Konflikt rodzina-praca? Pomoże tylko mniej pracy

Pracujące matki są nawet o 40 proc. bardziej zestresowane niż pracownice bezdzietne. Możliwość pracy zdalnej czy elastyczne godziny pracy nie wpływają na obniżenie poziomu tego stresu - wynika z najnowszych badań.

(YAY Foto)

Badania prowadziła trójka uczonych: prof. Tarani Chandola z Uniwersytetu w Manchesterze, dr Cara Booker, prof. Meena Kumari i prof. Michaela Benzeval. Przeanalizowali oni dane pochodzące od ponad 6 tys. uczestników badania dotyczącego brytyjskich gospodarstw domowych. Dane dostosowano tak, by wykluczyć wpływ takich czynników, jak wiek, pochodzenie etniczne, zawód i dochód. Co ustalono?

Poziom przewlekłego stresu określany jest za pomocą biomarkerów. Jest on zdecydowanie wyższy u kobiet pracujących na pełnym etacie i wychowujących dwójkę dzieci niż u kobiet pracujących w takim samym wymiarze ale bezdzietnych - wynika z badań uczonych. Kobiety wychowujące jedno dziecko także miały wyższy poziom stresu, ale “tylko” o 18 proc. U mężczyzn wyniki były podobne. Poziom stresu mierzony biomarkerami był niższy w przypadku pracy w zmniejszonym wymiarze godzin.

"Próby pogodzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym wiąże się ze zwiększonym napięciem, wyższym poziomem stresu i gorszym samopoczuciem" - zauważa prof. Chandola. "Rodzice małych dzieci konflikt na styku rodzina-praca odczuwają najmocniej." - dodaje.

Badacze wykazali, że jedynym sposobem na obniżenie poziomu stresu jest.. mniej pracy. Ani możliwość pracy zdalnej, ani opcja elastycznego doboru godzin pracy nie miały większego wpływu na obniżenie poziomu stresu.

Wnioski te nie zadowolą rodziców-pracowników w naszym kraju. Mniej pracy to nie zawsze, ale jednak w większości przypadków mniejszy budżet dla rodziny, a to prosta droga do... stresu.

Polacy twierdzą, że bez problemu godzą życie rodzinne i zawodowe

32,9 proc. osób w wieku 18-64 lata sprawowało w II kwartale 2018 roku opiekę nad dziećmi poniżej 15 roku życia. Większość rodziców według danych GUS-u uznało, że posiadanie dziecka nie miało żadnego wpływu na ich sytuację zawodową, jednak ponad połowa rodziców ma problem ze skorzystaniem z elastycznych form pracy.

KWS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 20 iwonka50

W Polsce praca na część etatu jest słabo dostępna w przeciwieństwie do krajów zachodnich. I jest zdziwienie dlaczego matki jeżeli nie muszą nie pracują.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT