REKLAMA

Komisarz ds. rozszerzenia UE: Potrzebne nowe partnerstwo z Turcją

2021-09-13 11:40
publikacja
2021-09-13 11:40
Komisarz ds. rozszerzenia UE: Potrzebne nowe partnerstwo z Turcją
Komisarz ds. rozszerzenia UE: Potrzebne nowe partnerstwo z Turcją
fot. Engin Akyurt / / Pexels

Unii Europejskiej potrzebny jest nowy rodzaj partnerstwa z Turcją zarówno we współpracy gospodarczej, jak i dotyczącej migracji – oznajmił unijny komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.


„Musimy kontynuować realizację (dotychczasowego) porozumienia, ale są też nowe czynniki, które pojawiły się z czasem. Oczywiście pojawiły się aspekty, o których w latach 2015-16 jeszcze nie mogło być mowy. Chodzi o jak najbardziej kompleksowe wsparcie ochrony tureckiej granicy i wyzwanie, jakim dla Turcji, a więc i Europy, jest Afganistan” – zaznaczył.

Varhelyi ocenił, że kryzys afgański pokazał, że nie ma innego wyjścia jak współpracować z Ankarą. Powiedział, że w zeszłym tygodniu był w Turcji, gdzie rozmawiał m.in. o wysiłkach w celu zapobieżenia nowej fali migracyjnej. Jego zdaniem sytuację ułatwia fakt, że ostatnio dochodzi do odprężenia w stosunkach unijno-tureckich, choć nadal należy pracować nad rozwiązaniem otwartych kwestii.

„W porównaniu z 2015 r. wielka różnica polega na tym, że teraz mamy jeszcze czas i może nam się udać uniknąć kryzysu. Ale w tym celu trzeba podjąć odpowiednie kroki, położyć akcent na zapobieganie” – oświadczył Varhelyi.

Według niego należy wzmocnić także współpracę z Bałkanami Zachodnimi pod kątem migracji. Jak dodał, nie sprzyja temu procesowi fakt, że „Amerykanie przewieźli do regionu także takich Afgańczyków, którzy nie przeszli amerykańskiej kontroli bezpieczeństwa”. Ocenił, że stanowi to oczywiste ryzyko dla Europy i jest nie fair wobec sojuszników.

Jak zaznaczył, w stosunkach z Bałkanami Zachodnimi celem jest wspieranie długoterminowej stabilności i pokoju w regionie.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, Varhelyi powiedział: „Chcielibyśmy rozwiązać tę sprawę przed październikowym szczytem (UE-Bałkany Zachodnie). Zobaczymy, czy się uda”. Przyznał, że nie pomaga w tym fakt, że w Bułgarii – która sprzeciwia się negocjacjom akcesyjnym z Macedonią Północną – niedługo odbędą się już trzecie w tym roku wybory przedterminowe.

Varhelyi podkreślił, że opowiada się także za postępami w rozmowach akcesyjnych z Serbią.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki