REKLAMA

Koniec ekogroszku i ekomiału. Nowe normy jakościowe dla węgla coraz bliżej

2021-10-16 08:00
publikacja
2021-10-16 08:00

Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw "ekogroszek" i "ekomiał", sprzedając go konsumentom - podaje resort klimatu.

Koniec ekogroszku i ekomiału. Nowe normy jakościowe dla węgla coraz bliżej
Koniec ekogroszku i ekomiału. Nowe normy jakościowe dla węgla coraz bliżej
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Pod koniec września na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe rozporządzenie zastąpi to z września 2018 roku, kiedy po raz pierwszy określono normy jakościowe dla sprzedawanego konsumentom węgla. Nowe przepisy miały pomóc w walce ze smogiem, ponieważ główną jego przyczyną jest emisja zanieczyszczeń z sektora bytowo-komunalnego, powstających m.in. w wyniku spalania złej jakości węgla w domowych kotłowniach.

Nowe przepisy będą zaostrzać normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrzewania. Kierowany do konsumentów indywidualnych węgiel będzie musiał mieć m.in. mniejszy udział siarki czy popiołu. W projektowanym rozporządzeniu zastępuje się też nazwy "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały w błąd.

Resort klimatu i środowiska odpowiadając na pytania PAP, poinformował, że zgodnie z harmonogramem projekt powinien wejść w życie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Wyjaśniono, że wynika to z tego, iż zawiera on przepisy techniczne i musi być one jeszcze notyfikowany w Komisji Europejskiej.

MKiŚ potwierdziło też PAP, że zmiana nazw "ekogroszek" i "ekomiał" w rozporządzeniu na odpowiednio "groszek III" oraz "paliwo drobne" spowoduje, że sprzedawcy takiego paliwa nie będą mogli stosować tych pierwszych nazw w obrocie handlowym.

Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, paliwa stałe, które trafiają do gospodarstw domowych i są spalane w piecach o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, muszą spełniać co do zasady wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, co dotyczy również nazewnictwa poszczególnych sortymentów węgla. "Przedsiębiorcy wprowadzający tego rodzaju paliwa będą zobowiązani do stosowania nowego nazewnictwa poszczególnych sortymentów paliw stałych" - zaznaczono.

Organizacje antysmogowe od dłuższego czasu zabiegały o zakazanie stosowania nazw "ekogroszek" i "ekomiał" jako wprowadzające w błąd konsumentów. Sugerują one bowiem, że sprzedawany pod taką nazwą węgiel jest ekologiczny.

Potwierdzają to badania dla Fundacji ClientEarth, z których wynika, że 25 proc. badanych ogrzewających swoje domy węglem i 44 proc. badanych ogrzewających domy ekogroszkiem spontanicznie określiło ekogroszek jako produkt ekologiczny. 66 proc. wskazało, że spalanie węgla może być przyjazne dla środowiska, jeśli używa się produktu wysokiej jakości.

Niezadowoleni z projektowanych zmian są przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. Informowali oni PAP niedawno, że projekt skonstruowano tak, że eliminuje on ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie - ekogroszki. W klasyfikacji zostałyby one zrównane z innymi, bardziej emisyjnymi paliwami węglowymi. Według PGG zmiana klasyfikacji tzw. ekogroszków wymusi zmianę polityki sprzedażowej i inwestycyjnej producentów węgla opałowego, ze szkodą dla jego odbiorców.

Największy polski producent węgla zwrócił też uwagę, że w najbliższych latach popyt na ekogroszki wcale nie będzie mniejszy, a wyeliminowanie krajowych paliw tego typu wzmocni importerów.

Nowe rozporządzenie ws. jakości węgla wprowadzi też okres przejściowy na możliwość dalszej sprzedaży konsumentom paliw otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego. Wyeliminowania z rynku detalicznego węgla brunatnego - jako najbardziej szkodliwego - od lat jest postulatem organizacji pozarządowych walczących ze smogiem.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego będą mogły być stosowane do 31 lipca 2023 roku.

"Biorąc więc pod uwagę planowany termin wejścia w życie rozporządzenia na przełomie I i II kwartału 2022 r. podmioty wykorzystujące ten rodzaj paliwa jak i jego producenci będą mieli około 15 miesięczny okres przejściowy. Okres ten jest zbieżny z okresem przejściowym jaki był wprowadzony dla sortymentu miał, w przypadku którego wynosił on ok. 19 miesięcy" - podsumował resort klimatu i środowiska.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
marconius
Ekspertem nie jestem jak Ministerstwo nie zrobi porzadku ze smieciuchami to moga tem nowy wegiel wssadzic spowrotem do kopalni.SMIECIUCH SMRODZA !!!!!!!!!!!a co najlepsze na podworku stoja dwa auta to o czyms swiadczy za pieniadze sa ale nie na nowy piec .Rozwiazanie jest jedno wyposcic urzednikow nie straz miejska po co by wypisali Ekspertem nie jestem jak Ministerstwo nie zrobi porzadku ze smieciuchami to moga tem nowy wegiel wssadzic spowrotem do kopalni.SMIECIUCH SMRODZA !!!!!!!!!!!a co najlepsze na podworku stoja dwa auta to o czyms swiadczy za pieniadze sa ale nie na nowy piec .Rozwiazanie jest jedno wyposcic urzednikow nie straz miejska po co by wypisali mandat ,bezsens.Urzadnik moze jasne byc ze straznikiem miejskim ,przykleja sie naklejke na kocil i wlasciciel podpisuje cyrograf ze do dnia .....zostanie wymieniony kocil na bardziej ekologiczne zrodlo ciepla.
Piece z podajnikami nawet te starsze uzbrojone w sterownik PID czyli PALIMY CALY CZAS tak jak jechanie autem a nie pal stoj. Dostana nowe zycie bez smoly w nich i sadzy, ale w POLSCE sa urzedasy co maja na takie rozwiazanie w....cza wydac 11/15 tys. na nowy co bedzie bardzo ekologicznie palil bo ma naklejke ECO.
qonradx
Tytuł powinien brzmieć KONIEC Z TANIM OGRZEWANIEM DOMÓW! Mam nadzieje ze mróz przypier solidny bo chętnie pośmieje się z kazdej ekoloszki wśród znajomych która będzie narzekała na zimno w domu i rachunki! Ja tam mam 7 ton wungla w piwnicy po 800 za tone w sieprniu jeszcze kupiłem bo wiedzialem ze bedzie drożeć wiec ani mi ani 1.4 Tytuł powinien brzmieć KONIEC Z TANIM OGRZEWANIEM DOMÓW! Mam nadzieje ze mróz przypier solidny bo chętnie pośmieje się z kazdej ekoloszki wśród znajomych która będzie narzekała na zimno w domu i rachunki! Ja tam mam 7 ton wungla w piwnicy po 800 za tone w sieprniu jeszcze kupiłem bo wiedzialem ze bedzie drożeć wiec ani mi ani 1.4 mld chinczyków wbijajacych w ekoterroryzm zimno nie grozi! Zreszta w piwnicy bardzo dobry 20 letni piec marki kopciuch wiec wszystkim mozna przepalić. Śmieci nawet mozna spalic na miejscu a nie na wysypisku jak jest ładna pogoda! A ci tzw wykształceni, świadomi z wielkich miast za 3 tys zł niech szczękają zębami dla dobra ludzkosci! ehehehe
adam.1983
Ale dni twojego kopciucha są już policzone, bo ekomania wkradła się już bardzo głęboko w mózgi decydentów. Niemniej nie ryzykowałbym na twoim miejscu palenia śmieci bo błyskawicznie znajdzie się zagorzały obrońca czystego powietrza który cię podkabluje, a zrobi to tym chętniej że zaczyna dostawać po portfelu za swoje eko a jak to Ale dni twojego kopciucha są już policzone, bo ekomania wkradła się już bardzo głęboko w mózgi decydentów. Niemniej nie ryzykowałbym na twoim miejscu palenia śmieci bo błyskawicznie znajdzie się zagorzały obrońca czystego powietrza który cię podkabluje, a zrobi to tym chętniej że zaczyna dostawać po portfelu za swoje eko a jak to w Polsce nikt nie może mieć taniej niż on. Do tego nawet jak przypadkiem nikt się nie połapie to dronem mogą cię namierzyć, a i badania popiołu czy sadzy z komina teraz też są skuteczniejsze niż 20 lat temu.
moravietz
Hmmm... Jakbym chcial ludzi pozbawic domow to dzialajac na roznych frontach sprawilbym, zeby posiadanie domu bylo nieoplacalne. Czyli emeryci beda musieli sprzedac posiadany od pokolen dom za grosze, bo nie bedzie ich stac na ogrzewanie.
Potem dowali sie podatek katastralny i bedzie trzeba jeszcze placic podatek od wydumanych
Hmmm... Jakbym chcial ludzi pozbawic domow to dzialajac na roznych frontach sprawilbym, zeby posiadanie domu bylo nieoplacalne. Czyli emeryci beda musieli sprzedac posiadany od pokolen dom za grosze, bo nie bedzie ich stac na ogrzewanie.
Potem dowali sie podatek katastralny i bedzie trzeba jeszcze placic podatek od wydumanych wycen, w praktyce splacajac 30 lat dom a potem co kilkanascie kilkadziesiat lat pelna wartosc nieruchomosci w kolko w podatkach.
qonradx odpowiada adam.1983
Daj spokoj serio myślisz że ci leniwi urzednicy, którzy tylko moje pieniadze biorą i nic nie robią, ruszą swoje tluste dupska i zaczną dronami latac i cos kontrolować? No chyba ze jak TVPIs przyjedzie to pod publike ustawkę zrobią filmik nakręcą żeby ludzi dronami zasytraszyć XD a potem dron do szafy na rok i Daj spokoj serio myślisz że ci leniwi urzednicy, którzy tylko moje pieniadze biorą i nic nie robią, ruszą swoje tluste dupska i zaczną dronami latac i cos kontrolować? No chyba ze jak TVPIs przyjedzie to pod publike ustawkę zrobią filmik nakręcą żeby ludzi dronami zasytraszyć XD a potem dron do szafy na rok i pozamiatane.
moravietz odpowiada qonradx
Nie, urzednicy zlecą latanie dronami, bo to JUZ SIE DZIEJE OD DAWNA.
adam.1983 odpowiada qonradx
zaczną bo sprezentujesz im kolejne darmowe pieniążki tak do 5tys grzywny, zapewne każdy dostaje największą :p
qonradx odpowiada adam.1983
No spoko widziales ile już tych kar narozdawali? XD Chcesz to się bój i siedz w zimnie, i grzeb się w smieciach odpady segergujac dla dobra ludzkosci! Ja tam pakuje wszystko do pieca i na opale i wywozie oszczedzam więc tylko kase liczę a ty co liczysz? puszki w smietniku? Tak zupelnie teoretycznie to masz rację ale to jest tylko No spoko widziales ile już tych kar narozdawali? XD Chcesz to się bój i siedz w zimnie, i grzeb się w smieciach odpady segergujac dla dobra ludzkosci! Ja tam pakuje wszystko do pieca i na opale i wywozie oszczedzam więc tylko kase liczę a ty co liczysz? puszki w smietniku? Tak zupelnie teoretycznie to masz rację ale to jest tylko teoria bo w praktyce nikt nikomu nad kominami dronami nie lata. Za duzo się Sciense Fiction chyba naogladałeś chłopie! XD Tak samo mi kara za palenie smieciuchami grozi jak tobie za nieopłacanie abonamentu RTV heheh
marconius
A co ci co nie maja kasy na nowe ogrzewanie ?
itso_widmo_bieli
temat na sobotę wtedy kiedy mogę poszaleć wykazać się swoim dowcipem porazić wszystkich moją inteligencją to odgrzewany eko wege-kotlet z którym nic nie da się zrobić

czy ktoś odpowiedzialny bierze na siebie odpowiedzialność za taki dobór artykułów ehhh nieważne

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki