REKLAMA

Konfederacja Lewiatan zgłosiła ponad 100 uwag do "Polskiego ładu"

2021-09-02 13:35
publikacja
2021-09-02 13:35
Konfederacja Lewiatan zgłosiła ponad 100 uwag do "Polskiego ładu"
Konfederacja Lewiatan zgłosiła ponad 100 uwag do "Polskiego ładu"
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Ponad 100 uwag do zmian podatkowych w "Polskim ładzie", dot. m.in. składki zdrowotnej, ulg inwestycyjnych czy leasingu zgłosiła Konfederacja Lewiatan. Pracodawcy apelują do rządu o odstąpienie od propozycji, mających "zwiększyć opodatkowanie i oskładkowanie firm i pracowników".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Jak wynika z czwartkowej informacji Konfederacji Lewiatan, pracodawcy zgłosili ponad 100 uwag do zmian podatkowych zaproponowanych w "Polskim ładzie" - dotyczących m.in. składki zdrowotnej, ulg inwestycyjnych czy leasingu.

"W związku z ogromną liczbą zastrzeżeń do przedstawionych przez resort finansów przepisów konieczne jest wydłużenie procesu legislacyjnego. Inaczej nowe rozwiązania będą rozpatrywane w wielkim pośpiechu, co negatywnie wpłynie na ich jakość" - oceniono.

Pracodawcy sprzeciwiają się nowym rozwiązaniom i apelują do rządu o odstąpienie od propozycji, "których celem jest zwiększenie opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników".

"Nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany podatkowe. Po ich wejściu w życie czekać nas będzie kilka lat zamieszania i niepewności, a to największy wróg inwestycji, na których bardzo nam zależy" - wskazuje cytowany w czwartkowej informacji prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Jak przekonuje, zamiast potrzebnej w Polsce prawdziwej reformy podatkowej "zafundujemy sobie nieład gospodarczy, za który zapłacimy wszyscy".

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Witucki zwraca uwagę, że tak fundamentalne zmiany, rząd chce wprowadzić w ekspresowym tempie, do minimum ograniczając czas na konsultacje i dyskusje w parlamencie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan konsekwencją "tej legislacyjnej gorączki będzie dalsza degradacja i tak już archaicznego i antyrozwojowego systemu podatkowego".

Witucki postuluje zatrzymanie prac nad podatkową częścią "Polskiego ładu" oraz rozpoczęcie poważnej debaty i konsultacji, których celem będzie wypracowanie "prawdziwie prorozwojowego, nowoczesnego, a równocześnie odpowiedzialnego społecznie nowego systemu podatkowego".

W uwagach do zmian podatkowych w "Polskim ładzie" Konfederacja Lewiatan wskazuje m.in.:

  • na kwotę wolną od podatku,
  • podniesienie kwoty progu podatkowego,
  • likwidację zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców,
  • brak odliczenia składki zdrowotnej od PIT.

Przypomniana, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz kwoty progu podatkowego mają być powiązane z pozbawieniem podatników prawa do odliczenia od podatku składki zdrowotnej oraz zastąpienie zryczałtowanej składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców 9 proc. składką liniową naliczaną od dochodu. "To będzie oznaczało bardzo istotny wzrost obciążeń dla setek tysięcy obywateli, przedsiębiorców i pracowników najbardziej zaangażowanych w rozwój gospodarczy, najlepszych specjalistów i najbardziej konkurencyjnych firm" - oceniono.

"Potrzeba zmiany treści definicji rzeczywistego właściciela w słowniczkach do ustawy o PIT oraz ustawy o CIT nie została wykazana w uzasadnieniu do projektu" - wymienia Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem zmiany w tej definicji skomplikują właściwą wykładnię przepisu.

Ponadto w ocenie pracodawców zasady pewności prawa oraz niedziałania prawa wstecz "narusza" wydłużenie z 6 miesięcy do 6 lat terminu pozwalającego na wyłączenie z przychodów kwot uzyskanych ze zbycia składników majątku związanego m.in. z zakończeniem umowy leasingu oraz ingerencja w dotychczasowe warunki wykupu przedmiotu leasingu, które stanowiły również jeden z powodów zawierania takich umów przez podatników.

W zgłoszonych uwagach Konfederacja Lewiatan wymienia też m.in. kontrowersyjne jej zdaniem pozbawienie prawa do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. "To bardzo niekorzystna i szkodliwa zmiana" - oceniono. Dodano, że uzasadnia się ją tym, że wartość mieszkań i budynków mieszkalnych zasadniczo nie spada, a wzrasta. Przyznano, że obecnie stwierdzenie to jest prawdziwe, "jednakże regulacje podatkowe nie powinny bazować na okresowych tendencjach czy fragmentach cyklu koniunkturalnego". Oceniono, że zmiana ta może mieć negatywny wpływ na rynek najmu w Polsce – wzrost obciążeń fiskalnych związanych z najmem może przełożyć się na wzrost cen najmów lokali mieszkalnych w Polsce.

Wskazano też m.in. na wadliwy, w ocenie pracodawców, wzór na ulgę pracowniczą - tzw. ulgę dla klasy średniej. "Ulga dla klasy średniej zawierająca wzór z liczbami do 8 miejsc po przecinku jest zaprzeczeniem idei prostych podatków" - napisano. Zdaniem Konfederacji Lewiatan realizuje ona "jedynie doraźną potrzebę zapewnienia, że określona grupa nie straci na zmianach podatkowych". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
drzaraza
Wszyscy pracujàcy bez wyjątku powinni płacić jednakową zryczałtowaną składkę zdrowotną a nie procentową.
jas2
Oby nowy system podatkowy wszedł jak najszybciej. Jest korzystny dla znacznej większości obywateli i dla całej gospodarki.
Pyszczą ci, którzy całkowicie unikali do tej pory opodatkowania. Ci, którzy do tej pory płacili uczciwie - zyskają.
frewoj
Proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka.

Jestem na etacie, w związku z tym nie mam jak unikać czy pomniejszać opodatkowania, zarabiam całkiem dobrze (więc naturalnie składki i podatki potrącane z mojej pensji są też sporo ponad średnią).

Pyszczę.
grzegorzkubik
Konfederacja Lewiatan. Dano tych pseudoekonomistów nie słyszałem. Ich marzeniem jest to by Polak tyrał za jak najniższe wynagrodzenie i dłużej.
dariuszpiasecki
Załóż własną firmę (nie musi być drugi Amazon, może być jednoosobowa działalność), zacznij płacić podatki, zatrudnij pracowników i wtedy pogadamy. Gdybyś poczuł na własnej dupie polską biurokrację to byś takich głupot nie wygadywał....
volksempfanger odpowiada dariuszpiasecki
Nie znasz jego ambicji, to będzie coś większego niż Amazon.
mrbeast
Płacimy za psucie Polski przez karła morlneho.
jasiek2017
Brak amortyzacji nieruchomości podniesie ceny najmu to oczywiste. Ja się cieszę.
Zapłacą kułaki głosujące na PiS. Mniej w garze żarcia to może zrozumieją na kogo głosowali.
wwojtekw
Właśnie obawiam się, że nie zrozumieją. Tu większość na krótką metę kombinuje, a nawet jak coś dociera to albo za późno (np. strajkujący rolnicy) albo w TVP kurski z "ekspetami" wytłumaczą że to dobrze (np. że większe podatki są dobre dla Polaków - to nie jest nadużycie, miałem dyskusję z rodziną Właśnie obawiam się, że nie zrozumieją. Tu większość na krótką metę kombinuje, a nawet jak coś dociera to albo za późno (np. strajkujący rolnicy) albo w TVP kurski z "ekspetami" wytłumaczą że to dobrze (np. że większe podatki są dobre dla Polaków - to nie jest nadużycie, miałem dyskusję z rodziną i oni byli święcie przekonani, że to jest prawda).
the_mind_renewed
Tyko produkcje gilotyn, to dobry pomysł na rozkręcenie "Polskiego ładu"!!

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki