REKLAMA

Francuski rząd przeciwny sprowadzeniu przez koncern PSA pracowników z Polski

2020-06-13 00:39
publikacja
2020-06-13 00:39

Rząd francuski zaapelował w piątek do koncernu motoryzacyjnego PSA o wycofanie się z zamiaru sprowadzenia kilkuset pracowników z fabryki produkującej Opla Astrę w Gliwicach. Mają oni wzmocnić załogę w fabryce Sevelnord Hordain (północny wschód Francji).

fot. Pascal Rossignol / / FORUM/Reuters

Ministrowie pracy oraz gospodarki i finansów, Muriel Penicaud i Bruno Le Maire, zażądali od PSA aby zrezygnował z tej operacji oraz aby zatrudniał przede wszystkim pracowników tymczasowych" - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo pracy.

"W obecnej sytuacji firmy powinny czynić wszystko aby chronić zatrudnienie we Francji" - dodało ministerstwo.

W opublikowanym później komunikacie koncern tłumaczył swoją decyzję tym, że "brutalny kryzys ekonomiczny spowodowany przez epidemię Covid spowodował konieczność szybkiej i skutecznej reakcji aby zapewnić przetrwanie PSA".

Wcześniej decyzję zarządu PSA skrytykowały francuskie związki zawodowe nazywając sprowadzanych pracowników „nomadami branży motoryzacyjnej”. Centrala związkowa CGT zagłosowała przeciwko decyzji zarządu. „Nie chcemy, aby stało się to zwyczajem” – skomentowano.

Według agencji AFP pierwsza grupa 120 Polaków z gliwickiej fabryki ma przyjechać do Sevelnord Hordain w przyszłym tygodniu, kolejnych 150 polskich pracowników ma przybyć za dwa tygodnie.

Polscy pracownicy mają przyjechać na trzy miesiące i mają być wynagradzani tak, jak francuscy pracownicy PSA. Koncern zagwarantuje im również zakwaterowanie.

PSA zamierza sprowadzić łącznie 531 osób, aby uruchomić od początku lipca produkcję na trzy zmiany. Obecnie fabryka w Hordain pracuje na dwie zmiany.

Grupa PSA (Peugeot Société Anonyme, wcześniej PSA Peugeot Citroën) to francuski koncern motoryzacyjny, producent samochodów osobowych, dostawczych i jednośladów. Jest właścicielem marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall.

Fabryka w Hordain produkuje części dla marek Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall i Toyota. Zakład był zamknięty od połowy marca do początku maja ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią Covid-19. (PAP)

jm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
tomako_lunatic
Swoboda przepływu kapitału, pracy, wiedzy...mówili...
Wszystko w porządku, gdy odbywa się to w stronę, w którą może...gorzej jak kierunek się odwraca...
marianpazdzioch
To Francuzi do Polski nie przyjeżdżają pracować na taśmie? Przecież ciągle słyszę, że "sukces". A tu jakieś "nomady", których na dodatek nikt nie chce...
and00
Przez lata władzy PO i PSL realne pensje rosły minimalnie, teraz gonimy ich choć to niestety jeszcze potrwa długo
Niektórych państw w tym rozdaniu ekonomicznym nigdy nie dogonimy, pilnują swoich interesów, a my otworzyliśmy rynek i jesteśmy bezbronni w stosunku do ich potężnych koncernów.
and-owc
Rządy są na "garnuszku" kapitalistów (i podatków państwa). Mówią że taki "ustrój" społeczny (wyborców). Wsządzie brakuje Polaków (aby coś zmienić) i uczyć "uczciwej" pracy zarobków.. Państwa "żerują" na dochodach swoich "poddanych" (takie ustroje społeczne w/g Rządy są na "garnuszku" kapitalistów (i podatków państwa). Mówią że taki "ustrój" społeczny (wyborców). Wsządzie brakuje Polaków (aby coś zmienić) i uczyć "uczciwej" pracy zarobków.. Państwa "żerują" na dochodach swoich "poddanych" (takie ustroje społeczne w/g "filozofów).
Dyscyplina i bat - ogarnia świat (nie ma głupich osłów).
marxs
dać im tam do Francji "nasz" polskojęzyczny nierząd to od razu sprowadzą ze 3 mln Ukraińców a tu wielki problem bo ma pracować kilkuset pracowników z fabryki produkującej Opla Astrę w Gliwicach.
marxs
to info powyżej to kapitalny przyklad do czego doprawdził ten kraj PISowski chlew i szambo który naściągał z całego świata miliony ludzi także islamistów do niewolniczej pracy żeby robili konkurencję polskim pracownikom i co powiedzą teraz PISie sprzedajne polaczki o Panu Macronie?
com
Czy to nie Balcerowicz ciągle powtarzał, że kapitał nie ma narodowości?
open_mind
Pieniądze nie mają ojczyzny; finansistom obce jest pojęcie patriotyzmu i przyzwoitości: im zależy wyłącznie na zysku. NAPOLEON BONAPARTE

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki