Koniec legendy fotografii. Kodak złożył wniosek o upadłość

W czwartek do sądu upadłościowego wpłynął wniosek Eastman Kodak. Firmie nie udało się z powodzeniem przeprowadzić restrukturyzacji, która miała uratować ją przed upadkiem.

Citigroup udzielił firmie kredytu w wysokości miliarda dolarów, który ma zagwarantować płynność w trakcie procesu upadłościowego. Wnioski do sądu złożyły również spółki zależne Kodaka z terenu Stanów Zjednoczonych. Te działające w innych państwach nie są nimi objęte.

Kodak miał też poważne problemy na amerykańskiej giełdzie - w ciągu kilku ostatnich tygodni jego akcje były notowane na rekordowo niskich poziomach - poniżej 1 dolara za sztukę. Wskutek takiej sytuacji NYSE wystosowało do spółki ostrzeżenie.

MS, media, foto PAPŹródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~psiak

Wyjątkowo przykra sprawa, gdyż to właśnie Pan Eastman zwalczył istniejący w XIX w. monopol amerykańskiego stowarzyszenia fotografów. Za czasów Eastmana legalnie fotografię mogli uprawiac jedynie osoby odpowiednio bogate by kupić drogi i wyszukany sprzęt fotograficzny i do wywoływania zdjęć oraz ... wpłaciły składki członkowskie na rzecz izby fotografów.
Eastman stworzył system, w którym fotografia była dostępna dla każdego a wywoływanie zdjęć robiła firma Kodak i odsyłała gotowe zdjęcia.
Potem miały miejsce pierwsze procesy w sprawie ... utraconych przychodów z powodu fotografowania miejsc, np. pomników. Argumentowano wtedy, że fotografując rzeźbę czy pomnik odbieramy jej zdolność do przyciągania ludzi by przyszli ją zobaczyć, i że przez fotografię ludzie będa zadowalać sie zdjęciami. Wydaje się to teraz komiczne, ale jest to analogiczne do tropienia utraconych korzyści z powodu ściągnięcia (lub też udostępniania podczas ściągania) muzyki. Wówczas cały temat "fotograficznego ograbiania twórców" zamknięto wprowadzeniem ustawy nakładającej niskie opłaty na rzecz rekompensaty tychże korzyści w cenie akcesoriów i sprzętu, np. w papierze fotograficznym 1 cent odprowadzony na rzecz biednych twórców.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/SEK -0,32% 9,6146
2019-11-01 09:28:48

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil