposób tradycyjny - w specjalnie oznakowanym punkcie biblioteki lub drogą elektroniczną. Łącznie zaproponowano ok. 500 słów. "120 najciekawszych propozycji zamieszczono na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej. To spośród nich internauci wybrali słowa, o których chcieliby zapomnieć" - dodała książnica. W trakcie głosowania - od 18 do 21 lutego - oddano łącznie 4 tys. głosów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego.

Do zorganizowania plebiscytu Bibliotekę Śląską zachęciło powodzenie poprzedniej akcji, zorganizowanej w 2013 r. - na słowa, które warto ocalić od zapomnienia. Pomysł zorganizowania plebiscytu, którego celem było zebranie zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów również spotkał się z ogromnym odzewem w całym kraju. Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie. Zaproponowano ich niemal 500; książnica wybrała z nich do plebiscytu 100.

Najwięcej głosów oddano na słowo "żak". Na drugim miejscu znalazł się "absztyfikant", a na trzecim "melancholia". Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się także wyrazy: "chędożyć", "kałamarz", "zaiste", "safanduła", "szaławiła", "umiłowany", "luby". (PAP)

ktp/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki