REKLAMA

Koniec z fakturami na podstawie paragonów

2019-06-14 16:20
publikacja
2019-06-14 16:20

Już od września zmienią się przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie wcześniej otrzymanych paragonów - przedsiębiorcy będą musieli odebrać fakturę od razu po zakupie towaru. Co będzie grozić chcącym ominąć nowe przepisy?

fot. Johan10 / / YAY Foto

Obecnie przedsiębiorcy mogą odebrać fakturę w terminie trzech miesięcy od zrobienia zakupów, to się jednak zmieni. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od września i zostaną wprowadzone na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

Czemu mają służyć zmiany?

Obecnie przedsiębiorcy przy zakupie odbierają jedynie paragon, po pewnym czasie mogą zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury. Wprowadzenie zmian ma na celu dodatkowo uszczelnić system podatkowy od towarów i usług oraz zapobiec unikaniu płacenia podatku przez wprowadzenie dodatkowych rozwiązań uszczelniających system podatku VAT. Ministerstwo Finansów wprowadzenie zmian argumentuje nielegalnym procederem, który polegał na gromadzeniu cudzych paragonów.

Ministerstwo Finansów informuje o istnieniu wielu przedsiębiorców, którzy nielegalnie wykorzystują obecne przepisy w celu zaniżania należności podatkowych. Oznacza to, że właściciele firm zbierają paragony za zakupy dokonane przez inne osoby, przez co zawyżają swoje koszty podatkowe i zaniżają podatek dochodowy. Resort podaje, że takie działania powodują straty dla budżetu państwa w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie.

Paragon tylko z numerem NIP

Nowelizacja ustawy zobowiązuje przedsiębiorcę do tego, by fakturę odebrał od razu. Jest tylko jedna szansa na to, żeby uzyskać ją na podstawie paragonu w późniejszym terminie - musi znajdować się na nim numer NIP kupującego, na podstawie którego będzie można wystawić fakturę. Sam paragon z NIP-em nie będzie dowodem księgowym, który uprawnia do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy.

Jakie kary grożą omijającym przepisy?

Jeśli sprzedawca nie zastosuje się do nowych przepisów i wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu, poniesie karę. Według nowelizacji ustawy osoba, która nie zastosuje się do jej założeń, będzie musiała ponieść dodatkowy koszt zobowiązania podatkowego w wysokości 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze.

Przedsiębiorca, który uwzględni w ewidencji fałszywą fakturę, również zostanie obciążony dodatkowym zobowiązaniem w wysokości 100 proc. podatku VAT.

Okres ochronny dla przedsiębiorców

Zgodnie z nowelizacją ustawy przepisy wejdą w życie 1 września 2019 r. Jednak w ustawie znajdujemy informację o przepisach przejściowych w odniesieniu do paragonów wystawionych przed dniem 1 września. W takich sytuacjach faktura do paragonu będzie mogła zostać wystawiona w ciągu trzech kolejnych miesięcy nawet bez podanego numeru NIP. Nowe przepisy nie będą obowiązywać w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy wykorzystaniu kasy fiskalnej przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Wystawiający faktury i paragony będą musieli zmienić procedury wewnętrzne oraz informować o tym swoich klientów.

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
pkotowski
Tia, teraz trzeba będzie podać dane przedsiębiorcy od razu przy zakupie. Strasznie uszczelniło to system.
yougurt
Kasowanie takiej aktywności polegającej na kolekcjonowaniu paragonów jest słuszne . Jednak taką samą patologią jest uniemożliwianie księgowania wielu kosztów działalności lub ich znikomej części. Wyciąganie łap do harujących po każdy grosz by dać obibokom doprowadzi do porażki tego kraju. Nawet Orban daje +500 Kasowanie takiej aktywności polegającej na kolekcjonowaniu paragonów jest słuszne . Jednak taką samą patologią jest uniemożliwianie księgowania wielu kosztów działalności lub ich znikomej części. Wyciąganie łap do harujących po każdy grosz by dać obibokom doprowadzi do porażki tego kraju. Nawet Orban daje +500 tym co pracują ! Szkoda , ze nasza władza tego nie rozumie.
rob1111
smutna konieczność ponoszona przez wiekszosc uczciwych przedsiebiorcow..przypomina mi to jazde po garbach spowalniających na osiedlu..gdzie niektórzy wczesniej nie odróżniali uliczek osiedlowych od autostrad ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jkendy
Hura będzie więcej forsy na idiotyczne programy socjalne narodowo-komunistycznej władzy.
dolafika
Nawet w Rumunii są lepsze warunki dla biznesu.
marxs
nie tylko w Rumunii ale tez w Bangladeszu,Białorusi czy Nepalu
obsservator odpowiada marxs
A może nawet w Korei Północnej.
wtomek
Utrudnienie to nie jest żadne, a faktycznie skończy się podbijanie kosztów. Chociaż nie wydaje mi się by skala zjawiska była jakaś duża. Najczęściej dotyczy to firemek
greatmongo
Jaki jest tego sens? Kupuje papier i spryskiwacz do firmy i mam fakture w zabce brac?

Gdzie tu sens?

Glupi przepis. NIe lepiej zrobic, ze na paragonach mozna najwyzej 1% przychodu odliczyc?

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki