REKLAMA

Czym ogrzewasz budynek? Ostatnie dni na złożenie deklaracji

2022-06-26 20:00
publikacja
2022-06-26 20:00
Czym ogrzewasz budynek? Ostatnie dni na złożenie deklaracji
Czym ogrzewasz budynek? Ostatnie dni na złożenie deklaracji
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw - przypomina serwis Prawo.pl. Zobowiązanie to dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych czy pawilonów handlowo-usługowych.

Jak podaje Prawo.pl, do 20 czerwca w systemie CEEB złożono 4 mln 874 tys. deklaracji, w tym 265 tys. dla budynków niezamieszkałych. To raptem połowa wszystkich punktów adresowych. Ze statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który prowadzi rejestr, wynika, że wnioski składane są głównie w formie papierowej w urzędach gmin i miast.

Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GUNB w wypowiedzi dla PAP zaznacza, że dane statystyczne generowane przez ewidencję zawierają tylko deklaracje wprowadzone do systemu, nie obejmują natomiast deklaracji papierowych złożonych w gminach, których może być wiele więcej.

Zgodnie z ustawą na wprowadzenie danych do systemu gminy mają 6 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) lub 30 dni w przypadku nowo wybudowanych, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca ubiegłego roku. Jak wskazuje Prawo.pl, do GUNB docierają jednak sygnały, że w wielu urzędach utworzyły się już zatory.

„Jak to u nas, wszyscy czekają na ostatnią chwilę i stąd zatory w gminach, a wójtowie i burmistrzowie nie zatrudniali dodatkowych ludzi do obsługi tych wniosków. W niektórych województwach niektórzy obywatele musieli złożyć wnioski na potrzeby lokalnych programów antysmogowych. Być może nie wiedzą, że muszą złożyć podwójną deklarację” - mówi, cytowany przez Prawo.pl, Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi grzywna do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Grzywna ma stanowić dochód własny gminy.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów ewidencja obejmuje źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które w tej chwili nie wymagają pozwoleń „emisyjnych” ani zgłoszenia w myśl przepisów Prawa ochrony środowiska. Zgłosić należy piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
koperytko
Po co to jest robione ??? Pod nowe opłaty wymyslane przez lew.actwo w PE ???
zoomek
nawet Stalin i Hitler aż tak nie byli zainteresowani
piotr_malkontent
Biurwa żyje przeszłością... a nadchodzi nowe.
zgadujzgadula
biurwa nie zyje wegetuje jako kleszcz.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki