Konfederacja chce podwyższenia kwoty wolnej od podatku do ponad 30 tys. zł

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12-krotności miesięcznej płacy minimalnej, do ponad 30 tys. zł - zakłada pierwszy projekt ustawy zaproponowany przez Konfederację w IX kadencji Sejmu - oświadczył we wtorek szef koła Konfederacja Jakub Kulesza.

(fot. Rafał Kuźma / FORUM)

"Jest skandalem, ogromną niesprawiedliwością społeczną, podatkową, żeby osoby w Polsce, które nie zarabiają minimum egzystencjalnego, nie zarabiają nawet tej pensji minimalnej, płaciły podatek dochodowy" - podkreślił Kulesza podczas konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że ten pierwszy krok do całkowitej likwidacji podatku dochodowego w Polsce, jest odpowiedzią partii na planowane przez rząd podniesienie akcyzy i likwidację 30-krotności składek ZUS.

Według Konfederacji już od pierwszego stycznia 2020 roku kwota wolna od podatku powinna przekraczać 30 tys. zł. Kwota ta byłaby waloryzowana bez konieczności zmieniania ustaw. Pod projektem ustawy podpisali się wszyscy posłowie Konfederacji, czyli 11 osób. Jednak, aby projekt mógł być procedowany przez Sejm, podpisów musi być co najmniej 15. "Liczymy na to, że w Sejmie jest więcej wolnościowców, więcej zwolenników niższych podatków" - powiedział Kulesza.

Poseł Artur Dziambor przypomniał, że prezydent Andrzeja Duda zaproponował w swojej kampanii wyborczej podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. "Powiedział, że jeżeli tego nie zrobi, to zrezygnuje ze swojego stanowiska. Projekt został rzeczywiście złożony, nie został przyjęty przez rząd w taki sposób, w jaki było to proponowane. Niestety Andrzej Duda, jako prezydent, okazał się nieskuteczny nawet w tak błahej sprawie" - ocenił Dziambor.

Poseł Michał Urbaniak zwrócił uwagę, że podniesienie kwoty wolnej od podatku byłoby wsparciem dla domowych budżetów osób najbiedniejszych i słabo radzących sobie na rynku pracy. Jak dodał, nawet w zamożnych krajach, gdzie jest rozbudowana pomoc społeczna, kwota wolna od podatku jest znaczenie wyższa, niż w Polsce.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 30 znawca_inwestor

Boty w sensie dorabiający na zlecenie jedynej słusznej partii, widać, że wrzucają łapki hurtowo.

! Odpowiedz
20 35 silvio_gesell

Ale jedno trzeba przyznać, po ilości łapek przy postach widać, że Konfederacja to nowa jakość w polskiej polityce. Ja na nich narazie nie zagłosuję, bo jak powiedział Korwin-Mikke „W szczegóły się nie wdaję, bo ludzie i tak tego nie zrozumieją”. A dla mnie istotne jest aby zlikwidować PIT, ale nie zwiększać regresywności systemu podatkowego (VAT bez PIT jest bardzo regresywny) i to nie jest dla mnie szczegół tylko istotna sprawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 19 znawca_inwestor

Nie rób sobie jaj, zauważ że pod niektórymi artykułami o polityce na bankierze nie ma nawet ani jednego komentarza, nie mówiąc już o łapkach. Duża liczba łapek znaczy że boty dostały jakieś płatne zlecenie i nic poza tym.

! Odpowiedz
24 11 silvio_gesell odpowiada znawca_inwestor

To nie boty, po prostu ludzie kierują się efektem stada. Jestem informatykiem, i zapewniam Cię, że nie ma botów. Gdyby były to zdarzałyby się błędy, jak 65536 łapek przy jednym poście.

! Odpowiedz
5 37 ryszard-taryfiarz odpowiada znawca_inwestor

kolejny nawiedzony szukający botów, troli i kosmitów. A może bankiera czytają ludzie o innych zainteresowaniach niż serwują na onecie, pudelku czy innym gó... stąd większe poprarcie konfederacji w komentarzach.

! Odpowiedz
0 17 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=MEF9B-yqBCw

! Odpowiedz
9 28 marianpazdzioch

W PL jest sama bidota, więc niby kogo opodatkowywać? Oczywiście postulat słuszny, ale nie ma żadnego sensu bo rządzi kartofrl a nie oni. Nie ma JOW, więc nie ma co liczyć na posłów z innych partii. Jest za to jeden kacyk, który o wszystkim istotnym decyduje. A to jest jak najbardziej sprawa istotna. Za pomocą słupów przepycha tylko własne ustawy, przy czym ta byłaby w im poprzek, bo podniosłaby deficyt. Nawet kaczki nie są tak głupie i wiedzą, ze wyższy deficyt + niższy wzrost gospodarczy = wyższe odsetki od monstrualnych długów = koniec.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 36 pluto85md

Niskie podatki, wysokie zasilki. Marzenia scietej glowy... Niestety, ale nikt 500+ nie ruszy, wiec niskich podatkow nie bedzie nigdy. Podobnie z wiekiem emerytalnym. Kto ma pograzyc partie za sprawe, ktora pozniej ktos latwo moze cofnac? Nikt. Takze placimy wysokie podatki (daniny, skladki, oplaty etc) i uznajemy, a wlasciwie mamy nadzieje, ze nowe pomysly podatkowe uderza w innych a nie w nas. Tymczasem rozumni obywatele niezbyt radosnie, ale w pelni swiadomie oczekuja 5% inflacji w najblizszych miesiacach. Obawiaja sie tylko spirali inflacyjnej, licza ze to czasowy wzrost...zobaczymy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 185 teken

Trzeba było pomyśleć zawczasu i zagłosować na Konf, 100 tys wiecej głosów mieliby chociaz 15 posłow i wieksze przebicie. Aleee gdzie jak pisałem tu o nich przed wyborami to " tam same oszołomy nacjonaliści i ruskie agenty"... oszołomy co chcą mniej okradać ludzi i aby Polacy więcej zarabiali, nacjonaliści co myślą przede wszystkim o interesie własnego państwa i obywateli, ruscy agenci bo chcą handlować z ruskimi( btw Niemcy budują z ruskim gazaciąg, a my za Ukraine co ma nas gdzieś tracimy kase)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 214 henk54

Brawo! Wreszcie ktoś w sejmie zaczął myśleć, żeby nam zabierać mniej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.