REKLAMA

Kolumbia: rząd podpisał układ pokojowy z FARC

2016-09-27 02:25
publikacja
2016-09-27 02:25

Kolumbijski rząd oraz lewicowi rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) podpisali w poniedziałek w Cartagenie układ pokojowy, który kończy trwającą od 50 lat wojnę partyzancką w tym kraju. Konflikt kosztował życie ponad 220 tys. osób.

fot. Mauricio Duenas Castaneda / / FORUM

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oraz Rodrigo Londono, lider rebeliantów z FARC, podpisali liczące 297 stron porozumienie w obecności ponad 2000 zagranicznych dygnitarzy. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, prezydent Kuby Raul Castro oraz sekretarz stanu USA John Kerry.

"Straszna noc pełna przemocy, która okrywała nas swym cieniem przez ponad połowę wieku dobiegła końca. Otwieramy nasze serca na nowy dzień, na wspaniałe słońce pełne nowych możliwości, które zajaśniało na kolumbijskim niebie" - powiedział Santos w przemówieniu.

Rząd Kolumbii oraz rebelianci z FARC oficjalnie ogłosili zawarcie układu pokojowego 24 sierpnia.

Zawarcie układu ogłoszono w Hawanie, w obecności przedstawicieli Kuby i Norwegii, które były mediatorami w rozmowach pokojowych.

Historyczne porozumienie, osiągnięte po czterech latach rokowań, musi być jeszcze zaaprobowane przez Kolumbijczyków w referendum, które ma się odbyć 2 października. Choć wyniki badań opinii publicznej pokazują, że większość Kolumbijczyków najprawdopodobniej zagłosuje za jego przyjęciem, to zdaniem analityków szanse na wdrożenie postanowień układu może przekreślić niska frekwencja.

Układ m.in. przewiduje rozwiązanie oddziałów partyzanckich FARC oraz zobowiązuje rząd Kolumbii do przeprowadzenia radykalnej reformy rolnej, modyfikacji programu zwalczania podziemia narkotykowego oraz rozszerzenia interwencji państwa w najbardziej zaniedbanych rejonach kraju.

Wojna partyzancka w Kolumbii była jednym z najdłużej trwających konfliktów zbrojnych na świecie i doprowadziła kraj na skraj upadku. Rebelianci, uzyskujący dochody m.in. od plantatorów i handlarzy kokainą, walczyli z wojskami rządowymi dążąc do obalenia - jak twierdzili - "oligarchów będących sługusami USA".

Wojna kosztowała życie ponad 220 tys. osób. Dziesiątki tysięcy uznawanych jest za zaginione, a ponad 5 mln musiało uciekać ze swoich domów.

Rebelianci zmuszeni zostali w końcu do podjęcia rokowań z rządem po serii dotkliwych porażek na polu walki i w rezultacie stałego topnienia własnych szeregów, do obecnego poziomu ok. 7,5 tys. żołnierzy.

Rokowania pokojowe rozpoczęły się w listopadzie 2012 r. w Hawanie, jednak brak wzajemnego zaufania powodował, że ich postęp był bardzo powolny. Przełom nastąpił we wrześniu ub. r. kiedy prezydent Santos przedstawił w Hawanie kompromisową propozycję przewidującą m. in. zbadanie zbrodni wojennych dokonanych przez obie strony, ukaranie winnych i wypłacenie odszkodowań ofiarom. (PAP)

mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Putin
Ceny ropy i gazu niziutko, zabrakło Bolszewii kasy na wspieranie morderców. Stopniowo rejterują latynoscy bolszewicy, na starość wyjadą do Bolszewii. Następna Kuba.
~Obama
Największymi mordercami to jesteśmy my. Ja, moi poprzednicy i nasi Panowie, którym służymy.
~Obama odpowiada (usunięty)
Właśnie mówię za siebie, dziecinko. Gdybyś był choć trochę bardziej inteligentny, może umiałbyś czytać ze zrozumieniem.
~yield
Teraz im zostanie największy problem: przekonanie ludzi na wsiach żeby zarabiali na czym innym niż kokainie, co będzie bardzo trudne podobnie jak w Afganistanie. Mafie narkotykowe łatwo nie odpuszczą wygodnego schowka w dżungli. Teraz myślę, że zupełnie przypadkiem pojawią się u nich rosyjscy doradcy pokojowi, a po Teraz im zostanie największy problem: przekonanie ludzi na wsiach żeby zarabiali na czym innym niż kokainie, co będzie bardzo trudne podobnie jak w Afganistanie. Mafie narkotykowe łatwo nie odpuszczą wygodnego schowka w dżungli. Teraz myślę, że zupełnie przypadkiem pojawią się u nich rosyjscy doradcy pokojowi, a po nich kilka ognisk ponownie rozgorzeje. Chyba że car odpuścił sobie ten koniec świata.
~razor
hehe a kto niby koke robi w awfanistanie jak nie amerykanie, najlepiej to widac na przykladzie Filipin gdzie usa chca zmienic prezydenta po tym jak wydal zgode na strzelanie to osob sprzedajacych narkotyki....
~Term odpowiada ~razor
W Afganistanie robi się heroinę..... a nie kokę
~endi
wystarczy pozwolić ludziom na uprawę ziela na własny użytek i problem mafii narkotykowych znika
~Harry_portier odpowiada ~endi
Znam lepszy sposób: "Herbivicus"!
~wątpię odpowiada ~endi
Przeciwnie. Przerzucą się na haracze za "ochronę" nad prywatnymi poletkami... Coś a'la haracze od restauratorów na warszawskiej starówce w latach 90-tych XX w.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki