REKLAMA

Komunikat po RPP będzie przedstawiać sam przewodniczący rady. Jest uchwała

2021-06-17 11:14, akt.2021-06-17 17:58
publikacja
2021-06-17 11:14
aktualizacja
2021-06-17 17:58
Komunikat po RPP będzie przedstawiać sam przewodniczący rady. Jest uchwała
Komunikat po RPP będzie przedstawiać sam przewodniczący rady. Jest uchwała
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Komunikat po posiedzeniach RPP przekazywać będzie wyłącznie jej przewodniczący lub prowadzący posiedzenie, bez udziału dwóch innych członków RPP - wynika z uchwały RPP, zmieniającej regulamin Rady. Departament Komunikacji NBP poinformował PAP Biznes, że oznacza to dostosowanie do praktyki wiodących banków centralnych.

Uchwała RPP nr 7/2021, zamieszczona w Monitorze Polskim, wprowadza z dniem ogłoszenia (11 czerwca) zmiany w dotychczas obowiązującym regulaminie RPP. § 16 ust. 1 regulaminu otrzymuje brzmienie: „1. Przewodniczący Rady albo prowadzący posiedzenie przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o ustaleniach podjętych na jej posiedzeniu”.

Przed zmianami zapis ten brzmiał następująco: "1. W terminach określonych przez Radę Przewodniczący Rady albo prowadzący posiedzenie, przy udziale dwóch członków Rady, przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o ustaleniach podjętych na jej posiedzeniu".

§ 16 ust. 2 regulaminu Rady nadal wskazuje (przytaczana uchwała RPP się do niego nie odnosi), że członkowie Rady mogą udzielać środkom masowego przekazu informacji o podstawowych ustaleniach podjętych przez Radę.

Departament Komunikacji NBP, w odpowiedzi na pytania PAP Biznes dotyczące przyczyn wprowadzonych zmian, poinformował, że dokonał analizy praktyk wiodących banków centralnych, w wyniku czego NBP "dostosował się do tych zwyczajów i praktyk".

"Rozwiązania tego typu (konferencje prasowe wyłącznie z udziałem prezesa banku centralnego - PAP) stosują m.in. Federal Reserve System (Fed), USA; Bank of Japan, Japonia; Sveriges Riksbank, Szwecja. Ale również: Reserve Bank of Australia (RBA), Australia; Czech National Bank (ČNB), Czechy; Lietuvos Bankas, Litwa; Banca Naţională a României, Rumunia i wiele innych" - dodano.

Departament Komunikacji NBP nie odniósł się jednak do pytania, kiedy bank centralny zamierza przywrócić konferencje po RPP ze stacjonarnym udziałem mediów.

Od grudnia 2020 r. NBP organizuje wystąpienia prezesa NBP w formie zdalnej kilka dni po posiedzeniach Rady, podczas których odnosi się on do nadesłanych przez dziennikarzy pytań.

Wcześniej, od połowy marca 2020 r., mimo podjęcia szeregu działań luzujących politykę pieniężną, w tym po raz pierwszy w historii niestandardowych, NBP nie organizował spotkań prasowych po posiedzeniach RPP.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała w analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r., że nie został przywrócony standard komunikacji sprzed pandemii, gdy przedstawiciele mediów mogli uzyskać wyjaśnienia na temat prowadzonej polityki pieniężnej od przewodniczącego RPP i dwóch członków Rady bezpośrednio po posiedzeniach tego organu. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki