Komar tygrysi zbliża się do Polski

Komary tygrysie przenoszące dengę nie zostały jeszcze w Polsce stwierdzone. Ale znajdują warunki do rozwoju w coraz liczniejszych krajach europejskich. Komar tygrysi zbliża się do Polski – mówi w rozmowie z PAP entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz.

(fot. James Gathany / CDC/ James Gathany)

"Czynniki chorobotwórcze przenoszone przez komary zabijają co roku więcej osób, niż ukąszenia jadowitych pająków, węży, ataki wilków czy rekinów. Każdego roku komary zakażają przynajmniej 500 milionów ludzi malarią. Dwa miliony chorych - w większości dzieci - umiera" - mówi entomolog.

Profesor przypomina, że w Polsce malaria występowała jeszcze w latach 60. XX wieku. Ostatnie jej ogniska wygasły na Żuławach. Ale wciąż żyją i mają się dobrze komary widliszki, które ową malarię przenosiły - i mogą to robić znowu, jeśli tzw. zarodźce malarii zostaną zawleczone do naszego kraju na przykład przez grupę chorych osób. Dlatego każdy przypadek malarii wymaga intensywnego leczenia i działań zapobiegających epidemii.

Komary mogą przenosić również wirus Zika.

"Boimy się też dengi (zakaźna choroba tropikalna związana z bólem mięśni, wysypką i gorączką krwotoczną – przyp. PAP). A przenoszący dengę komar tygrysi już puka do naszych drzwi" – powiedział ekspert.

Komar tygrysi występuje w Azji Południowo-Wschodniej, na wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Prof. Ignatowicz wyjaśnia, że w XX wieku komar ten został rozwleczony po całym świecie. Do Ameryki Północnej trafił w 1985 roku razem z transportem starych opon do portu w Teksasie. Larwy komara tygrysiego mogą być też rozwożone razem z roślinami w wilgotnym podłożu, a jaja są bardzo odporne na wysychanie i mogą przetrwać bez wody nawet rok.

"W naszym klimacie jaja komara tygrysiego mogą zimować. W takich warunkach temperaturowych, jakie mamy obecnie, larwy rozwijają się od 5 do 10 dni, żywiąc się rozdrobnioną materią organiczną, pływającą w wodzie. Później tworzy się ruchliwa pływająca poczwarka, a po dwóch dniach pojawia się osobnik dorosły. Jak widać, rozwój jest błyskawiczny, a płodność to około tysiąca jaj na jedną samicę" - wylicza prof. Ignatowicz.

Komar tygrysi, jak podkreśla profesor, zbliża się do Polski. W Albanii był już w 1975 roku, we Włoszech w 1990 r., osiem lat później - we Francji. Od 2000 roku spotykano go w Belgii, Grecji, w Szwajcarii i Chorwacji. Był też zawleczony do Czech i Słowacji, ale nie przetrwał zimy. Najbliżej nas pojawił się w Niemczech, gdzie udało się nie dopuścić do jego masowego rozwoju.

"Komar tygrysi, podobnie jak szerszeń azjatycki - który idzie do nas z Francji poprzez Niemcy, a także każdy inny gatunek owadów, który może się przedostać do naszego kraju - powinien być specjalnie monitorowany. Trzeba powołać program badawczy, finansowany centralnie, i rozpisać konkurs dla jednostek naukowych, które się tym zajmą. Za dużo jest fałszywych doniesień o tym, że ktoś zabił komara tygrysiego" - uważa profesor.

Jego zdaniem Polska nie jest zupełnie przygotowana na pojawienie się gatunków przenoszących groźne choroby. Brakuje wspomnianego monitoringu naukowego, a także przeszkolonych firm – jednostek błyskawicznego reagowania, które poprzez skuteczne zabiegi zniszczą w zarodku komara tygrysiego. (PAP)

Autorka: Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 24 keks

Czytam komentarze ponieważ niektóre są lepsze od artykułu zasadniczego ale to co wypisuje tzw. antypis to porażka. Ile wy lat macie chłopcy? - 10 - no góra 12. Nie ośmieszajcie siebie i całego elektoratu. A poza tym jest to portal, wydawać by się mogło, dla ludzi na pewnym poziomie więc co wy tu robicie?

! Odpowiedz
18 16 jes

W Polsce nei ma na to kasy. Wszystko poszło i jeszcze pójdzie na łapówki wyborcze.

! Odpowiedz
2 12 _xyz

Wprowadzić wizy dla komarów tygrysich i szerszeni azjatyckich!!!

! Odpowiedz
3 16 dzik85

Aż strach przyciąć Komara !!!

! Odpowiedz
6 30 and00

"Każdego roku komary zakażają przynajmniej 500 milionów ludzi malarią."
To w kilka lat chyba nie powinno być zdrowych, tym bardziej że malarią można się zarazić tylko raz, potem się już ją ma

! Odpowiedz
47 28 szlachta-nie-pracuje

niech przyjdzie Jarek mu da 500+ i mieszkanie

! Odpowiedz
8 22 and00

No bez przesady, tu nie Niemcy

! Odpowiedz
4 3 palestrina odpowiada and00

hehe

! Odpowiedz
10 5 jkendy

... ale tylko pod warunkiem że komar będzie miał prawa wyborcze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil